فراجا گردشگری
گزارش فراجا؛

مخالفت هنرمندان صنایع دستی با برگزاری نمایشگاه شهریورماه

مخالفت هنرمندان صنایع دستی با برگزاری نمایشگاه شهریورماه فراجا: تعدادی از هنرمندان صنایع دستی با برگزاری نمایشگاه صنایع دستی که مقرر است از اول تا هفتم شهریور ماه در تهران برگزار شود، مخالف هستند.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه: مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی بتازگی از برنامه ریزی ها برای برگزاری سی وپنجمین نمایشگاه ملی صنایع دستی از یک الی هفت شهریور ۱۴۰۰ در صورت شرایط مناسب از نظر شیوع ویروس کرونا آگاهی داده است.
خشایار نیکزادفر گفته که برمبنای برنامه ریزی های انجام شده مقرر است این نمایشگاه در تاریخ مورد اشاره برگزار شود، اما باتوجه به تاکید ستاد ملی مقابله با کرونا درباب برگزار نشدن نمایشگاه در وضعیت قرمز کرونائی، در صورت تداوم وضعیت قرمز، برگزاری این نمایشگاه به تاریخ دیگری موکول خواهد شد.
او افزود: با این وجود بمنظور تسریع در پروسه برگزاری نمایشگاه در وضعیت نرمال از نظر انتشار ویروس کرونا، ثبت نام از هنرمندان ۳۱ استان کشور در حال انجام می باشد و چهار سالن برای برگزاری این نمایشگاه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران در نظر گرفته شده است.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی، اشاره کرد: آنچه مسلم است در وضعیت قرمز کرونائی امکان برگزاری نمایشگاه نداریم، اما چنانچه در زمان برگزاری نمایشگاه (یکم الی هفتم شهریور) وضعیت کرونا نارنجی یا زرد باشد، بازهم پروتکلهای بهداشتی بطور کامل رعایت خواهد شد، به شکلی که بازدیدها کنترل شده است، تمام افراد تب سنجی می شوند و داشتن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی از الزامات حضور در این نمایشگاه است.
سی وپنج مین نمایشگاه ملی صنایع دستی همزمان با نمایشگاه فرش دستباف برگزار می شود به طور قطع همزمانی این دو نمایشگاه موجب افزایش مخاطبان نمایشگاه خواهد بود که این اتفاق با وضعیتی که حالا کشور دچارش شده بسیار متفاوت خواهد بود.
در حال حاضر تعدادی از هنرمندان با برگزاری نمایشگاه و واریز وجه برای ایجاد غرفه مخالف هستند آنها حتی در فضای مجازی و گروه های جمعی خود این مخالفت را بصورت عمومی تر مطرح کرده اند. برخی نیز در تردد هستند که آیا برای نمایشگاه ثبت نام انجام دهند یا نه و این که شرایط کشور در شهریور ماه چه تغییری خواهد داشت.
حمید ناصری از هنرمندان صنایع دستی است که به خبرنگار مهر می گوید: امسال باتوجه به برگزاری مراسم ایام محرم پیش بینی می شود که وارد پیک دیگری از شیوع ویروس خواهیم شد بدین سبب از الان مشخص است که این نمایشگاه نیز مانند نمایشگاه بهاره برگزاری نخواهد شد. از سویی سال قبل اعلام نمودند که در کنار نمایشگاه گردشگری، نمایشگاه صنایع دستی نیز بصورت مجازی برگزار می گردد ولی ما هیچ گاه ندیدیم که این نمایشگاه مجازی چطور برگزار شد!
اکبر رمضان زاده نیز از هنرمندان قالی باف است که هر سال در نمایشگاه صنایع دستی شرکت می کند او نیز به خبرنگار مهر می گوید: در تردید هستم که شرکت کنم یا نه اگر شرکت نکنم و نمایشگاه برگزار شود، از غافله عقب می مانم اما اگر برگزار نشود، هم از پولم گذشته ام چون می دانم که دیگر به این زودی ها پولم را برنمی گردانند. بهتر است که این نمایشگاه اصلاً در این شرایط برگزار نشود هر چند که ما هیچ فروشی در طول این مدت نداشته ایم. ولی تجربه ثابت کرده که برگزاری چنین نمایشگاهی در چنین شرایطی به صلاح نیست.
از طرف دیگر هنرمندانی که در فضای مجازی مخالفت خودرا با برگزاری نمایشگاه اعلام نموده اند لیستی از فروش غرفه های نمایشگاه را منتشر نمودند که نشان میدهد از حالا برای اجاره غرفه ای در نمایشگاه طبق تعرفه مصوب نمایشگاه بین المللی ایران، ۲۸۹ هزار تومان تعرفه واگذاری هر متر مربع از فضای سرپوشیده نمایشگاه بدون تجهیزات در یک دوره هفت روزه است. تعرفه اپلیکیشن نمایشگاه برای هر شرکت نیز ۴۲۵ هزار تومان و برای خدمات عمومی به ازای هر مترمربع فضای پوشیده ۸۸ هزار و و۷۹۰ تومان در نظر گرفته شده است.
هر کدام از هزینه های واگذاری فضا در نمایشگاه بدون تجهیزات، هزینه اپلیکیشن، خدمات عمومی؛ امکانات اختصاصی، غرفه بندی استاندارد، و.... متفاوت می باشد.
این هنرمندان همین طور در نامه ای نوشته اند که ظاهراً تعدادی از این عزیزان یا در این کشور زندگی نمی کنند یا کلاً رسانه های جمعی را تحریم کرده اند برای اینکه با نیم نگاهی به اخبار جاری کشور مشخص می شود که پیک پنجم کرونا تمامی کشور را درگیر کرده و روزانه جان خیلی از آحاد ملت را می ستاند، حال با چه منطقی معاونت صنایع دستی کشور برای برگزاری چنین نمایشگاهی برنامه ریزی کرده و فراخوان صادر کرده است.
البته ناگفته نماند بسیار جای تعجب و سوال دارد در شرایطی که صنعتگران و هنرمندان در دو سال قبل تمامی نقدینگی خودرا صرف خرید و تولید محصول کرده اند و الان گرفتار پرداخت اقساط بانک ها بوده و از طرف دیگر تامین هزینه های معیشت یومیه خود هستند چگونه می توانند هزینه های بالای اعلامی از طرف برگزار کننده را تامین کنند. بدین سبب این هنرمندان زمان برگزاری نمایشگاه ر غیرکارشناسی و نامناسب ارزیابی کرده و هزینه های برآورد شده توسط مجریان آنرا نیز ناعادلانه دانسته و برگزاری نمایشگاه را اتلاف منابع می دانند.


منبع:

1400/05/23
21:57:26
0.0 / 5
434
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912