فراجا گردشگری
در نشست خبری مشترك مطرح شد

درخواست قالیباف از رییس مجلس عراق برای بازگشایی راه های زمینی در روزهای اربعین حسینی (ع)

درخواست قالیباف از رییس مجلس عراق برای بازگشایی راه های زمینی در روزهای اربعین حسینی (ع) به گزارش فراجا رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با اهمیت ترین خواسته ملت ایران بحث زیارت به ویژه باز شدن راه های زمینی در روزهای اربعین است که از مجلس و دولت عراق این درخواست را داریم.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف امروز (چهارشنبه) بعد از در دیدار با محمد الحلبوسی رییس مجلس عراق با حضور در جمع خبرنگاران اظهار نمود: از این که در ایام اول تشکیل پارلمان و انتخاب رییس پارلمان عراق میزبان رییس و برخی از نمایندگان هستیم، خوشحالیم. سیاست جمهوری اسلامی ایران در مجلس یازدهم و دولت سیزدهم توسعه روابط با کشورها، با اولویت با کشورهای همسایه و منطقه است. به ویژه خواهان ارتباط عمیق اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و خصوصاً همکاری در زمینه محیط زیست هستیم که از فرصت سفر و مذاکرات بین من و رییس پارلمان عراق استفاده شد.
وی افزود: امید و آرزوی ملت ایران و مسئولین جمهوری اسلامی این است تا همانطور که پارلمان عراق کار خودرا در سریع ترین زمان با توافق سیاسی بین همه گروههای سیاسی و آنچه خواست ملت عراق بوده تشکیل شده، در آینده دولت عراق نیز سرنوشت خودرا مشخص نماید. ملت، دولت و پارلمان ایران پشتیبانی لازم از دولت و پارلمان عراق خواهد داشت.
رئیس مجلس اظهار داشت: آرزو داریم همیشه ایران قوی و عراق قوی کنار هم باشند و همه دست به دست هم دهیم چونکه ایران و عراق نقش مهمی در مسائل منطقه ای، سیاسی، امنیتی، اقتصادی و استواری کشورهای اسلامی دارند. روابط دو جانبه و قوی ایران و عراق در سطح منطقه و جهان موثر است و باید در سطح پارلمانی دو کشور، سطح قاره آسیا و سطح پارلمان های جهانی گام برداریم.

محمد الحلبوسی: نباید اجازه دهیم که ملت ها مورد تحریم و ارعاب قرار گیرند
محمد الحلبوسی رییس مجلس عراق در این جلسه خبری مطرح کرد: در ابتدا تشکر می کنم از استقبال گرم و دعوتی که برای سفر به ایران انجام داده اید، تاکید می کنم روابط دو کشور همسایه، دوست و برادر پایدار بوده و خواهد بود.
وی تاکید کرد: امیدوار هستم با تقویت روابط بتوانیم موانع پیشِ روی توسعه و همکاری دولت ها را از پیشِ رو برداریم و توسعه روابط به نفع ملت دو کشور تمام شود. ثبات در ایران تأثیر مثبتی در عراق و منطقه دارد همانطور که ثبات در عراق بر ایران و منطقه تأثیرگذار است.
رئیس مجلس عراق بیان کرد: در عراق تلاش می نماییم مشکلات منطقه ای با دیپلماسی نیابتی حل شود و زمینه حل مشکلات بین همسایگان را نشست و مذاکره و تفاهم می دانیم، بخش زیادی از مشکلات نیازمند گفت و گو و رایزنی است، ملت ها دنبال روابط بهتر هستند و بهبود زندگی، آینده و شرایط اقتصادی را طلب می کنند و می خواهند مانع بازگشت سایه جنگ شوند.
الحلبوسی اظهار داشت: احترام به حاکمیت کشورها، حسن همجواری و پاسداشت حقوق شهروندان باید اصول روابط بین کشورها باشد و تلاش نماییم روابط بین کشورهای منطقه بهتر و توسعه یابد. دراین زمینه لازم است بستر روابط اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و پارلمانی کشورها فراهم گردد.
وی گفت: باید در جوامع بین المللی جهانی، کشورهای منطقه مواضع مشترکی داشته باشد چونکه چالش های مشترکی نیز داریم و باید به منطقه آرامش و ثبات برگردد برای اینکه خداوند نعمت های مادی و معنوی بسیاری به منطقه ما عطا کرده است و باید رفتار ما متناسب با این ظرفیت ها باشد و تلاش نماییم به فتنه گران اجازه اقدام در منطقه را ندهیم.
رئیس مجلس عراق با اشاره به شرایط سخت اقتصادی سالهای قبل در کشورها بیان کرد: شاهد مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا بودیم و سالهای خوبی نبود، باید پرونده این سال ها بسته شود و به نقض حاکمیت ملت ها اختتام داده شود و موانعی که موجب عدم توسعه روابط ملت ها است برداشته شود. نباید اجازه دهیم که ملت ها مورد تحریم و ارعاب قرار گیرند و نباید اجازه دهیم گروههای مسلح مقابل کشورها دست به اقدام بزنند.
محمد الحلبوسی در آخر بیان کرد: باید موانع روابط اقتصادی و اجتماعی پارلمانی برداشته شود و هر آنچه لازم است از وضع قوانین تا اتخاذ تصمیم پارلمانی برای بهبود روابط انجام گیرد.
منبع:

1401/02/07
17:39:13
0.0 / 5
981
تگهای خبر: سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912