فراجا گردشگری
در سایه ی كرونا و خاموشی چراغ گردشگری؛

گوش یک نفر را در بافت تاریخی یزد بریدند

گوش یک نفر را در بافت تاریخی یزد بریدند به گزارش فراجا یزد تعدادی از مردم و سکنه محله مسجد جامع واقع در بافت جهانی یزد در نشست با نماینده شهرشان از برخی مشکلات این بخش از یزد بخصوص معضل بزرگ ناامنی در این بافت تاریخی گلایه کردند.یکی از کسبه ی این محله در نشست مردمی ظهر امروز با «محمدصالح جوکار» نماینده یزد در مجلس شورای اسلامی که در محل مسجد جامع یزد برگزار شد، ضمن بیان اینکه اخیراً در حادثه ای گوش یکی از جوانان در دعوایی بریده شده است، اظهار نمود: این در شرایطی است که اقدامات کافی هم در جهت پیگیری این مساله انجام نشده است.

وی با انتقاد به وضعیت ناامنی بافت تاریخی و کوتاهی مسؤلان مربوطه در تأمین امنیت لازم، خاطرنشان کرد: متاسفانه امنیت بافت تاریخی به دلیل وجود شهروندان بیگانه و غیربومی ها و همینطور اراذل و اوباش، از دست رفته است و در این شرایط هیچ کسی اقدامی برای رفع مشکل نمی کند.

یکی دیگر از کسبه بافت تاریخی با بیان اینکه به جای برخورد با معضلات بافت تاریخی، کسبه و مردم ساکن در این منطقه نخستین قربانیان محسوب می‎شوند، اظهار داشت: دود انتقادات و مطالبات همواره در چشم خودمان رفته و به جای برخوردهای منطقی اول با ما برخورد می‎شود.

وی با تکیه بر اینکه بومی ها و سکنه این محله تاریخی حاضر به صرف هزینه برای بافت تاریخی و تأمین امنیت آن هستند، اظهار داشت: ما حاضر به جمع آوری هزینه ای برای ایجاد یک محل نگهبانی در ورودی بافت هستیم اما این مساله را در صورتی انجام می دهیم که مجوزهای مربوطه به مردم اعطا شود و کاملاً قانونی اقدام گردد.

یکی از دیگر ساکنان بافت تاریخی با بیان اینکه تداوم این وضعیت نه تنها برای سکنه بلکه برای گردشگران هم خوشایند نیست، اظهار داشت: اعتبار شهر تاریخی و فرهنگی و دارالعباده یزد در مقابل گردشگران خصوصا توریستهای خارجی باید حفظ شود و این وضعیت نباید برند یزد را گرفتار صدمه کند.

برخی اهالی که برخی از آنها عضو هیات امنای مسجد جامع هستند، ضمن اشاره به اینکه باید اراذل و اوباش از بافت تاریخی جمع شوند، خواهان اقدامی جدی برای نجات این میراث جهانی شدند و ایجاد امنیت برای مردم و سکنه و کسبه و گردشگران را ضروری دانستند.

البته «محمدصالح جوکار» نماینده یزد در این جلسه با تکیه بر اینکه این جلسه به همین دیدار مردمی ختم نخواهد شد، تصریح کرد: باید جلسه ای با حضور متولیان امنیت بافت تاریخی در بافت بزودی برگزار و اقدامات و تدابیر لازم برای این مساله اندیشیده شود.

البته نگرانی از ناامنی بافت تاریخی از زمان انتشار کرونا و همزمان با رکود بیشتر از پیش گردشگری، شروع شد به صورتی که محدودیت های تردد در شهر به این مساله شدت بخشیده و هجوم اراذل و اوباش به این منطقه، مشکلات گوناگونی را به دنبال داشته است.

منطقه تاریخی یزد که تنها تجربه کوتاهی از شلوغی، تردد گردشگران و دیده شدن در انظار دنیا و همینطور رونق اقتصادی و سکونت را داشت، در ایام کرونایی حوادثی مانند سرقت، دست درازی، دعواهای خیابانی و ایجاد ناامنی برای سکنه و کسبه بافت تاریخی را تجربه کرده به صورتی که امروز مردم نسبت به این معضلات انتقاد داشته و از وضعیت حاکم بر این بافت گلایه مند هستند.

دعواهای شبانه تعدادی از جوانان و ایجاد ناامنی اراذل و اوباش خصوصاً غیربومیان برای مردم ساکن بافت سبب شده تا باردیگر مردم ساکن این منطقه به فکر ترک کردن این بافت تاریخی باشند ولی با این وجود هنوز اقدامی جدی، منطقی و موثر از جانب متولیان برقراری امنیت انجام نشده است.


1400/07/03
10:18:15
0.0 / 5
331
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912