فراجا گردشگری

استرداد بقایای گنجینه غارت شده به ایران

استرداد بقایای گنجینه غارت شده به ایران فراجا: مجموعه ای از آجرهای تزئینی که قدمت آن به 700 سال قبل از میلاد می رسد و از محوطه دیرینه شناسی در ایران به سرقت رفته بود بطور کامل به ایران بازگشت.


به گزارش فراجا به نقل از آرت نیوزپیپر، بتازگی دو آجر بزرگ از این مجموعه به ایران بازگردانده شده اند و قبل تر در سال ۱۳۹۹ هم ۴۹ آجر باستانی لعابدار به موزه ملی ایران تحویل مسترد شده بود.
این ۵۱ آجر لعابدار کشف شده که اندازه اغلب آنها تقریباً بیش از ۳۰ سانتی متر مربع است، دارای انواع مختلفی از نقوش شامل شیرها و گاوهای بالدار با سر انسان، چهره های اساطیری، پرندگان شکاری، گوزن ها و طرح های گلدار یا هندسی هستند که از قلایچی، یکی از مهم ترین محوطه های دیرینه شناسی در غرب ایران واقع در شمال شهر بوکان در نزدیکی مرز عراق، به سرقت رفته بودند. قلایچی پایتخت پادشاهی ماناییان بود.
در دهه ۱۹۷۰، کشاورزی از منطقه قلایچی که مشغول شخم زدن بود با این آجرهای تزئین شده برخورد کرد که احتمالاً متعلق به تالار ستون دار ارگ قلایچی است. این کشف منجر به حفاری های غیرقانونی بسیار مخرب شد و در بعضی موارد از بولدوزر استفاده شد. سرانجام در سال ۱۹۸۵ یک حفاری رسمی نجات شروع شد اما به سبب تشدید جنگ ایران و عراق به سرعت متوقف گردید. برای مدت ۱۴ سال تا ۱۹۹۹ هم حفاری های غیرقانونی انجام می شد تا آن زمان که یک حفاری رسمی دیگر آغاز شد اما ماحصل آن تنها کشف قطعات کوچکی از آجرهای شکسته بود.
در سال ۱۹۹۱ یک فروشنده آثار باستانی ایرانی که در سوئیس زندگی می کرد با «جان کرتیس» مسئول بخش خاورمیانه موزه بریتانیا در آن زمان، برای فروش مجموعه ای از آجرهای باستانی قلایچی تماس گرفت. «کرتیس» به انباری در چیاسو در نزدیکی مرز ایتالیا سفر کرد و به فروشنده هشدار داد که ممکنست آجرها بطور غیرقانونی از ایران صادر شده باشند و سفارش کرد که باید آنها را پس داد، اما این سفارش ها نادیده گرفته شد.
آجرها در این انبار باقی ماندند اما در سال ۲۰۰۸ صاحبان انبارها بعد از پرداخت نشدن صورت حساب انبار اقدام نمودند. انبار برای توقیف محتویات مجوز گرفت و با پیدا کردن آجرها مقام های سوئیسی از موضوع مطلع شدند. «کرتیس» همراه با «جرمی اسکات» وکیل مستقر در لندن با موزه ملی تهران تماس گرفتند و در نهایت تهران درخواست رسمی برای بازگشت این آثار را ارائه کرد.
کشف این آجرهای تزئین شده منجر به تجدید نظر در مورد تمدن مانایی شد چونکه نشان میدهد مردم آن هنرمندان بسیار ماهری بوده اند. طرح های آنها همچون گاوهای بالدار با سر انسان نیز حاکی از تاثیر گرفتن فراوان از آشوری ها است.
مقرر است با بهبود شرایط کرونائی، نمایشگاهی از این آجرهای باستانی تزئینی ابتدا در موزه حقیقی بوکان و سپس در موزه ملی ایران اجرا شود.
منبع:

1400/06/06
08:09:48
0.0 / 5
424
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912