فراجا گردشگری

موضع ضرغامی درباره طرح حراج اشیای تاریخی در مجلس

موضع ضرغامی درباره طرح حراج اشیای تاریخی در مجلس عزت الله ضرغامی می گوید: در جریان طرح «استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج ها» که از جانب برخی از نمایندگان مجلس عرضه شده است، نبودم و از راه رسانه ها از آن آگاه شدم.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، یک روز بعد از رسانه ای شدن طرح «استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج ها» که از طرف ۴۶ نماینده مجلس به جریان انداخته شده است، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نظر خودرا درباره این طرح اعلام نمود. ضرغامی در حاشیه صدور شناسنامه بین المللی برای دو خودو تاریخی در ایران، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: درباره طرح برخی از نمایندگان مجلس خبر نداشتم و از جزئیات آن نیز ناآگاه بودم. ما هم در رسانه ها بندهایی از این قانون را دیدیم.
او اشاره کرد: اگر قرار باشد در زمینه میراث فرهنگی به ویژه در زمینه مهم اکتشاف و حفاری ها که مسأله پیچیده و دقیقی است، وارد شوند وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باتوجه به اشرافی که به لحاظ تجربی و علمی دارد باید نظرات خودرا بصورت کارشناسی با نمایندگان مجلس در جلسات و خصوصاً در کمیسیون های مربوطه مطرح کند تا آن خلاء و نیاز ما رفع گردد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره مواضع شخصی اش نسبت به این طرح که گفته می شود به حفاری ها و قاچاق آثار تاریخی وجاهت قانونی خواهد بخشید، اظهار نمود: به هر حال چون ارتباطی با این طرح نداشتم و در جریان آن نیستم، نظری درباره آن ندارم و اجازه بدهید قضاوتی نداشته باشم.
وی در عین حال اشاره کرد: آنچه الان وجود دارد این است که هر گونه حفاری باید بر طبق مطالعات دقیق قبلی و پژوهش های که انجام می دهیم و در قالب حریم های تعیین شده توسط کارشناسان رسمی و قانونی میراث فرهنگی صورت گیرد و هر قانون دیگری باید این اصل را مورد توجه قرار دهد.
ضرغامی در ادامه اظهار نمود: البته قانون جامع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آخرین مرحله را هفته قبل در شورای معاونان گذرانده که بیش از ۱۰۰ ماده در تمام حوزه های وزارتخانه دارد و تمام نیازهای قانونی حوزه ماموریتی ما نیز اعلام شده است، بخش مفصلی از این قانون جامع راجع به میراث فرهنگی است. این قانون ظرف یکی دو هفته آتی در دستور کار دولت قرار می گیرد. خوشبختانه چون در گذشته این قانون به گونه ای در کمیسیون های دولت مطرح شده بود، بدین سبب از دولت تقاضا داریم فقط بخش هایی از قانون که بتازگی اضافه شده است مد نظر قرار دهند. پس از تصویب دولت، این طرح بصورت لایحه به مجلس برای تصویب نهایی تقدیم می شود.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پاسخ به این پرسش ایسنا درباره اینکه آیا قانون جامع این وزارتخانه در صورت تصویب، طرح نمایندگان مجلس را به حاشیه می راند و ملغی می کند و یا مانع از تکرار به جریان افتادن طرح های مشابه خواهد شد؟ گفت: قوانین مختلفی از پیش از انقلاب در زمینه ماموریت های وزارت میراث فرهنگی وجود داشته است، آن قدر تعداد این قوانین زیاد است که اگر کسی بخواهد توجیه شود باید یک دوره تخصصی دکتری بگذراند. قوانین مفصلی است و من وقت زیادی برای خواندن این قوانین، دستورالعمل ها و شیوه نامه ها و بخشنامه ها گذاشتم که هنوز بخش زیادی مانده است، اما قانونی که ما نوشته ایم به شکلی است که مسائل اصلی حوزه ماموریتی ما را روشن می کند که اگر حل شود بقیه شیوه نامه ها و بخشنامه ها و قوانین به آسانی انجام می شود. این قانون جامع موضوعات کلی ماموریتی این وزارتخانه را دربرمی گیرد که باید تکلیفشان روشن می شد.
ضرغامی اظهار نمود: وقتی قانون جامع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصویب شود دیگر قوانین، بخشنامه ها و مصوباتِ هیأت وزیران و هر سند قانونی دیگر که در مغایرت با این قانون جامع باشد، لغو خواهد شد، حتی این طرح مجلس که هنوز مرحله ای را نگذرانده است و حتی قوانین اصلی قبلی که درصورت تصویب قانون جامع، "کان لم یکن" تلقی می شود.1401/02/22
11:42:10
0.0 / 5
305
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912