فراجا گردشگری
مدیركل میراث فرهنگی استان مركزی:

شروع مرمت و بازسازی گذر چهارسوق بازار تاریخی اراك

شروع مرمت و بازسازی گذر چهارسوق بازار تاریخی اراك مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی از شروع مرمت گذر چهار سوق و سرای نقشینه بازار تاریخی اراک آگاهی داد.به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی مصطفی مرزبان اظهار داشت: مجموعه بازار تاریخی اراک دارای ۲۰ سرا و تیمچه بافرم و پلانی متفاوت و خاص در دوره فتحعلی شاه قاجار در مرکز بافت شهری سلطان آباد راه اندازی شده است و یکی از زیباترین بازارهای ایران شمرده می شود.
وی اظهار نمود: بازار تاریخی اراک، یکی از با اهمیت ترین جاذبه های فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و باارزش شهر اراک بشمار می رود که بعد از گذشت ۲۰۰ سال از عمر آن همچنان مرکز فرهنگی و اقتصادی اراک شمرده می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی با اشاره به مرمت و بازسازی نقاط حادثه خیز و خطرآفرین بازار تاریخی اراک، رقم اعتبار اختصاص یافته به این بخش از مرمت را حدود ۵ میلیاردریال عنوان نمود و اضافه کرد: این عملیات مرمتی در پی قرارداد با پیمانکار آغاز شد.
مرزبان اضافه کرد: این عملیات شامل: مرمت بام و مرمت طاق لطمه دیده سرای نقشینه و همین طور اجرای پوشش بام و عایق رطوبتی در گذر چهارسوق بازار تاریخی اراک است.
وی بیان کرد: امسال مرمت نقاط حادثه خیز و خطرآفرین خصوصاً مرمت طاق های لطمه دیده و شکسته بازار، سراها و تیمچه ها در دستور کار قرار دارد و تعدادی از سراها و تیمچه های بازار تاریخی اراک نیز نظیر سرای نو (راستین) با بیان آمادگی مالکین و کسبه بصورت مشارکتی با میراث فرهنگی به زودی مرمت و بازسازی خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی تاکید کرد: این مجموعه تاریخی در طول زمان گرفتار لطمه هایی شده است که مرمت آن ضرورت دارد. به همین دلیل سال قبل موضوع طرح احیا و مرمت بازار تاریخی اراک در دستور کار قرار گرفت و قسمتی از سراهای دارای اولویت مشمول مرمت شد و این رویه در سال ۱۴۰۰ نیز ادامه دارد.

1400/05/04
21:04:27
0.0 / 5
334
تگهای خبر: بازار , جاذبه , شهر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912