فراجا گردشگری
تیموری خبر داد؛

تسریع در استانداردسازی خدمات گردشگری

تسریع در استانداردسازی خدمات گردشگری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: با اصلاح و ابلاغ شیوه نامه ارزیابی و درجه بندی تأسیسات گردشگری کشور، پروسه استانداردسازی خدمات گردشگری شفاف تر و سریع تر می شود.به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ولی تیموری اظهارداشت: شیوه نامه ارزیابی و درجه بندی تأسیسات گردشگری با رویکرد ایجاد وحدت رویه و جلوگیری از اعمال نظر و رفتارهای سلیقه ای در حوزه درجه‬ ‏بندی تأسیسات گردشگری، با تشکیل کارگروهی مرکب از کارشناسان، خبرگان دانشگاهی و نمایندگان بخش خصوصی تهیه و سپس با گرفتن نظرات از ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استانها بعد از یک سال کار کارشناسی در معاونت گردشگری نهایی شد تا برمبنای آن بستری مناسب برای ارتقای کمی و کیفی خدمات گردشگری برقرار شود.
وی اضافه کرد: شیوه نامه درجه بندی که قبلاً در سال ۱۳۹۴ ابلاغ گردیده بود دارای نقصها و چالش هایی بود که عمدتا با بروکراسی پیچیده، امکان فعالیت دراین زمینه را برای بخش خصوصی با دشواری رو به رو کرده بود؛ بدین جهت با رویکرد تسهیل شرایط فعالیت، ارتقا کیفیت خدمات و استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در پروسه ارزیابی و درجه بندی تأسیسات گردشگری، شیوه نامه مرتبط اصلاح و ابلاغ گردید.
تیموری با اشاره به این که در شیوه نامه جدید وظایف کمیته فنی به کمیسیون عالی تفویض شد؛ اشاره کرد: تقویت کمیسیون عالی تجدید نظر در امتداد رعایت حقوق بهره برداران تأسیسات گردشگری و امکان رسیدگی مجدد به شکایات آنها در قالب مفاد بخشنامه بالادستی بوده است.
به گفته معاون گردشگری علاوه بر وظایف ذاتی کمیسیون عالی درباب تجدید نظر به اعتراض های واصله، مسئولیت راهبری، نیازسنجی و تصمیم گیری درباب مسائل در رابطه با اجرای طرح تطبیق نیز به آن کمیسیون تفویض شد.
وی افزود: بر این اساس ابهامات و ایراداتی که برمبنای تجربه کارشناسان احراز شده بود، برطرف و پروسه ارزیابی بطور دقیق، شفاف و مشخص تدوین شد.
معاون گردشگری با اعلان اینکه موارد غیر ضروری از شرایط گرفتن مجوزهای فعالیت عوامل اجرائی تطبیق شامل شرکت های عامل تطبیق، ارزیابان و مدیران فنی حذف و با این اقدام فعالیت دراین زمینه تسهیل خواهد شد؛ اظهار داشت: اصلاح شرایط مدیرعامل، حذف سر ارزیاب برمبنای مصوبه هیأت مقررات زدایی، تشریح حوزه عملکرد و حیطه مجاز فعالیت ارزیابان، همچون خاصیت های شیوه نامه جدید است.
تیموری افزود: تمرکززدایی از ستاد و تفویض امور به استانها با افزایش اختیارات ادارات کل استانی در برگزاری کمیسیون های درجه بندی تأسیسات گردشگری نیز یکی دیگر از اصلاحات بعمل آمده است؛ بر این اساس با تمهیداتی که معاونت گردشگری پیش بینی کرده است سرعت برگزاری کمیسیون های درجه بندی نیز افزایش خواهد یافت.
وی در آخر ایجاد بستر لازم جهت ملحوظ کردن نظرات و پیشنهادات مسافران و گردشگران در تعیین درجه واحد و نیز حذف موافقت اصولی و مجوز ایجاد برای واحدهای تبدیلی را از دیگر محاسن شیوه نامه جدید نام برد.

1400/06/12
14:18:24
0.0 / 5
727
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912