فراجا گردشگری

تفاهم موزه ای بین ایران و چین

تفاهم موزه ای بین ایران و چین فراجا: موزه ملی ایران و دانشگاه پکن در چین تفاهم نامه همکاری موزه ای امضا کردند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، مراسم امضای این تفاهم نامه همکاری با حضور جبرییل نوکنده ـ رئیس کل موزه ملی ایران ـ و خائو پینگ ـ رئیس دانشگاه پکن ـ و شماری از مسؤولان و کارشناسان دو کشور همچون گروه دیرینه شناسی و موزه داری دانشگاه پکن، همزمان در محل موزه ملی ایران و دانشگاه پکن انجام شد.
خائو پینگ ـ رئیس دانشگاه پکن ـ، در جریان این مراسم، چین و ایران را زادگاه تمدن بشری دانست که نیاکان آنها فرهنگ هایی درخشان پدید آورده اند و اضافه کرد: با توجه به این که بین دو کشور فاصله فراوانی وجود دارد، از دوران باستان، در امتداد جاده ابریشم زمینی و دریایی، چین و ایران مبادلات نزدیکی داشته اند و این سبب محقق شدن تبادلات فرهنگی و اقتصادی، تأثیرها و تأثّرها، و رونق بخشیدن تمدن های شرق و غرب به یکدیگر شده است و در نهایت، پیوندی کلیدی برای ارتباط میان تمام بشریت به وجود آورده اند.
او افزود: موزه ملی ایران دارای مجموعه هایی متعدد، مقیاسی بزرگ، قابلیت های پژوهشی قوی و سرشار از گوهرهای تمدنی ایران زمین است. این موزه از موزه های بین المللی است که با شهرتی جهانی، مکانی بسیار ایده آل برای پژوهش درباره منشأ تمدن بشری و تبادلات فرهنگی بین شرق و غرب است.
وی همین طور تصریح کرد: دانشگاه پکن نیز اولین دانشگاه تأسیس شده در چین است و یکی از اهداف اصلی تأسیس این دانشگاه پژوهش درباره تمدن چین و شناخت دیگر تمدن های جهان بود. استادان و دانشجویان دانشگاه پکن به خیلی از شهرها در طول جاده ابریشم سفر کرده و دستاوردهای علمی فراوانی کسب کرده اند و کارشناسان مستعد فراوانی نیز در این حوزه ظهور کرده اند.
رئیس دانشگاه پکن اظهار داشت: بااینکه ما در شرق و غرب آسیا زندگی می نماییم و ملاقات ما تنها بصورت مجازی میسر است، اما تمایل به درک متقابل موجب می شود که در ادامه مسیر نیاکانمان گام های مشترکی برداریم و به یکدیگر نزدیک شویم و کوشش های ما سبب می شود که این تمدن های باستان از نو تازه و جوان شوند و بدرخشند.


جبرییل نوکنده ـ رئیس موزه ملی ایران ـ نیز با ابراز خرسندی از این فرصت باارزش برای بسط همکاریهای بین دو مرکز علمی و فرهنگی موزه ملی ایران و دانشگاه پکن که مصادف با پنجاهمین سالگرد تاسیس روابط دیپلماتیک بین دو کشور است، اظهار داشت: خوشبختانه در سالهای اخیر موزه ملی ایران ارتباطات خودرا با موسسات و موزه های چین گسترش داده و با حضور در نمایشگاه «شکوه تمدن های آسیا» و نمایشگاه «سلادون های لانگ چون و جهانی شدن» توانست گام های مؤثری برای تقویت همکاریهای فرهنگی بردارد و مفتخریم که با شمار بالای بازدیدکنندگان این نمایشگاه ها، خیلی از مردم فرهنگ دوستِ چین با هنر و تمدن غنی ایران آشنا شده اند.
او افزود: موزه ملی ایران در مقام موزه مادر کشور و گنجینه عظیمی از یافته های دیرینه شناسی از نقاط مختلف ایران، پیشینه مهمی از کارهای نمایشگاهی، پژوهشی و دیگر کارهای مرتبط در سطح ملی و بین المللی دارد. این موزه دارای ظرفیت بالایی در همکاریهای پژوهشی و فرهنگی در سطح بین المللی است.
نوکنده بیان کرد: امیدواریم با ایجاد این ارتباط سازنده شاهد نتایج پرباری باشیم و این اقدام گامی جدید در گسترش همکاریهای فرهنگی، خصوصاً در پژوهش های مشترک در زمینه میراث فرهنگی باشد.
منبع:

1400/04/26
09:03:45
0.0 / 5
428
تگهای خبر: دیرینه شناسی , سفر , شهر , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912