فراجا گردشگری

کشفی تازه در گورستان تاریخی گیلان

کشفی تازه در گورستان تاریخی گیلان به گزارش فراجا پژوهش های انجام شده در ششمین فصل کاوش در گورستان باستانی «لیارسنگ بُن» گیلان نشان داد احتمالاً نوع و وسعت قبرهای این گورستان رابطه مستقیمی با رتبه و جایگاه اجتماعی افراد دفن شده در آن داشته است


به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مجموعه باستانی لیارسنگ بُن در استان گیلان و در محوطه ای گسترده (حدود ۲۷ هکتار) و در منطقه ای صعب العبور و دور از دسترس قرار گرفته است. ولی جهانی سرپرست هیأت دیرینه شناسی مستقر در املش گیلان ضمن اشاره به اینکه کاوش نجات بخشی این مجموعه با وجود فعالیتهای دیرینه شناسی در سالهای ۱۳۹۳، ۱۳۹۵، ۱۳۹۶، ۱۳۹۷ ۱۳۹۸ ناتمام ماند، اضافه کرد: نتیجه پژوهش های انجام شده روی گور آوندهای آن نشان دهنده ارتباطات منطقه ای و فرامنطقه ای باشندگان دامپرور و در عین حال جنگجوی این محوطه با سرزمین های دور و نزدیک، همچون اقوام ساکن در کرانه های شمالی دریای کاسپین، همچون استپ های جنوب روسیه و یا ارمنستان امروزی، خصوصا همزمان با دوره اشکانی است.
او از انجام ششمین فصل از پژوهش های میدانی مجموعه باستانی لیارسنگ بن املش اطلاع داد و اضافه کرد: این مجموعه باستانی، شامل یک محوطه گورستانی و شواهد پراکنده ای از استقرارهای دوران تاریخی تا قرون میانی دوران اسلامی است.


سرپرست هیأت دیرینه شناسی گورستان لیارسنگ بن اظهار داشت: در این فصل، با کاوش در چهار کارگاه در بخش گورستانی این مجموعه با وسعتی در حدود دو هکتار، ۱۹ گور (۲۱ تدفین) از انواع چاله ای، دخمه ای و خمره ای شناسایی شد و داده های ارزشمندی شامل انواع ظروف سفالی و اشیاء با کاربری روزمره و جنگ افزارهایی ساخته شده از آهن به دست آمد.
جهانی اضافه کرد: قبور نوع چاله ای که فاقد ساختار ویژه و شامل چاله ای معمولا بیضی شکل هستند، تعداد زیادی از گورهای مکشوفه در این گورستان را شامل می شود.
وی اظهار داشت: گورهای نوع دخمه ای که نمونه های قابل مقایسه با آنها تابحال در ایران، به غیر از چند محوطه دیگر در منطقه مورد پژوهش، در چند محوطه گورستانی واقع در استان مازندران و چندین محوطه در شمال، شمال غرب و شمال شرق دریای کاسپین یافت شده، شامل یک چاله عمودی با ساختار ویژه است که به اتاقکی دخمه مانند منتهی می شود.
به قول این باستان شناس، تابحال چند نمونه از تدفین های نوع خمره ای هم در این گورستان مورد شناسایی قرار گرفته که قابل مقایسه با شیوه های تدفینی متداول دوره اشکانی در فلات ایران است.


وی بیان نمود: این گونه از قبور مکشوفه در این محوطه را میتوان با برخی از گورها که در جستجوهای هیأت ژاپنی در ارتفاعات شرقی گیلان (دیلمان) در دهه ۶۰ میلادی شناسایی شد و هم با گورخمره های شناسایی شده در بعضی از محوطه های دشت مغان مقایسه کرد.
سرپرست این هیأت دیرینه شناسی افزود: پژوهش های صورت گرفته تاکنون، نشان داده است که احتمالاً نوع قبور مورد استفاده در این گورستان رابطه مستقیمی با رتبه اجتماعی افراد دفن شده در آن داشته و به نظر می آید که وسعت هر یک از این قبور هم بسته به جایگاه اجتماعی فرد مدفون در آن متغیر است.
جهانی اظهار داشت: پژوهش های گونه شناختی صورت گرفته، به صورت کلی نشانگر تعلق گور آوندهای مکشوفه به بازه زمانی اواسط دوره اشکانی تا اواخر عصر ساسانی است که این تاریخ گذاری، پیشتر و در نتیجه انجام آزمایش های سال یابی به روش رادیو کربن (C۱۴) به تأیید رسیده بود.
منبع:

1400/05/10
15:51:45
0.0 / 5
384
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912