فراجا گردشگری

خانه پدری جلال آل احمد از حضور معتادان خالی شد

خانه پدری جلال آل احمد از حضور معتادان خالی شد ‎خانه پدری جلال آل احمد که مقرر است کاربری فرهنگی، هنری، آئینی داشته باشد، پاکسازی و از حضور معتادان خالی شده است.‎به گزارش فراجا به نقل از مهر، محبوبه کاظمی دولابی سرمایه گذار و بهره بردار خانه پدری جلال آل احمد اظهار داشت: از سال ها قبل بصورت تخصصی در زمینه گردشگری هنری و توسعه پایدار فعالیت می کنم، در سال ۹۶ این خانه به من در حالی عرضه شد، که متأسفانه به مخروبه تبدیل گشته بود. آن زمان صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی آنرا با کاربری فرهنگی و آئینی به مزایده گذاشته بود. شرایط و کاربری تعریف شده برای آن با فعالیتهایی که من در نظر داشتم همخوانی نداشت و به تبع پیگیری نکردم. اما سال ۹۹ اعلام گردید کاربری خانه به فرهنگی هنری، آئینی و پذیرایی تغییر پیدا کرده است. من هم در مزایده شرکت کرده و برنده شدم بدین سبب خانه به ما واگذار شد.
‎وی اظهار داشت: زمانی که این بنا را تحویل گرفتم پر از زباله بود. نخاله های آنرا که چندین خاور و کامیون می شد بیرون ریختیم. وقتی به این خانه برای نخستین بار آمدیم چندین معتاد درحال تزریق بودند، و متأسفانه این بنای ثبت ملی شده به خانه امیرچلچله معروف شده بود. معتادان را به سختی از این بنا بیرون کردیم اما هر بار با مشکلات عدیده و پی در پی رو به رو بودیم همچون شکستن در و قفل ها، تهدید نگهبان که مشکلات و هزینه های زیادی برای ما به بار آورد. از طرفی هیچ بخش سالمی در این خانه وجود نداشت از کابل های برق گرفته تا کنتور آب. یا هر چیزی که قابل برداشت بود، از این خانه به سرقت رفته بود. حتی به علت بدهی های قبلی، آب و برق و گاز آن هم قطع شده است و ما هنوز هم برای گرفتن یک کنتور آب نزدیک یک سال است که مشکل داریم تا بتوانیم کارهای اولیه را در خانه انجام دهیم و تجهیز کارگاه نماییم. به اداره آب که مراجعه می نماییم می گویند شما باید سند خانه و کارت ملی مالک اصلی خانه را بیاورید. چطور می شود وقتی مالک این خانه وزارت میراث فرهنگی است؟

کاظمی دولابی در ادامه بیان کرد: برخی مرمت های اضطراری در این خانه همچون کف برداری انجام شد. ناودان ها درست شده است. داخل ناودان ها برگ رفته بود و آب به داخل دیوارها نفوذ می کرد که سبب شده بود گچ دیوارها طبله کرده و در شرف تخریب بودند. تمیزکاری انجام شد. سقف تمیز و نایلون کشی و مرمت اولیه شد. برای خانه نگهبان گذاشته ایم تا اگر مشکلی وجود داشت سریعاً به ما اعلام نماید و اجازه ندهد اینجا باردیگر مرکز تجمع معتادان شود. نگهبان هم در شرایطی اینجا مستقر است که امکانات اولیه و زیرساخت در این خانه وجود ندارد، اینها مسائلی است که جامعه میراث فرهنگی در جریان آن بوده اند و انتظار است جامعه میراث دوست هم حامی توسعه گران فرهنگی باشند. به هر حال تلاش می شود موانع موجود را حذف نماییم و امیدواریم با تسریع در صدور مجوزهای لازم کار مرمت با سرعت بیشتری صورت گیرد و ما به مرحله تولید محتوا برای خانه با این قدمت و زیبایی برسیم.

‎کاظمی دولابی درباره کاربری های این خانه و برنامه هایی که مقرر است در این بنای تاریخی برگزار گردد نیز اظهار داشت: کاربری موزه ای خانه در سرفصل برنامه های ماست؛ به این معنا که مقرر است روی پیشینه تاریخی خانه، زندگی نامه، اندیشه های جلال آل احمد و خانواده پدری او و مرحوم آقا سید احمد طالقانی کار شود. در عین حال این خانه مقرر است گالری موزه شود و به زوایای مختلف هنر ایران توجه گردد. به ویژه آنکه نزدیک به مراکز تاریخی و گردشگری مختلفی همچون کاخ گلستان است. از طرفی این خانه در یک محله تاریخی واقع شده و پیشینه فرهنگی و تاریخی دارد. باید در این خانه تاریخ را به خوبی به تصویر کشید. مانند خانه مشاهیر، اهالی هنر یا نویسندگانی که در کشورهای دیگر می بینیم. این خانه حتما برای اهالی فرهنگ خانه جذابی خواهد بود.

‎وی درباره کاربری پذیرایی خانه پدری جلال آل احمد نیز اظهار داشت: بدیهی ست همه موزه های بزرگ دنیا کافه دارند اما کارکرد و معنای این کافه ها نیز فرهنگی است. کاربری پذیرایی با هدف خلق یک اتمسفر زیبای فرهنگی و دورهمی و ایجاد فضای گفتگو شکل می گیرد. ‎وی افزود: آخر اردیبهشت ماه درست یک سال می شود که از واگذاری خانه به ما می گذرد و از امسال تعهدات مالی داریم. این خانه باید زمانی به ما واگذار می شد که مشکلات اولیه آن، مانند کنتور آب برطرف و کارهای زیر ساختی آن نیز انجام شده باشد ولی ما هنوز درگیر مجوزها و امکانات اولیه هستیم بدین سبب باید حداقل یک سال دیگر زمان شروع بهره برداری به تعویق بیفتد.

1401/01/29
20:56:23
0.0 / 5
177
تگهای خبر: سفر , كاربر , گردشگری , مرمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912