فراجا گردشگری

شانه ای که بیش از هزار سال قدمت دارد

شانه ای که بیش از هزار سال قدمت دارد نتایج تحقیق باستان شناسان بر روی بقایای کشف شده یک مرد نشان می دهد، این مرد ثروتمند قرون وسطایی جنگجویی بوده که برای ظاهر خود بسیار اهمیت قائل بوده است.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، باستان شناسان بتازگی گزارش کردند مرد ثروتمندی که حدود ۱۵۰۰ سال پیش در آلمان فعلی درگذشته در حقیقت یک جنگجوی حرفه ای بوده است.
این مرد که در زمان مرگ بین ۴۰ تا ۵۰ سال داشته همراه با سلاح های نفیس و یک اسب دفن شده است. با این وجود لوازم پیرایشی همچون دو قیچی و یک شانه حکاکی شده از جنس عاج که بنظر می رسد برای شانه کردن ریش و مو مورد استفاده قرار می گرفته نیز در قبر این مرد جنگجو کشف شده است.
باستان شناسان همین طور قبر دیگری را که متعلق به یک زن ۳۰ تا ۴۰ ساله بوده است کشف کرده اند. در قبر این زن علاوه بر جواهرات و غذا یک کاسه سرخ سرامیکی با کیفیت که بنظر می رسد در شمال آفریقا تولید شده باشد نیز کشف شده است.


گمان می رود قدمت هر دو این قبرها به قرن ششم میلادی برسد. با این وجود بگفته کارشناسان وجود شانه عاجی و کاسه سرامیکی در قبرهای این دوره از تاریخ به هیچ وجه معمول نیست. بدین سبب گمان می رود این کالاها در آن دوره جزء کالاهای لوکس محسوب می شده اند.
با مرمت شانه عاجی مشخص شد اشکالی از حیوانات بر روی هر دو وجه این شانه حکاکی شده است. بر روی این شانه حیواناتی همچون غزال ها درحالی به تصویر کشیده شده اند که گویی می خواهند از حیوانات درنده بگریزند.
کشف شانه در قبرهای قرون وسطی معمول است با این وجود این شانه ها بطور معمول از چنین کیفیت بالایی برخوردار نیستند. کشف آثار حکاکی شده از جنس عاج در قبرهای قرن ششم نادر است و تا حالا تعداد بسیار اندکی از شانه های عاجی حکاکی شده متعلق به این دوران کشف شده است. همین طور شانه های حکاکی شده متعلق به این دوران بیشتر مفاهیم در رابطه با مسیحیت را به تصویر می کشند و اثری از صحنه های شکار بر روی آنها نیست.


در کنار اسکلت این مرد قرون وسطایی یک اسب به همراه سلاح هایی همچون یک تبر جنگی، سپر و یک شمشیر بلند کشف شده است که نشان میدهد این مرد از جایگاه مهم و ثروت برخوردار بوده است.
در قبر زن نیز مواد غذایی همچون تخم مرغ درکنار ابزار چوبی برای نخ ریسی کشف شده است. با این وجود اثر تاریخی قابل توجه قبر این زن همان کاسه سرامیکی است که بر روی آن نوشته هایی نیز نقش بسته است. گمان می رود این نوشته ها همان نام مالک کاسه باشند با این وجود تحقیقات درباره این اکتشافات همچنان ادامه دارد.1400/07/26
08:22:15
0.0 / 5
346
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912