فراجا گردشگری

آغاز مرمت نقش برجسته چشمه علی

آغاز مرمت نقش برجسته چشمه علی به گزارش فراجا مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ری از آغاز پروژه مرمت نقش برجسته چشمه علی با اعتباری بالغ بر یک میلیاردریال اطلاع داد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، نوروز تقی پور اظهار داشت: صدمه نگاری نقوش، شناخت میزان تخریب و آسیب، پاکسازی و تمیزکاری سطح با روش های غیرمخرب و مواد شیمیایی، برداشت رسوب ها، حذف جلبک ها و گلسنگ ها و هدایت مسیر آب و جمع آوری روان آب ها در بالادست بگونه ای که بر سطح نقش برجسته جاری نشود، همچون اقدامات این پروژه مرمتی است.
وی با یادآوری اینکه مجموعه تاریخی چشمه علی از مهم ترین و پربازدیدترین جاذبه های گردشگری شهرستان به حساب می آید، اضافه کرد: پروژه مرمت نقش برجسته چشمه علی با نظارت کامل کارشناسان معاونت میراث فرهنگی انجام می شود.
بنا بر این گزارش، در اردیبهشت ماه سال جاری نقش برجسته قاجاری چشمه علی به وسیله رنگ مو و مواد شیمیایی مخدوش شد و همین بهانه ای شد برای پاکسازی اولیه و جلب نظر مسؤولان میراث فرهنگی و شهری برای حفاظت بیشتر از آن. احمد مسجدجامعی ـ عضو شورای شهر تهران ـ در واکنش به اتفاقی که افتاده بود، اظهار داشت: اتفاق مخدوش کردن کتبیه قاجاری در شهر ری نشان داده است حفاظت از این منطقه به طرح جامعی نیاز دارد و متولی آن شهردار منطقه نباید باشد، بلکه مسئله ای فراملی است.
تقی پور، مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستای ری هم درباره محافظت از این نقش برجسته قاجاری با عنایت به طرح مرمت و حفاظت چشمه علی که قرار بود تا آخر سال ۹۹ به سرانجام برسد و وعده های مختلف و مختلف برای حافظت از آن داده شده، اظهار کرده بود: بحث های ما متمرکز بر دسترسیِ آسان به سنگ نگاره است، پیشگیری ها هم باید بر این اساس باشد. بعد از بررسی تیم کارشناسی و متخصصان، درباره شیوه حفاظت هم تصمیم گرفته می شود که آیا شیشه نصب شود یا راه کار دیگری درنظر گرفته شود.
چند ماه بعد از آن اتفاق، در جلسه کمیسیون ماده پنج شهر تهران که پیروز حناچی، شهردار تهران ریاست آنرا به عهده داشت، با طرح راهبردی احیاء و بهسازی محدوده تاریخی چشمه علی شهر ری موافقت شد.
سنگ نگاره فتحعلی شاه به دستور این شاه قاجار روی دیوار چشمه علی شهر ری ساخته شده است. روی نقش برجسته فتحعلی شاه روی تختی شبیه به تخت طاووس نشسته و ۱۶ پسرش در اطرافش جمع شده اند. چشمه علی پیشینه ای هشت هزارساله دارد و کانون مهمی از شهر ری بوده است اما آن چنان که باید تا کنون محافظت نشده و هر بار به شکلی در معرض تهدید قرار گرفته است.1400/05/02
12:57:40
0.0 / 5
355
تگهای خبر: جاذبه , حفاظ , شهر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912