فراجا گردشگری
یادداشت مهمان؛

میراث فرهنگی را فرزند ناخوانده ندانید

میراث فرهنگی را فرزند ناخوانده ندانید به گزارش فراجا نباید وزارت میراث فرهنگی را تنها با رویکرد گردشگری پذیرفته و بیشتر توقع اقتصادی از این حوزه داشته باشیم و فرهنگ و میراث فرهنگی را نادیده بگیریم.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ محسن عبادی یکی از کارشناسان میراث فرهنگی در یادداشتی که آنرا در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده نوشته است: سه هفته ای از وزارت جناب ضرغامی بر وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گذشته است، کسی که شاید شناخته شده ترین وزیر کابینه دولت سیزدهم محسوب می شد و با عنایت به سوابق ایشان پیشینه ای فرهنگی دارند و به جای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ترجیح داده اند بر وزارتی نوپاتر بنشینند که حوزه اختیار مشخص تری دارد و می تواند عملکرد ملموس تری هم داشته باشد و از همین رو به نظر می آمد که در بین وزرای کمتر آشنای فرهنگی کابینه ایشان می تواند لیدر فرهنگی دولت بوده و مشکلات فرا وزارت خانه ای این حوزه را حل کند و سبب توجه بیشتر به سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شود و حتی مسائل مغفول مانده وزارت خانه را بعد از تبدیل شدن به وزارت خانه حل کند و نشان دهد که چطور می توان میان این سه حوزه موازنه ایجاد کرد و آنها را به هم پیوند زد و با عنایت به سابقه حضورشان در عرصه رسانه و مدیریت فرهنگی می تواند رویکرد فرهنگی را به این وزارت خانه بازگرداند.
اما حالا پس از سه هفته به گردونه نگاه ساده و همیشگی به این سه گانه بازگشته ایم که نتیجه اش سیاست زدگی خواهد بود. وزیری که از بدو ورود تنها هم سفره صنوف و نمایندگان عرصه گردشگری شده است پس از مدت ها تنها از دو موزه بازدید کرده است که پی نوشت ایشان و نوع قرائت شأن در بازدید از مجموعه سعدآباد هم نگاهی سیاسی بود و هم این که از آن مجموعه وسیع و متنوع روایتی فرهنگی بیان نشد. به یاد آوریم که اولین کلام ایشان هم در روز رأی اعتماد در مجلس هم به روایتی تاریخی از کتیبه ای ساسانی بازمی گشت که باز مواجهه یا کارکرد سیاسی را توقع داشت. در لابلای خبرهای دیگری هم که از ایشان منتشر گردید پیشنهادی بود که میراث فرهنگی را از وزارت خانه جدا کنند و به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بدهند و سازمان حج و زیارت را به وزارت گردشگری بیفزایند. گویی جناب ایشان از سه فرزندش این پسر بزرگ تر و هزینه دار را نمی خواهد و می خواهد معاوضه کند تا از هزینه هایش خلاص شود.
همه این نشانه های رفتاری جناب وزیر نشان آن است که ایشان وزارت را تنها با رویکرد گردشگری پذیرفته اند و بیشتر توقع اقتصادی از این حوزه دارند و فرهنگ و میراث فرهنگی را ندیده گرفته اند یا چندان برایشان در اولویت نیست، در حالیکه برای کشوری چون ایران با سابقه تمدنی بسیار و نقش فرهنگ ایرانی اسلامی آن در سطح جهانی اولویت و اعتبار با میراث فرهنگی است و قانونگذاران هم در بدو تأسیس سازمان و وزارت خانه هم این اولویت را در نام گذاری نشان داده اند و یادمان باشد که در نظام جمهوری اسلامی هم که فرهنگ و هویت استوار بوده است میراث فرهنگی نقش هویت ساز دارد و بخش عمده ای گردشگری در کشورمان هم معطوف به گردشگری فرهنگی است که باید شاخص ها و ارزش های فرهنگی آنرا در نظر گرفت.
اما جناب مهندس ضرغامی گویا از فرهنگ خسته شده اند و سختی و شکنندگی میراث فرهنگی را تاب ندارند و ترجیح می دهند از آن فاصله بگیرند تا زودتر و سریع تر به نتیجه برسند و درگیر حساسیت ها و چالش های تخصصی آن نشوند.
استقبال اولیه از وزیر جدید این روزها در حوزه میراث فرهنگی با دلهره همراه شده است چون که اگر پیش از این میراثی ها با مدارا رفتار می کردند تا در هیجانات سیاسی متهم نشوند و بارشان نشکند حالا باید نگران فشارهای اقتصادی و نادیده گرفتن ارزش های میراث فرهنگی در روایتی ساده و گذر سطحی باشند در حالیکه میراث فرهنگی تنها چهار دیواری سنگی و گلی یا چند کاشی زرین فام و جام طلایی نیست بلکه هویتی است که قبل از هر درآمد و سرمایه گذاری باید پاس داشته شود و حرمتش حفظ شود. اما حفظ حرمت میراث فرهنگی کاری سخت و صعب است که غور در فرهنگ می طلبد و جدایی از سیاست و هیجانات سیاسی و مفاهمه ای که بعد می تواند گردشگری را هم پربار و امری زاینده و فرهنگی سازد.

1400/06/29
13:40:02
0.0 / 5
397
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912