فراجا گردشگری

گردشگری برای رشد فراگیر شعار روز گردشگری 2021

گردشگری برای رشد فراگیر شعار روز گردشگری 2021 سازمان جهانی گردشگری شعار روز جهانی گردشگری را با عنایت به صدمه های ناشی از همه گیری کرونا و با تمرکز بر رشد فراگیر در تمام سطوح جامعه اعلام نمود.به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، بیماری همه گیر COVID-۱۹ تاثیر اجتماعی و اقتصادی گسترده ای بر روی تمام جوامع داشته است. اقتصادهای توسعه یافته و درحال توسعه از این همه گیری خسارت های زیادی دیده اند و در این میان، گروه های حاشیه نشین و افراد صدمه پذیر، بیشتر از همه آسیب دیده اند. شروع مجدد گردشگری به راه اندازی رشد و بازیابی جوامع کمک خواهد کرد، اما ضروریست که مزایای این اتفاق به شکلی گسترده و منصفانه بین تمام گروه ها و افراد توزیع شود و محدود به گروه خاصی نشود.
بنابراین سازمان جهانی گردشگری، روز جهانی گردشگری ۲۰۲۱ را بعنوان روزی برای تمرکز بر گردشگری به منظور «رشد فراگیر» تعیین کرده است. این فرصتی است تا به اطلاعاتی فراتر از آمار گردشگری نگاه نماییم و تصدیق نماییم که هر گروهی متشکل از افراد مستقل است. UNWTO از کشورهای عضو خود و همینطور آژانس های وابسته به سازمان ملل متحد، مشاغل و افراد مختلف دعوت می کند تا از توانایی منحصربه فرد خود در زمینه گردشگری بهره بگیرند و اجازه ندهند هیچ کس پس از طریق اندازی مجدد گردشگری و در چشم اندازهای آینده، از قافله عقب بماند.
روز جهانی گردشگری، که هر ساله در ۲۷ سپتامبر (برابر با ۵ مهر) برگزار می شود، یک روز جهانی است که وظیفه اش آگاهی بخشی در مورد ارزش های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادیِ گردشگری و سهم این بخش در دستیابی به اهداف توسعه پایدار می باشد.
یک چالش جهانی
در سال ۲۰۲۰، حدود ۳۲ میلیون نفر دیگر به زیر خط فقر شدید رانده شدند. بخصوص در کشورهای کمترتوسعه یافته، زنان بیشتر از همه به سبب بحران جهانی ناشی از همه گیری کرونا صدمه دیده اند. یک دلیل برای این امر این است که آنها به طور عمده در بخش هایی کار می کنند که بیشتر تحت تاثیر همه گیری قرار داشته است؛ همچون گردشگری.
آسیب پذیرترین اعضای جوامع کمتر توانسته اند با تأثیرات اجتماعی و اقتصادی این بیماری همه گیر کنار بیایند. علاوه بر این، در خیلی از موارد، کارگران، جوانان، افراد مسن، جوامع بومی و افرادِ کم توان، منابع یا فرصت های معدودی برای بهبودی و بیرون آمدن از این وضعیت دارند.
اصل دوم دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار و اهداف توسعه پایدار آن (SDG) این است که «کسی را پشت سر نگذارید.» این تعهد، که توسط همه کشورهای عضو سازمان ملل و آژانس های مختلف آن، همچون UNWTO، پذیرفته شده است، حالا بیشتر از هر زمان دیگری به کار می آید. وظیفه ما این است که اطمینان حاصل نماییم با بازگشت جهان به وضعیت قبلی و شروع مجدد رشد، زندگی تک تک افراد هم بهبود پیدا خواهدنمود.
UNWTO به «دهه اقدام سازمان ملل متحد» برای تحقق اهداف جهانی کاملاً متعهد است و همینطور به اصول راهنمای «آینده ای که می خواهیم، سازمان ملل متحدی به آن نیاز داریم» (یک فراخوان گسترده به منظور ایجاد تحول در جهان) هم پایبند خواهد بود.
نقش گردشگری در بهبود فراگیر
همانطور که در «سال گردشگری برای توسعه فراگیر» و روز جهانی گردشگری سال ۲۰۲۱ شناخته شده است، گردشگری این قابلیت منحصربه فرد را داراست که همه را با خود همراه کند و اطمینان حاصل کند که کسی از رشد عقب نخواهد ماند.
گردشگری یکی از ارکان شناخته شده در بیشترِ اهداف توسعه پایدار، بخصوص اهداف ۱ (ریشه کن کردن فقر)، ۵ (برابری جنسیتی)، ۸ (کار مناسب و رشد اقتصادی) و ۱۰ (کاهش نابرابری ها) محسوب می شود.
UNWTO بعنوان آژانس تخصصی سازمان ملل برای گردشگری مسئولانه و پایدار، گردشگری را به سمت بهبود و رشد فراگیر هدایت می کند. این سازمان تضمین می نماید که هر بخش از گردشگری در آینده حرفی برای گفتن خواهند داشت، همچون جوامع، اقلیت ها، جوانان و تمام کسانی که امکان دارد با روند موجود، در معرض خطر عقب ماندگی از سایرین باشند.
