فراجا گردشگری
گزارش مهر از جزیره ابوموسی؛

ابوموسی جزیره ای که قرار بود قطب گردشگری شود

ابوموسی جزیره ای که قرار بود قطب گردشگری شود فراجا: قرار بود پس از ادعای امارات، جزیره ابوموسی منطقه نمونه گردشگری شود، اما با وجود تعدادی از سرمایه گذاری ها در این جزیره، هنوز هر ایرانی نتوانسته با ابوموسی عکس یادگاری بگیرد.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ عدو سبب خیر شد. وقتی اماراتی ها ادعا کردند که جزیره ابوموسی جزو کشورشان است و چرا رییس جمهور وقت ایران پایش را در آنجا گذاشته تازه خیلی ها یادشان آمد که ایران هم جزیره ای به این نام دارد که ساکنانش ایرانی هستند و در آخرین نقطه خلیج فارس زندگی می کنند و کمتر به آن توجهی شده است. خیلی ها وقتی نامش را در اینترنت جستجو می کردند جز یک تصویر مبهم از کل جزیره چیزی پیدا نمی کردند نه اطلاعاتی درباره آن داشتند نه عکس و تصویری.
از آن سال به بعد اهتمام شد این جزیره برای ایرانیها بیشتر شناخته شود. وعده وعید بود که داده شد گفتند این جزیره باید به جزیره گردشگری و منطقه نمونه گردشگری تبدیل گردد. هر ایرانی با آن عکس یادگاری بگیرد و آنقدر رفت و آمد به آن زیاد شود و سرمایه گذاری انجام گیرد که دیگر اماراتی ها چنین حرفی نزنند. تازه آن وقت بود که مسئولان دولتی یادشان آمد هیچ کاری برای معرفی این جزیره نکرده اند بنا بر این چندین برنامه و همایش با موضوعات مختلف در آن انجام شد و رفت و آمدها بیشتر شد تا نام ابوموسی جا پیدا کرد.
اما اتفاقات گردشگری که قرار بود برای آن بیفتد چه بود و به کجا رسید؟
یکی از وعده های داده شده در مورد این جزیره در سال ۷۰ صورت گرفت. در مسافرت هاشمی رفسنجانی، به این جزیره، رییس جمهور وقت در اجتماع مردم از تبدیل شدن جزیره ابوموسی به یکی از مراکز بزرگ اقتصادی خلیج فارس آگاهی داد. اتفاقی که با گذشت سی سال هنوز نیفتاده است. اما زمانی این جزیره بیشتر در اذهان پیچید که اماراتی ها به سفر محمود احمدی نژاد به جزیره ابوموسی واکنش نشان دادند و گفتند که جزایر سه گانه تنب بزرگ و تنب کوچک و ابوموسی جزو شارجه امارات است!
بعد از آن هر کدام از مسئولان وعده هایی درباره رونق این جزیره ایرانی دادند. سال ۹۱ «سید حسن موسوی» معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در مسافرت هیأت دولت به استان هرمزگان، از تصویب تبدیل جزیره ابوموسی به منطقه نمونه گردشگری آگاهی داد و اظهار داشت: سازمان میراث فرهنگی مشوق هایی را با هدف تسهیل سفر هم وطنان به این جزیره در نظر خواهد گرفت. همین طور با توافق هیأت دولت، زیرساخت های گردشگری بندر لنگه از محل اعتبارات منطقه آزاد تجاری کیش تکمیل خواهد شد. ضمن این که با سوبسیدهایی که برای سفر به جزیره ابوموسی لحاظ خواهد شد باید هر ایرانی عکس یادگاری در این جزیره داشته باشد.
عکس یادگاری هر ایرانی با جزیره
گرفتن عکس یادگاری و تبدیل این جزیره به منطقه گردشگری ایرانی جمله مهمی بود که می بایست اجرائی می شد اما برای آن چه کار کردند؟
گزارش میدانی خبرنگار مهر پس از گذشت ۹ سال از جزیره ابوموسی حاکیست که در این جزیره اقامتگاهی با بهترین امکانات در اختیار میهمانان فرمانداری است. غیر از آن ساختمانی بعنوان مهمانسرا برای میهمانان جزیره در نظر گرفته شده است که گردشگران جزیره می توانند از آن استفاده کنند.
در کنار آن از تسهیلات گردشگری که آن زمان سازمان میراث فرهنگی قولش را داده بود، ساختمان هایی نیمه کاره باقی مانده که قرار بوده زمانی هتل باشد اما الان حدود ۶۰ درصد از آن تکمیل و بقیه رها شده است چون برای سرمایه گذار بخش خصوصی توجیه اقتصادی نداشت.
اما در همین جزیره کوچک ایرانی به همت یکی از اهالی جزیره به نام نادر حسین پور اقامتگاه بوم گردی به وجود آمده که دارای فضایی بکر و سرسبز است و اهالی جزیره می توانند در آنجا ساعاتی را روی تخت های سنتی آن بگذرانند و یا در دورانی که توریست بیشتر به این جزیره رفت و امد داشت، در آلاچیق هایی که به سبک کپر تولید شده اقامت داشته باشند. حسین پور در کنار این کپرها، اقامتگاهی با کلیه امکانات تهیه کرده که به ظرفیت اقامتی جزیره افزوده است.
