فراجا گردشگری
در روز طبیعت

مراکز تاریخی دارای فضای سبز تعطیل شدند

مراکز تاریخی دارای فضای سبز تعطیل شدند فراجا: بیشتر مراکز تاریخی که دارای فضای سبز گسترده ای هستند، در روز طبیعت بنابر تصمیم مدیر موزه یا مرکز تاریخی تعطیل هستند.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ بااینکه تا قبل از شروع ایام نوروز ۱۴۰۱ سرپرست اداره کل موزه های کشور اعلام نموده بود که موزه ها در روز طبیعت باز هستند، اما اعلام گردید که این مورد در نهایت به تصمیم مدیر موزه ها بستگی دارد ازاین رو از آنجائیکه تجربه سالهای گذشته نشان داده، در این روز بهتر است در این موزه ها بخصوص آنها که دارای فضای سبز بیشتری هستند، بسته بماند، بسیاری از مدیران موزه ها، این مراکز تاریخی را امروز همزمان با روز طبیعت بسته اند. کاخ گلستان همچون اماکن تاریخی پربازدید از آغاز تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ بوده که با عنایت به ازدحام جمعیت و برای محافظت از فضای سبز این مجموعه تاریخی، مطابق سالهای گذشته در روز ۱۳ فروردین ماه تعطیل خواهد بود. موزه ملی ایران هم از تعطیلی این مجموعه در سیزدهم فروردین ماه همزمان با روز طبیعت اطلاع داد. کاخ نیاوران اعلام نموده این مجموعه به علت دارا بودن فضای سبز وسیع و به منظور محافظت از باغ تاریخی نیاوران و جلوگیری از بروز لطمه های جبران ناپذیر، طبق رویه هرساله در روز سیزدهم فروردین تعطیل می باشد و امکان پذیرش گردشگران را ندارد. همین طور کاخ سعد آباد هم اطلاع داده که کاخ موزه های این مجموعه فرهنگی تاریخی در روز سیزدهم فروردین ماه که با عنوان روز طبیعت نام گرفته و با عنایت به وجود ۸۰ هکتار فضای سبز در این مجموعه به منظور پیشگیری از هر گونه لطمه و لطمه به باغ موزه تاریخی و منحصر به فرد سعدآباد، تعطیل خواهد بود. تعطیلی مراکز تاریخی در شهرهای دیگر نیز وجود دارد. مدیر امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از تعطیلی بناهای کاخ چهلستون، منارجنبان، مجموعه باغ فین و مجموعه تاریخی و طبیعی کوه آتشگاه در روز سیزدهم فروردین ماه اطلاع داد.

شهرام امیری گفته است: بناهای مجموعه جهانی میدان امام (ره) (نقش جهان) نیز در روز سیزدهم فرودین ماه، تا ظهر پذیرای گردشگران بوده و عصر روز سیزدهم در جهت پاک سازی و آمادگی برای فعالیتهای آتی تعطیل می باشد.
فریدون محمدی مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز هم گفته: با هدف قطع زنجیره کرونا و حفظ سلامت جامعه ورود و حضور شهروندان به مجموعه های گردشگری استان در سیزدهمین روز از بهار ممنوع شده است. ازاین رو مقرر شد تا با همکاری نیروی انتظامی از تردد گردشگران در اماکن تفریحی، بوستان ها، روستاهای هدف گردشگری استان در روز طبیعت جلوگیری شود.
در استان فارس نیز آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، ارگ کریم خانی، تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی بیشاپور، تنگ چوگان، کاخ اردشیر فیروزآباد و کاخ ساسان سروستان ازجمله آثار تاریخی فرهنگی زیر پوشش این اداره کل هستند.
گنبد سلطانیه، غار کتله خور، موزه مردم شناسی رختشوی خانه، موزه دیرینه شناسی و مردان نمکی زنجان، موزه دیرینه شناسی ابهر و موزه صنایع دستی، آرامگاه چلبی اوغلو، آرامگاه ملاحسن کاشی، امام زاده زیدالکبیر، امام زاده اسماعیل، امام زاده یعقوب، تمامی ابنیه تاریخی روستای قروه و غیره که ازجمله آثار تاریخی فرهنگی زیر پوشش این اداره کل روز سیزده به در تعطیل می باشد.
همه مراکز تاریخی و موزه ای از روز ۱۴ فروردین طبق روال سال های گذشته فعالیت خودرا از سر می گیرند.


منبع:

1401/01/13
20:28:38
0.0 / 5
199
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912