فراجا گردشگری
سخنگوی شورای شهر تهران:

امكان بهره برداری های متنوع از بناهای باارزش و تاریخی فراهم گردد

امكان بهره برداری های متنوع از بناهای باارزش و تاریخی فراهم گردد سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به این که بهره برداری از بناهای تاریخی واجد ارزش محدود به کاربری فرهنگی و هنری نشود، اظهار داشت: باید امکان بهره برداری های متنوع از بناهای باارزش و تاریخی برقرار شود.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، علی اعطا در جریان بررسی یک فوریت طرح "فرآیند اعطای تسهیلات تعریف کاربرد و بهره برداری از اماکن تاریخی ثبت شده و واجد ارزش ثبت نشده شهر تهران" و لایحه" شهردار تهران درباب پروسه صدور پروانه مرمت و بهره برداری از بناهای تاریخی و باارزش شهر تهران" اظهار داشت: این طرح باید زودتر به سرانجام می رسید و متقاضیان به علت این که قاعده مشخصی در بهره برداری از ساختمان ها و بناهای واجد ارزش تاریخی وجود ندارد، روندهای پیچیده و مسیر سختی را طی می کنند.
وی ادامه داد: این دیدگاه و گرایش را دنبال کردیم که بناهای واجد ارزش که بخش زیادی از آنها نیز ثبت نشده اند بتوانند بدون این که تخریب و نوسازی شوند در جهت حفظ هویت شهر، بافت های شهر، سیما و منظر شهر، معماری با ارزش دوره جدید حفظ شوند و از آنها استفاده گردد. این مصوبه می تواند تسهیل کند که این بناها با کاربری ویژه ای که ارزش اقتصادی برای مالک و بهره بردار داشته باشد، مورد بهره برداری قرار گیرد.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران افزود: سوءتفاهمی که به طور معمول دراین زمینه وجود دارد و ناشی از یک برداشت غلط است، این است که تصور می شود که بناهای تاریخی الزاماً باید با کاربری فرهنگی و هنری استفاده شوند که مطلقاً چنین چیزی نیست. این بناها می تواند با کاربری های تجاری، صنعتی، بهداشتی و درمانی مورد استفاده قرار گیرد. زمانی می گفتیم که کاش ۱۲۳ ساختمان نواحی شهر تهران درون ساختمان ها و بناهای واجد ارزش مستقل شوند. نباید نگاه تنگ و تاریک به موضوع داشت و محدوده باز وسیعی از کاربری های متنوع دارای نفع اقتصادی برای مالک باشد که نتیجه آن حفظ بناست.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با ارائه پیشنهادی نسبت به ساخت و ساز ۲۰ درصد مساحت بنای واجد ارزش بعنوان فضای پشتیبانی مخالفت کرد و اظهار داشت: یکی از عواملی که آثار ثبتی را در معرض خروج از ثبت قرار می دهد الحاقات ساختمانی است. در حقیقت ساختمان هایی که به بناهای واجد ارزش تاریخی، الحاق می شود سبب می شود تا کارشناسان اثری را از ثبت خارج کنند.
اعطا اشاره کرد: با تصویب ماده ۷ طرح یاد شده که بر مجوز راه اندازی ۲۰ درصد بنا تاکید دارد، ممکنست بعدا با انبوه بناهای ثبتی که از لیست بناهای ثبت شده خارج می شوند، مواجه شویم.1400/05/04
10:02:19
0.0 / 5
523
تگهای خبر: شهر , كاربر , مرمت , نوسازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912