فراجا گردشگری

اصغر کریمی درگذشت

اصغر کریمی درگذشت فراجا: اصغر کریمی، مردم شناس، پژوهشگر، مترجم پرکار و عضو پیوسته مؤسسه فرهنگی ایکوموس ایران، در سن 81سالگی از دنیا رفت.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، ایکوموس ایران با تایید خبر درگذشت اصغر کریمی، به شخصیت و خدمات مؤثر او به میراث فرهنگی ایران اشاره نمود و درگذشت او را به همه دوستداران فرهنگ و میراث فرهنگی و جامعه‌ی مردم شناس تسلیت گفت.
ظاهرا اصغر کریمی به سبب مبتلاشدن به کرونا در یکی از بیمارستان های تهران تحت مراقبت بود.
اصغر کریمی در سال ۱۳۱۹ در زنجان متولد شد. او بعد از دریافت دیپلم متوسطه از دبیرستان مروی تهران در سال ۱۳۵۱ برای ادامه تحصیلات دانشگاهی به فرانسه رفت. سال ۱۳۵۴ دانشنامه کارشناسی جامعه شناسی و مردم شناسی را از دانشگاه اکس ـ مارسی دریافت کرد و در سال ۱۳۵۷ موفق شد درجه کارشناسی ارشد در رشته مردم شناسی را از همان دانشگاه دریافت کند. او بلافاصله وارد دوره دکتری این رشته شد، اما تحصیلات خودرا ناتمام گذاشت و به ایران بازگشت.
کریمی در ایران در مشاغل مختلفی منشأ خدمات بهادار بود که قسمتی از آنها عبارت است از: گردآورنده فرهنگ عامه و عضویت در گروه های پژوهشی میدانی در اداره فرهنگ عامه وابسته به هنرهای زیبای کشور و سپس در وزارت فرهنگ و هنر (۱۳۴۱ تا ۱۳۵۰)، عضویت علمی در مرز تحقیقات علمی فرانس (س ان ار اس)، پژوهشگر و سرپرست تحقیقات ایلی و عشایری در وزارت فرهنگ و آموزش عالی و سازمان میراث فرهنگی کشور و مشاور علمی برنامه های مردم شناسی در همین سازمان (۱۳۵۷ تا ۱۳۷۳) و دبیر اجرائی کمیته ملی ایکوموس ایران (۱۳۷۶ تا ۱۳۸۱). کریمی را طراح تشکیل موزه های جدید در کشور می دانند. وی در سالهای اخیر با بنیاد دائرةالمعارف اسلامی و مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی در گروه های جغرافیا و فرهنگ مردم ایران همکاری داشت.
حاصل تلاش این محقق بیش از ۳۰ کتاب و بیش از ۵۰ مقاله منتشرشده و ده ها طرح پژوهشی و گزارش علمی است. بخش عمده ای از گزارش های دیرینه شناسی گیرشمن و دیگر باستان شناسان خارجی به قلم زنده یاد کریمی به زبان فارسی انتشار یافته است. از اصغر کریمی مکتوبات بهادار ای در حوزه دیرینه شناسی و میراث فرهنگی به یادگار مانده است.
منبع:

1400/06/01
21:03:21
0.0 / 5
434
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912