برای این که شروع مجدد گردشگری و رشد بتواند تا حد ممکن فراگیر باشد، UNWTO بر روی موارد زیر متمرکز خواهد شد:
مشارکت ها: حالا زمان پرورش و تقویت نقش گردشگری در بخش های دیگر برنامه توسعه است. پذیرش اصلاحات سازمان ملل برای تقویت حمایت این سازمان در سطح کشورها، مشارکت با آژانس های وابسته سازمان، همچون برنامه توسعه سازمان ملل (UNDP)، سازمان بین المللی کار، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (UNCTAD) و زنان سازمان ملل و همینطور مشارکت با سازمان های بین المللی، موارد بسیار مهمی هستند که اطمینان می دهند منافع حاصل از رشد گردشگری در خارج از این بخش هم احساس خواهد شد و به پیشرفت گسترده تر کمک خواهدنمود.
طرفداری: اهمیت گردشگری هم اکنون در بالاترین سطوح سیاسی به رسمیت شناخته شده است و روز به روز هم بر اهمیت آن افزوده می شود. UNWTO با در نظر گرفتن نیازها و اهداف طیف متنوعی از ذینفعان، همچون کسانی که امکان دارد از رشد گردشگری عقب مانده باشند، با دولت ها همکاری می کند، تا اطمینان حاصل شود که رشد گردشگری داخلی و بین المللی به امری فراگیر بدل شده است. روز جهانی گردشگری ۲۰۲۱ فرصتی را برای دولت های سراسر جهان فراهم می آورد تا نقش گردشگری را در رشد فراگیر ارتقا دهند و نحوه پیشرفت بیشتر را تشخیص دهند.
نگاه به آینده: گشودن پتانسیل اکوسیستم گردشگری و زنجیره ارزش گسترده و تسهیل سرمایه گذاری در گردشگری می تواند رشد فراگیرتر و پایدارتری را در مناطق جدید، همچون برای جوامع به حاشیه رانده شده، فراهم آورد. در کنار این، گسترش دسترسی به آموزش گردشگری و عرضه آموزش های خاص در ارتباط با این بخش، به همه این فرصت را می دهد تا از رشد گردشگری آینده بهره مند شوند.
گردشگری برای رشد فراگیر
روز جهانی گردشگری ۲۰۲۱ فرصتی منحصر به فرد برای تقویت گفتمان در مورد نقش گردشگری در بهبود و رشد است. UNWTO از کشورهای عضو و اعضای وابسته خود و همینطور آژانس های وابسته سازمان ملل متحد، سازمان های بین المللی، کسب و کارهای مقاصد گردشگری و گردشگران به صورت جداگانه دعوت می کند تا نقشی فعال دراین زمینه ایفا کنند:
اعضای UNWTO: رشد فراگیر گردشگری یکی از ارکان مهم مأموریت UNWTO محسوب می شود. روز جهانی گردشگری فرصتی برای کشورهای عضو و اعضای وابسته است تا از راه به اشتراک گذاشتن بهترین روش ها، نمایش موفقیت ها و اطمینان حاصل کردن از اصل رشد فراگیر، تصمیم گیری را در بالاترین سطح سیاسی و تجاری تأیید کنند.
آژانس های سازمان ملل و سازمان های بین المللی: UNWTO از آژانس های وابسته به سازمان ملل متحد دعوت می کند تا از مناسبت روز جهانی گردشگری نهایت استفاده را ببرند و نقشی که گردشگری در زمینه های مربوطه خود دارد، از تجارت عادلانه و اقدامات اقلیمی گرفته، تا برابری جنسیتی، حقوق جوامع بومی و فرصت های موجود برای رشد جوانان، را به رسمیت بشناسند.
مقاصد و مشاغل: ایده ها و تعهدات اگر عملی نشوند، هیچ سود و فایده ای نخواهند داشت. روز جهانی گردشگری فرصتی است برای طیف متنوعی از ذی نفعان گردشگری، همچون مقاصد و کسب وکارها با هر اندازه ای، تا ببیند چطور می توانند در هنگام شروع مجدد گردشگری فراگیرتر باشند و بهترین روش های دستیابی به این امر را به اشتراک گذارند و از دستاوردهای موجود تجلیل به عمل بیاورند.
گردشگرها: بدون وجود افراد و تجربیات آنها، گردشگری به معنای واقعی اش وجود نخواهد داشت. روز جهانی گردشگری هم تلاش دارد همین مساله را منعکس کند. از تک تک گردشگران خواسته می شود تا در این گفتمان شرکت داشته باشند و افکار خویش را در مورد این که چگونه رشد گردشگری می تواند بیشتر و فراگیرتر باشد، با مسئولین و افراد مربوطه به اشتراک گذارند.


منبع:

1400/04/30
22:58:25
0.0 / 5
490
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912