در حال حاضر جزیره ابوموسی که تا مدتها تنها نقطه سبز کشور از لحاظ عدم شیوع کرونا، بود هنوز با رنگ سفید، امن ترین منطقه و جزیره ایران است. چونکه در آن هنوز با همین شرایط، رعایت پروتکلهای بهداشتی بسیار سختگیرانه اجرا می شود.
اما با اهمیت ترین مشکل این جزیره که مانعی برای توسعه گردشگری آن بوده و هست، عدم امکان نقل و انتقال افراد به آنست. هم اکنون چهار روز در هفته پرواز از بندرعباس به ابوموسی در رفت و آمد است که به رغم داشتن ۷۲ صندلی اما با نصف ظرفیت مسافر در پرواز است. این مساله باعث شده تا حتی اهالی جزیره نیز نتوانند به آسانی از امکان پرواز مستقیم به بندرعباس برخوردار باشند مگر در موارد اضطراری و محدود.
بیشترین امکان رفت و آمد اهالی به سرزمین اصلی بوسیله درنوردیدن مسافتی سه ساعته با شناورهایی است که مانند پرواز مستقیم بصورت رایگان در اختیار مسافران و اهالی قرار می گیرد اما این شناورها در راه بندرلنگه تا جزیره در تردد هستند نه بندرعباس.
تا قبل از شیوع کرونا این محدودیت در پرواز و شناورها وجود نداشت اما با این وجود دریافت مجوز از فرمانداری برای سفر به جزیره ایرانی ابوموسی مانعی برای رفت و آمد هر توریست ایرانی به جزیره بود. با این وجود در سال های اخیر اتفاق خوب، راه اندازی تورهای گردشگری از بندرلنگه به جزیره بود که توانست عده ای از علاقه مندان را با جزیره ابوموسی آشنا کند. اما هم اکنون این تورها نیز مانند خیلی از اتفاقات گردشگری دیگر در کشور متوقف شده است.
مشکلات رفت و آمد به جزیره
این جزیره هنوز نتوانسته قطب گردشگری باشد چه در آن زمان که کرونا نبود چه حالا که کرونا اجازه رفت و آمد را به این جزیره نمی دهد. شاید همین ممنوعیت سبب شده تا جزیره در امان بماند اما یکی از دلایلی که هر گردشگری نمی توانست به این جزیره برود، تنها محدودیت ظرفیت نقل و انتقال نیست بلکه مجوزی است که باید برای رفتن به این جزیره نظامی گرفته شود.
با این وجود برای حل این مشکل هم چاره هایی وجود داشت کافی بود با چند نفر از فعالان گردشگری در استان هرمزگان که امکان برگزاری تور گردشگری ابوموسی را داشتند، در ارتباط بود، تا آنها مشکل دریافت مجوز را حل کنند در آن صورت تورهای یک تا دو روزه به این جزیره بکر برگزار می شد.
مهدی دریانورد مدیرکل وقت میراث فرهنگی استان هرمزگان از زمینه سازی برای توریستهای خارجی نیز به این جزیره آگاهی داده بود اتفاقی که هیچ گاه نیفتاد. او گفته بود که با تبدیل این جزیره به منطقه نمونه گردشگری، بستر افزایش توریستهای داخلی و خارجی به این جزیره برقرار است. همین طور محور توسعه گردشگری در این منطقه بر پایه تکنولوژی های جدید گردشگریست که در سیاست گذاری های توسعه این صنعت مدنظر خواهد بود!
اما در کنارش هنوز این جزیره نتوانسته در زمینه گردشگری دریایی فعالیتی داشته باشد که آن هم به علت مسائل نظامی و امنیتی است که این جزیره انتهایی در نقشه ایران را به لحاظ راهبردی مهم قرار داده است. درحالیکه یکی از با اهمیت ترین ظرفیت های جزیره ابوموسی گردشگری دریایی و سواحل بکر آنست.
سرزمین ابوموسی مردمانی دارد که از نقاط مختلف جنوب کشور به آنجا رفته و زندگی می کنند جزیره ای که در آن از همه نوع اقوام و شهرها ساکن دارد. هر کدام با هنرهای خاص خودشان بعنوان مثال زنان جزیره ابوموسی که بیشتر بندری هستند، صنایع دستی جنوب کشور را به خوبی بلد هستند اما هنوز بازاری که آنها برای فروش محصولاتشان در خارج از جزیره دارند بسیار کوچک است این هم ظرفیت دیگری از جزیره است که کمتر به آن پرداخته شده است.


منبع:

1400/05/13
12:01:44
0.0 / 5
311
تگهای خبر: اقامت , بازار , پرواز , توریست
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912