فراجا گردشگری

رونمایی از خشت سوم بافت یزد

رونمایی از خشت سوم بافت یزد خشت سوم کتاب ثبت احوال بافت، دربردارنده تصاویر پاییز بافت تاریخی یزد رونمایی گردید.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، آیین رونمایی از خشت سوم کتاب ثبت احوال بافت با حضور هنرمندان و هنردوستان در خانه فرهنگ صدوقی اجرا شد. در این مراسم رئیس ایکوم ایران، شهردار بافت تاریخی یزد، تعدادی از اعضای شورای پنجم و ششم شهر یزد، همین طور برخی از هنرمندان پیشکسوت یزد حضور داشتند.
سیداحمد محیط طباطبایی، پژوهشگر، مورخ و رئیس ایکوم ایران در این مراسم با اشاره به ارزش بافت تاریخی یزد اظهار داشت: زمانی کشور در راه توسعه واقعی قرار می گیرد که تصمیمات مبتنی بر میراث فرهنگی و محیط زیست و طبیعت باشد. توسعه ای که بر این دو اصل استوار نیست توسعه واقعی نخواهد بود.
او افزود: یکی از ارزش های این بافت تاریخی، مردمان یزد هستند که نگرش اقتصادی به زندگی دارند. آدم هایی که اقتصادی نگاه می کنند سرمایه را مصرف نمی کنند در حقیقت همیشه سرمایه بود تا از سود آن بهره برداری کنند.
رئیس ایکوم ایران اظهار داشت: زمانی که فراموش کردیم این سرمایه برای آیندگان است و آنرا مصرف کردیم آن زمان، زمین ها نشست کردند تالاب ها خشک شدند و رودخانه ها از بین رفتند. ما هم اکنون با بحران مدیریتی مواجه هستیم که نمی تواند از گذشته خود برای آینده استفاده نماید. افرای که به میراث علاقه دارند کسانی هستند که به آینده علاقه دارند و نگاهشان به آینده است.
او اشاره کرد: ما یک نوع صلح ایرانی داریم، صلحی که دو شهر نمونه اش شیراز و یزد است؛ این دو شهر تمام ثروتشان را برای آینده گذاشته اند. این دو شهر باقی مانده اند تا فرهنگ را حفظ کنند که سرمایه و الگویی باشند.

بگفته محیط طباطبایی، مردم در یزد به صلح نه به مفهوم تسلیم، بلکه به مفهوم همراهی با طبیعت و دیگران رسیده اند. مردمان یزد نشانی از صبر و تحمل و شکیبایی مبتنی بر ارزش های گذشته خودشان دارند. یزد مهم تر از هر چیزی است و باید باقی بماند.
سیدحمید کلانتری، استاندار اسبق یزد نیز در آیین رونمایی از خشت سوم (کتاب ثبت احوال بافت) اظهار داشت: ارزش بافت تاریخی یزد هنوز برای ما ناشناخته است. خارجی ها اهمیت این بافت را درک کرده اند، اما خودمان هنوز حرمت میراث جهانی شدن یزد را پاس نداشته ایم.
وی ادامه داد: برای ثبت جهانی یزد، بسیار سعی شده و این افتخار، یک ثروت ملی است. با این وجود طی این چند سال جای همایش، گردهمایی و هم اندیشی دراین زمینه بسیار خالی است. بااینکه کارهایی مانند انتشار این کتاب که هنر باارزش هنرمندان ما را مدون و مصور کرده اند و در قالب چند جلد کتاب در اختیار علاقه مندان قرار داده اند بسیار باارزش است.
کلانتری افزود: بافت تاریخی یزد، روح تاریخی و شایستگی های مردم هنرمند و هنردوست این شهر است. باید تلاش نماییم یزد را در دو زمینه میراث جهانی و نوآوری و خلاقیت که از جنس تاریخی خود یزدی هاست به استان محوری گردشگری ایران تبدیل نماییم.


حمیدرضا صالحیه یزدی، مدیرعامل مجموعه تابا (توسعه احیای بافت خشت خام ایرانیان) با اشاره به دغدغه های مطرح شده برای حفظ میراث فرهنگی و بافت تاریخی یزد، اظهار داشت: متأسفانه شرایط اقتصادی برای انتشار جلد چهارم دشوار است، اما تلاش می نماییم با همراهی عکاسان و هنرمندان استان همین طور مسؤولان و مدیران، مجموعه تصاویر تابستان را نیز منتشر نماییم تا هر چهار خشت این مجموعه کامل شود.
او اضافه کرد: این مجموعه در نظر دارد سال آینده و هم زمان با روز معمار با همراهی و همکاری اداره کل میراث فرهنگی، سازمان نظام مهندسی و شهرداری یزد از استادکاران سنتی معماری یزد تجلیل و تقدیر کند. تلاش می نماییم علاوه بر برگزاری این جلسه مجموعه مستندی از بخش های مختلف هنر معماری ثبت و ضبط شود.
کتاب «ثبت احوال بافت» در برگیرنده مجموعه عکسهایی از بافت قدیم یزد است و تلاش می کند تا شرایط زندگی در فصول مختلف سال را بصورت مستند به تصویر بکشد. خشت نخست این مجموعه، تصاویری از زمستان سال ۹۲ شهر تاریخی یزد است که به همت مجموعه تابا تهیه شده و تیمی از عکاسان حرفه ای استان، این تصاویر را ثبت کرده اند و خشت دوم این کتاب که بهار یزد را به تصویر کشیده و در سال ۱۳۹۳ منتشر گردید. خشت سوم این کتاب که دربردارنده تصاویر پاییز بافت تاریخی یزد است انتشار یافته و خشت چهارم شامل تصاویر تابستان بافت تاریخی، سال آینده جمع آوری و منتشر می شود.1400/11/02
23:59:24
0.0 / 5
342
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912