فراجا گردشگری

تم هفته گردشگری مذهبی شد

تم هفته گردشگری مذهبی شد به گزارش فراجا معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: همزمانی هفته گردشگری با مناسبت های مذهبی و معنوی ماه صفر فرصتی ویژه برای معرفی ظرفیت های گردشگری مذهبی و معنوی استانها فراهم آورده است.


به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی معاونت گردشگری، ولی تیموری در نشست مجازی با مدیران کل و معاونان گردشگری استانها که با هدف برنامه ریزی نهایی بمنظور برگزاری مراسم گرامی داشت روز جهانی گردشگری ۱۴۰۰ در محل این معاونت برگزار شد، اظهار داشت: باتوجه به همزمانی هفته گردشگری با ایام اربعین حسینی از این تقارن بعنوان فرصتی ویژه برای معرفی بیشتر ظرفیت های گردشگری و معنوی کشور استفاده گردد و تمام برنامه های در رابطه با مراسم بزرگداشت با در نظر گرفتن محتوای در رابطه با آن روزها و ملاحظات ویژه آن، برنامه ریزی و اجرا شود.
او با تاکید بر اینکه مراسم و برنامه ها با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی ترجیحاً در فضای روباز و با حضور افراد محدود برگزار شود، اضافه کرد: باتوجه به اینکه یکی از اصلی ترین اهداف انتخاب استانهای میزبان کوشش برای معرفی مسیرهای جدید گردشگری محور غرب کشور و نیز ارتقای مسیرهای سنتی بوده است، پس ادارات کل استانی مراسم گرامیداشت روز جهانی گردشگری را فقط در مرکز استان محدود نکرده و بمنظور معرفی سایر ظرفیت های استانی، برنامه های خودرا در طول هفته گردشگری و در مناطق و شهرهای مختلف توزیع کنند.
معاون گردشگری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در یک سال و نیم اخیر که صنعت گردشگری کشور درگیر رکود ناشی از بحران جهانی کرونا بوده و سعی شده است به هر نحو ممکن و با توجیه اعضای ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا جریان گردشگری کشور متوقف نشود، اظهار نمود: هم اکنون و باتوجه به سرعتی که در روند واکسیناسیون عمومی در کشور شکل گرفته است، پیش بینی می شود هفته گردشگری به روزهای پرنشاط و امیدواری صنعت گردشگری برای شروع باردیگر تبدیل گردد.
او اضافه کرد: تلاش مستمر برای حفظ صنعت گردشگری در مشاغل گروه یک، یکی از مهم ترین اقداماتی بوده است که در پیک های گوناگون پاندمی کووید -۱۹ سبب سرپا نگه داشتن مراکز گردشگری و مشاغل وابسته به این حوزه شده است تا حتی با حداقل امکان و رعایت پروتکلهای تعریف شده به فعالیت خود ادامه دهند. همیشه تلاش نموده ایم تا ضمن دفاع از حقوق فعالان این حوزه نه فقط مانع از تعطیلی کسب وکارهای مربوطه شویم، بلکه با قرار دادن صنعت گردشگری در گروه مشاغل اضطراری، انتفاعی هر چند محدود را برای فعالان این حوزه به وجود آوریم.
وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از اقداماتی که اکنون نبض گردشگری کشور را حفظ نموده تلاش در ارتباط با ممنوعیت صدور روادید گردشگری بوده است تا ورود اتباع خارجی به اشکال مختلف امکان پذیر شود، اظهار داشت: علاوه بر بهره مندی از سایر قالب های روادید همانند ویزای تجاری، حفظ جریان صدور روادید گردشگری سلامت یا T visa باعث شده است تا ضمن تمهید سهمیه ای برای دفاتر خدمات گردشگری فرصت حفظ مشتریان پیشین که دارای پرونده های پزشکی بوده اند و با هدف درمان قصد سفر به کشور را داشته اند، مهیا شود.
معاون گردشگری اظهار نمود: نتایج کوشش برای حفظ صدور روادید گردشگری سلامت باعث شده است تا بیش از ۲۳۰ دفتر خدمات مسافرتی که دراین زمینه فعال بوده اند بتوانند با وجود شرایط موجود به فعالیت خود ادامه دهند و در پروسه جذب و حفظ توریستهای خارجی بعنوان مشتریان خود به ایفای نقش بپردازند.
تیموری همین طور رفع محدودیت ها بمنظور گردشگران خروجی از کشور با همکاری ستاد ملی کرونا را یکی دیگر از اقدامات ابتکاری برای حیات صنعت گردشگری کشور دانست و اظهار نمود: بااینکه هدف اصلی وزارت گردشگری کوشش برای جذب توریست به شمار می آید، اما برقراری تعاملات و حفظ روابط دوطرفه از اهمیت قابل توجهی در توسعه گردشگری دو کشور برخوردار است، پس فراهم آوردن امکان رفت و آمد هموطنان و سفر به مقاصد کشورهای مختلف طبق پروتکلهای تعریف شده و جلوگیری از تصمیماتی نظیر قرنطینه های الزامی در مرحله ورود به کشور اقدامی در امتداد پشتیبانی از فعالان گردشگری بوده است.
معاون گردشگری در ادامه برگزاری تورهای داخلی گردشگری هماهنگ با برقراری سیستم حمل و نقل کشور را نیز اقدام گره گشای دیگر برشمرد و تصریح کرد: برگزاری تورهای گردشگری در قالب سفر ایمن و بصورت محدود و تحت نظارت نیز توانسته به صورتی حامی تاسیسات گردشگری کشور به شمار آید.
تیموری با اشاره به اینکه طبق آمار سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی بین ۶۵ تا ۸۵ درصد رکود در مقاصد گردشگری جهان ثبت شده است، اظهار داشت: خسارت های واردشده به صنعت گردشگری کشور قسمتی از جریان بحران جهانی بوده است که تدابیر اتخاذشده با همکاری بخش های فرابخشی و ستاد ملی کرونا جهت کاهش این رکود و خسارت ها بوده است.
وی با اشاره به اینکه اکنون استانهای اردبیل، کردستان، کرمانشاه، کرمان و فارس برنامه ریز رویداد جهانی از تاریخ ۶ تا ۱۱ مهرماه پیش رو هستند، اضافه کرد: انتخاب این استانها برمبنای تمرکز بر مسیرهای سنتی و جدید محور شمال غرب با هدف اجرائی شدن سیاست توزیع سفر صورت گرفته است، بدین جهت تجمیع ظرفیت های موجود در استانهای مورد نظر شامل تنوع در قومیت، آداب و رسوم، خرده فرهنگ ها، موسیقی، آیین های مذهبی و غیره می تواند برشی مطلوب و شایسته از صنعت گردشگری کشور را به نمایش گذارد.
در آخر این جلسه تصمیم بر آن شد تا ادارات کل استانی برنامه های کامل خودرا برای هفته گردشگری برای درج در تقویم برنامه های ملی بزرگداشت روز جهانی گردشگری ۱۴۰۰ کشور و اطلاع رسانی گسترده در سطح ملی به معاونت گردشگری ارسال نمایند.
منبع:

1400/06/04
18:39:22
0.0 / 5
445
تگهای خبر: پزشك , توریست , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912