فراجا گردشگری

کشف شواهد کارگاه ساخت اشیا سنگی در راه خط انتقال گاز

کشف شواهد کارگاه ساخت اشیا سنگی در راه خط انتقال گاز به گزارش فراجا کاوش نجات بخشی تپه گردی در راه خط انتقال گاز دشتک-زابل به کشف بقایای صنعت فلزگری و شواهدی از یک کارگاه ساخت ابزار و اشیاء سنگی منجر گردید.به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حسین مرادی سرپرست هیئت دیرینه شناسی اظهار داشت: این تپه که در ۶۰ کیلومتری جنوب شهرسوخته قرار دارد توسط عملیات خط لوله گاز مورد صدمه جدی قرار گرفته و بخشهای شمالی آن توسط ماشین سنگین، گود برداری شده بود.
این دیرینه شناس اضافه کرد: کاوش نجات بخشی این تپه با هدف دسترسی حداکثری به اطلاعات دیرینه شناسی تپه انجام شد.
او با اشاره به اینکه در این کاوش ترانشه هایی با عنایت به موقعیت آثار سطحی و شکل تپه در نقاط مختلف تپه انتخاب و مورد کاوش قرار گرفت خاطرنشان کرد: در مجموع این محوطه دارای سه لایه فرهنگی با ساختارهای معماری بود.
مرادی اضافه کرد: دو لایه نخست، در رأس تپه همزمان با دوره سوم شهرسوخته بود و مواد فرهنگی به دست آمده از آن شامل سفالهای منقوش، مهره های سنگی لاجورد، ظروف سنگی و ابزار مفرغی است که نشان دهنده وجود یک کارگاه ساخت ابزار و اشیاء سنگی در این منطقه است.
سرپرست هیئت دیرینه شناسی اظهار داشت: بقایا و شواهد لایه سوم در حاشیه تپه به دست آمده که جدید ترین لایه شناسایی شده در تپه و همینطور دشت سیستان به حساب می آید.
این دیرینه شناس تصریح کرد: این شواهد شامل بقایای صنعت فلزگری به همراه سفالهای قرمز ساده و مشابه نمونه های فرهنگ بلخی مروی است.
او در انتها از یافته های قابل ذکر علاوه بر بقایای سفالی به سرباره و سنگ های خام مس و همینطور توکن های مدور و توخالی گلی و سفالی اشاره نمود.

1401/01/20
12:48:13
0.0 / 5
172
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912