فراجا گردشگری

کاوش مشترک ایران و فرانسه در خراسان شمالی انجام شد

کاوش مشترک ایران و فرانسه در خراسان شمالی انجام شد به گزارش فراجا سومین فصل از جستجوهای دیرینه شناسی محوطه ویرانشهر خراسان شمالی در چارچوب تفاهمنامه همکاری مشترک پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و موزه لوور انجام شد.به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، میثم لباف خانیکی سرپرست ایرانی هیأت دیرینه شناسی اظهار داشت: سومین فصل جستجوهای دیرینه شناسی در محوطه ویرانشهر واقع در ده کیلومتری شمال شهرستان فاروج، استان خراسان شمالی که با مجوز پژوهشگاه صورت گرفت به حصول نتایج مهمی درباره معماری دوره اشکانی و ساسانی در منطقه شمال خراسان انجامید.
او با اعلان اینکه بقایای معماری نشان میدهد محوطه ویرانشهر در میانه حصاری مربع شکل محصور بوده و عرصه ای به وسعت ۱۴ هکتار را پوشش می داده است اشاره کرد: حصار پیرامونی این سکونتگاه به برج های متوالی تجهیز می یافت و یک ارگ یا حاکم نشین در گوشه شمال غربی آن قرار داشت.
این عتیقه شناس اظهار داشت: جستجوهای سال قبل آثاری از یک مجموعهه معماری را در محل تپه ای که در بخش جنوبی محوطه واقع شده است، آشکار ساخت.
لباف خانیکی با اشاره به این که قسمتی از جستجوهای فصل جاری با هدف تکمیل اطلاعات سال گذشته، به کشف قسمت های بیشتری از بنای یادمانی یاد شده انجامید اضافه کرد: همین طور کاوش هایی که در محل دروازه غربی این سکونتگاه صورت گرفت، نشان داد که در طرفین این دروازه دو برج با پلان مستطیل شکل قرار داشته و فضای داخلی هر برج مشتمل بر تالاری به طول ۵/۹ و عرض ۴ متر بوده است.
او اضافه کرد: ساختار دروازه و سازه های الحاقی در طول حداقل سه دوره معماری گرفتار تغییراتی شده که باتوجه به شواهد مکشوفه، از اوایل دوره اشکانی تا اواسط دوره ساسانی به طول انجامیده است.
سرپرست ایرانی هیأت دیرینه شناسی اظهار داشت: علاوه بر بقایای معماری، مقادیر قابل توجهی از قطعه سفال های شاخص دوره اشکانی و ساسانی از لابلای لایه های فرهنگی این محوطه به دست آمده که معیار مناسبی برای شناسایی و گونه شناسی سفال های دوره تاریخی ناحیه شمال خراسان فراهم می آورد.
این عتیقه شناس اظهار داشت: بقایای معماری و سفال های ویرانشهر بدین جهت اهمیت می یابند که قبل از این مراکز جمعیتی اشکانی با این مقیاس، تنها در خارج از مرزهای ایران و عمدتا در جنوب ترکمنستان مورد کاوش و مطالعه قرار گرفته بودند و دسترسی به اطلاعات آنها همیشه با مشکلات عدیده مواجه بوده است.
او با اعلان اینکه محوطه ویرانشهر اولین بار در سال ۱۳۵۵ توسط هیأتی از باستان شناسان ایتالیایی به سرپرستی روبرتا ونکو ریچاردی از دانشگاه تورین شناسایی شد اشاره کرد: این محوطه در منطقه ای واقع است که به ظنّ اغلب تاریخ نگاران و باستان شناسان خاستگاه پادشاهان اشکانی و اولین مراکز اداری و سیاسی ایشان بوده است.
لباف خانیکی اظهار داشت: بنابراین گسترش مطالعات تاریخی و کاوش ها و بررسی های دیرینه شناسی در این منطقه خواهد توانست پرده از ابهامات فراوانی درباره تاریخ اشکانیان اولیه بردارد.

1400/09/02
23:43:03
0.0 / 5
62
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری