فراجا گردشگری
گزارش سازمان جهانی گردشگری منتشر شد

گردشگری چه زمانی عادی می شود؟

گردشگری چه زمانی عادی می شود؟ در حالیکه کارشناسان بهبود کامل شرایط گردشگری در اغلب نقاط جهان را در سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ متصور هستند، معتقدند خاورمیانه تا سال ۲۰۲۲ به صورت کلی به شرایط قبل از کرونا در عرصه گردشگری بازخواهد گشت.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، گردشگری بین المللی با کاهش محدودیت های سفر در بعضی از مقاصد و گسترش جهانی واکسیناسیون در خیلی از نقاط جهان، در ماه ژوئن و جولای ۲۰۲۱ نشانه هایی از بازگشت مجدد را تجربه نمود.
بر اساس آخرین نسخه گزارش سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) برآورد می شود ۵۴ میلیون توریست در جولای ۲۰۲۱ از مرزهای بین المللی عبور کردند که ۶۷ درصد نسبت به ماه مشابه در سال ۲۰۱۹ کاسته شده اما این بهترین نتایج از آوریل ۲۰۲۰ است. این در شرایطی است که در جولای ۲۰۲۰ میلادی در مجموع ۳۴ میلیون نفر توریست بین المللی مبادرت به سفر کردند، گرچه هنور اختلاف چشمگیر ۱۶۴ میلیون نفری با آمار ثبت شده در سال ۲۰۱۹ وجود دارد.
اکثر مقاصد در ماه ژوئن و جولای ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰، شاهد افزایش متوسطی در ورودی توریستهای خارجی بوده اند، با این حال، سال ۲۰۲۱ همچنان سالی چالش برانگیز برای گردشگری جهانی خواهد بود چونکه ورودهای بین المللی در حد فاصل ژانویه تا جولای در مقایسه با سال ۲۰۱۹ تا ۸۰ درصد نزول یافته است.
منطقه آسیا-پاسیفیک همچنان ضعیف ترین نتایج را در بازه زمانی ژانویه تا جولای تجربه نمود و شاهد کاهش ۹۵ درصدی ورود مسافران بین المللی نسبت به سال ۲۰۱۹ بوده است. خاورمیانه (۸۲- درصد) دومین کاهش بزرگ را ثبت نمود و بعد از آن اروپا و آفریقا (هر دو ۷۷- درصد) کاهش داشته اند و قاره آمریکا با (۶۸- درصد) کاهش کمتری را تجربه کرده است.
در همین حال، بعضی از جزایر کوچک در دریای کارائیب، آفریقا، آسیا و اقیانوسیه به همراه چند مقصد کوچک اروپایی، بهترین عملکرد را در ماه های ژوئن و جولای به ثبت رسانده اند به صورتی که ورود گردشگران در این مناطق به سطحی نزدیک یا در بعضی موارد فراتر از آمار پیش از همه گیری رفته است.
رشد آهسته اعتماد گردشگران
این بهبود شرایط ماحصل بازگشایی خیلی از مقاصد برای سفرهای بین المللی بخصوص در اروپا و آمریکاست. کاهش محدودیت های سفر برای مسافران واکسینه شده همراه با افزیش واکسیناسیون کووید ۱۹، به افزایش اعتماد گردشگران و بازگرداندن تدریجی سفر ایمن در اروپا و دیگر نقاط جهان کمک کرده است. در مقابل، اغلب مقاصد در آسیا همچنان برای سفرهای غیرضروری بسته هستند.
«زوراب پولولیکاشویلی» دبیرکل سازمان جهانی گردشگری در اینباره اظهار داشت: «به وضوح تقاضای زیادی برای گردشگری بین المللی وجود دارد و خیلی از مقاصد با خیال راحت و مسئولانه از بازدیدکنندگان استقبال کرده اند. با این وجود، شروع مجدد واقعی گردشگری و مزایای آن همچنان متوقف است چونکه قوانین و مقررات ناهماهنگ و نرخ نامتوازن واکسیناسیون در مناطق مختلف، همچنان بر اعتماد به نفس افراد در مسافرت تاثیر می گذارد».
درآمدهای گردشگری
اگرچه مقاصد گردشگری همچنان در هفت ماه نخست سال ۲۰۲۱، درآمدهای ضعیفی را گزارش کرده اند، اما در ماه های ژوئن و جولای برخی از آنها پیشرفت نسبتاً کمی را ثبت کردند و برخی حتی از درآمد سال ۲۰۱۹ هم پیشی گرفتند. در بین مقاصد بزرگ تر، مکزیک در سال ۲۰۲۱ تقریباً همان درآمد گردشگری مانند سال ۲۰۱۹ را داشته و حتی در ماه جولای افزایش ۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ را به ثبت رسانده است.
همین امر در مورد سفرهای خروجی هم صادق است. در میان بازارهای بزرگ تر، فرانسه (۳۵-) و ایالات متحده (۴۹-) در ماه جولای بهبود چشم گیری را تجربه کردند، باآنکه هزینه های گردشگری هنوز بسیار پایین تر از سطح سال ۲۰۱۹ بود.
چشم انداز آینده
بر اساس آخرین نظرسنجی از کارشناسان سازمان جهانی گردشگری، چشم اندازهای سپتامبر تا دسامبر ۲۰۲۱ همچنان نامشخص است و ۵۳ درصد از پاسخ دهندگان معتقدند این دوره بدتر از حد انتظار خواهد بود. تنها ۳۱ درصد از کارشناسان پیشبینی می کنند آمار بهتری در انتهای سال حاصل خواهد شد. این نظرسنجی همینطور نشان داده است اغلب متخصصان گردشگری همچنان انتظار دارند تقاضا برای سفرهای بین المللی در سال ۲۰۲۲ عموما در سه ماهه دوم و سوم افزایش یابد.
تقریباً نیمی از همه کارشناسان (۴۵ درصد) همچنان معتقدند بازگشت گردشگری بین المللی به سطح ۲۰۱۹ در سال ۲۰۲۴ یا پس از آن روی خواهد داد، در حالیکه ۴۳ درصد هم به بهبود در ۲۰۲۳ اشاره می کنند. همینطور نیمی از این کارشناسان بر این باروند که شرایط گردشگری در اروپا در سال ۲۰۲۳ به شرایط قبل از همه گیری بازخواهد گشت و خاورمیانه هم با پیشبینی بازگشت کامل در سال ۲۰۲۲، خوش بینانه ترین چشم انداز را برای بهبود سریع تر صنعت توریسم دارد.
منبع:

1400/07/15
21:17:41
0.0 / 5
315
تگهای خبر: بازار , توریست , توریسم , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912