فراجا گردشگری

گنجینه افغانستان چه سرنوشتی پیدا می کند؟

گنجینه افغانستان چه سرنوشتی پیدا می کند؟ فراجا: همه چیز از هشدارها و درخواست ها برای حفاظت از آثار تاریخی موزه ملی افغانستان شروع شد. از نامه ایکوم جهانی گرفته تا رؤسای موزه های مختلف که هدف شان جلوگیری از تکرار فاجعه 20 سال قبل در افغانستان بود.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، تجربه ۲۰ سال قبل تخریب دو مجسمه بزرگ «صلصال» و «شهمامه» بودا در ولایت بامیان افغانستان باقی مانده از سالهای ۳۰۰ تا ۷۰۰ میلادی که به فتوای ملا محمد عمر، رهبر وقت این گروه با جاسازی دینامیت منفجر و به سنگریزه تبدیل شدند، ترس بیشتری را این دفعه به تن فعالان و علاقه مندان به حفاظت از میراث فرهنگی در افغانستان و دیگر کشورها انداخت.
مدیر موزه ملی افغانستان برای حفاظت از آثار تاریخی این کشور و به ویژه موزه ملی از جامعه جهانی؛ مردم مشتاق حفاظت از آثار تاریخی افغانستان نیز در پیام های مختلف درخواست نمودند تا این آثار تا حد امکان از معرض دید پنهان شوند.
حتی در یکی از اولین قدم ها محمد فهیم رحیمی - مدیر موزه ملی افغانستان -، بعدازظهر دوشنبه ۲۵ مرداد؛ در پیامی که در صفحه موزه ملی افغانستان در فیسبوک منتشر کرد، از جامعه جهانی و مسئولان امنیتی برای حفاظت از آثار تاریخی افغانستان و به ویژه موزه ملی این کشور درخواست کمک کرد.
وی در این مطلب تاکید کرده بود که «متاسفانه شهر کابل امروز شاهد هرج و مرج بی سابقه بوده و در ساحات مختلف شهر با بهره گیری از این فرصت غارتگران کوشش هایی را برای غارت و تخریب اموال عامه و خصوصی نموده اند. بااینکه تا کنون کارمندان موزیم (موزه) ملی افغانستان آثار و اموال این نهاد مصون می باشند ولی ادامه این هرج و مرج سبب نگرانی جدی مسولیت موزیم ملی افغانستان از مصونیت آثار و اموال موزیم ملی افغانستان گردیده است. بنإ از تمام مسولین امنیتی، جامعه جهانی، طالبان و سایر نهادهای موثر خواهشمندیم تا به امنیت و مصونیت موزیم ملی افغانستان توجه جدی نموده و نگذارند تا این وضعیت سبب غارت و تخریب آثار و اموال این نهاد ملی گردیده و فرصت طلبان از آن استفاده نمایند.»
محمد فهیم رحیمی - رئیس موزه ملی افغانستان - چند روز پس از تصرف کابل توسط طالبان، درباره ی سرنوشت این موزه در افغانستانی که تاریخ آن غنی و همگام با تاریخِ ایرانِ فرهنگی است، در گفت و گو با خبرنگار ایسنا توضیحاتی ارائه کرد.
مجسمه های بومیان قبل و پس از تخریب توسط طالبیان در سال ۲۰۰۱


منبع:

1400/06/10
23:58:53
0.0 / 5
407
تگهای خبر: حفاظ , شهر , موزه , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912