فراجا گردشگری
گزارش فراجا؛

سفر به سرزمین اسرارآمیز ۲میلیون ساله

سفر به سرزمین اسرارآمیز ۲میلیون ساله به گزارش فراجا جزیره قشم از دیرباز یکی از مقاصد مهم گردشگری در کشور بود، تا جایی که خیلی از توریستهای خارجی در مسافرت به کشورهای حاشیه خلیج فارس قشم را بعنوان یک مقصد گردشگری انتخاب می کردند.خبرگزاری مهر - گروه استانها: دره ستاره ها که اهالی بومی به آن «ستاره افتاده» یا «استاره کفته» هم می گویند از زیباترین جلوه های فرسایش در جزیره پهناور قشم است. بعضی از اهالی معتقدند با تاریک شدن هوا این دره محل آمد و شد جانوران فرازمینی است. برای سفر به دره ستاره گان میتوان از دو مسیر به آنجا رسید.
دره ستاره ها با قدمت حدود ۲ میلیون سال، که بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه ناشی از باد و باران و رگبارها به وجود آمده است، شاهکار کم نظیر طبیعت در جزیره زیبای قشم است. قدمت دره ستاره ها در ارتباط با دوره زمین شناسی سنوزوئیک (حدود ۲ میلیون سال) است.

ضلع شمالی جزیره قشم در نزدیکی روستای برکه خلف، عارضه زمین شناسی عجیب خویش را به معرض نمایش گذاشته است. بنا به تحقیق آنوبانینی؛ اهالی محل عقیده دارند ستاره ای از آسمان افتاده و اشکال عجیبی را از خاک و سنگ و ماسه پدید آورده است.
از شهر قشم که به سمت ساحل جنوبی آن حرکت کنید به روستای «برکه خلف» می رسید. روستای برکه خلف در فاصله پنج کیلومتری از ساحل جنوبی جزیره قرار گرفته است. در شمال این روستا یکی از زیباترین جلوه های فرسایش در جزیره قابل مشاهده می باشد. اهالی منطقه به این روستا استاره کفته (گاهی هم استار افتیده) می گویند. اما، نام دره ستاره ها برای این پدیده کم نظیر زمین شناسی جا افتاده است. ادامه راه، جاده خاکی است که شما را به دره ستاره ها می رساند.
دره ستاره ها که اهالی بومی به آن ستاره افتاده یا استاره کفته هم می گویند از زیباترین جلوه های فرسایش در جزیره پهناور قشم است اهالی معتقدند بعد از فرو افتادن ستاره ای در این محل و بر اثر ضربه ای سهمگین، خاک از زمین بالا آمده و به هر شکلی که بوده خشک شده و چنین اشکالی پدید آمده است. بعضی از اهالی معتقدند با تاریک شدن هوا این دره محل آمد و شد ارواح و اجنه است اما تابحال صحت چنین چیزی به اثبات نرسیده است.

به دلیل شکل ویژه این دره و انواع حجم ها و پدیده های فرسایش موجود در آن وزش بادهای تند و گردش هوا در لابلای ستون ها و حفره های موجود در دره تولید صدا می کند و به علت این صداهاست که اهالی معتقدند با تاریک شدن هوا این دره محل آمد و شد ارواح و اجنه است و بنابر این از ورود به آن در شب خودداری می کنند. بر مبنای یک افسانه قدیمی جزیره نشینان، دره ستاره ها را شب هنگام محل آمد و شد ارواح و اجنه می دانند که این باور از نظر علمی هنوز اثبات نشده است.
ویژگی ها و دیدنی های دره ستاره ها سبب شد این دره بعنوان بخشی از ژئو پارک جزیره قشم جزو آثار طبیعی در سازمان یونسکو به ثبت برسد. ژئو پارک قشم با آثار زیبای طبیعی و تاریخی تنها ژئو پارک منطقه خاورمیانه است. زیبایی دره ستاره ها در شبهای مهتابی در لحظاتی که سکوت همه جا را فرا گرفته و آسمان و ستاره ها در نزدیکی زمین احساس می شوند، دو چندان است. در گوشه و کنار ستون ها و دره ستاره ها راه های تنگ، باریک و گاه پهن و وسیع وجود دارد که با نظم خاص خود چشم هر بیننده ای را خیره می کند.
دره ستاره ها و دره چاه کوه پدیده ای شگفت از فرسایش سنگ های رسوبی زمین است. دره ستاره ها که به گمان افراد بومی، در آن ستاره افتاده است و شب ها جن دارد، بسیار دیدنی است و مشابه این اشکال زمین شناسی یا ژئومرفولوژی را ما تنها در آمریکا می بینیم. که گردشگر های بسیاری را می توانند به خود جذب کنند.

دره ستاره ها در واقع یک ناحیه فرسایش یافته از جانب آب های سطحی، رگبارهای فصلی و تندبادها است. فلات اولیه که هنوز در بخش شمالی به صورت کم و بیش دست نخورده باقی مانده، در ارتفاع بین هفت تا ۱۰ متری از کف دره قرار دارد و جنس آن ماسه سنگ با سیمان آهکی سست و پر از پوسته های فسیلی است. مخروط های نوک تیز، ستون ها و ستونک های فرسایشی، آرک ها و تیغه ها و دیواره های نواری همچون بخش هایی هستند که در این دره مشاهده می شوند. به علت سست بودن جنس لایه ها، میتوان انتظار داشت که بعد از هر بارندگی شدید (که به ندرت اتفاق می افتد) تغییرات محسوسی در مورفولوژی دره صورت پذیرد.
آنچه مشخص است این است که این اشکال در اثر فرسایش باد و باران و رگبارهای فصلی پدید آمده است؛ البته بازدید از دره ستاره ها در شبهای مهتابی جاذبه ای خاص دارد، بخصوص در آن لحظه که سکوت همه جا را فرا گرفته و آسمان و ستاره ها با نزدیکی خاصی به زمین احساس می شوند. در هر صورت برای رفاه حال بازدیدکنندگان و گردشگران در ابتدای سال ۸۵ به دستور مدیرعامل منطقه آزاد قشم و با همت معاونت سیاحتی و گردشگری سازمان و کمک اهالی و شورای اسلامی روستای برکه خلف راه دسترسی به دره ترمیم و برای ایجاد امکانات رفاهی و بهداشتی اقداماتی صورت پذیرفته است.
منظره های این دره واقعاً قشنگ و جالب هستند. در گوشه و کنار، ستون ها و کنگره ها با اشکال متنوع و جالب به چشم می خورند و بین اینها راه های تنگ و باریک و گاهی پهن و وسیع وجود دارد. علاوه بر این شکاف ها و سوراخ های بزرگ و کوچکی هم بوجود آمده اند که امکان دارد این تصور را ایجاد کنند که موجودی عجیب و غریب در دل آن تاریکی ها زندگی می کند. علیرغم این اشکال و طرح های عجیب بیخود نبوده که در شبهای تاریک مردم فکر می کردند اشباح و اجنه در این دره رفت و آمد می کنند.

1401/01/02
19:03:12
0.0 / 5
196
تگهای خبر: جاذبه , سفر , شهر , گردشگران
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912