فراجا گردشگری

شمشیر کمیاب وایکینگ ها مرمت شد

شمشیر کمیاب وایکینگ ها مرمت شد فراجا: دو بخش از یک شمشیر تاریخی و پرنقش و نگار متعلق به دوران وایکینگ ها بعد از سال ها به یکدیگر متصل شدند.


به گزارش فراجا به نقل از لایوساینس، دو تکه از یک شمشیر پرنقش و نگار که حدود یک هزار و 200 سال از یکدیگر جدا شده بودند، باردیگر به یکدیگر متصل شدند. این دو تکه با فاصله یک سال توسط جویندگان گنج در نروژ کشف شدند.
نخستین تکه از این شمشیر سال قبل ازطریق یک جوینده گنج کشف شد که یک مزرعه واقع در «استاوانگر» را جست وجو می کرد. جوینده گنج درحالی که نمی توانست تشخیص بدهد دقیقا چه چیزی کشف کرده، این تکه فلز را به موزه دیرینه شناسی شهر تحویل داد. زمانی که دوست او تکه دیگر را پیدا کرد، مشخص شد این دو تکه فلز در حقیقت بخش هایی از یک شمشیر بزرگ دوران وایکینگ ها است.
به گفته یکی از باستان شناسان دانشگاه اسلو، این شمشیر یکی از شمشیرهای نادری شمرده می شود که بیشتر به اسکاندیناوی تعلق دارند، اما در کشورهای اروپای غربی و شرقی نیز کشف شده است.
تیغه این شمشیر هنوز کشف نشده است، اما نقش و نگارهای حکاکی شده و جزئیاتی از طلاکاری و نقره کاری روی قبضه آن مشخص است.
با توجه به طرح های روی قبضه می توان نتیجه گرفت این شمشیر در امپراتوری فرانک یا انگلستان و در حوالی ۸۰۰ میلادی تولید شده باشد. البته این احتمال وجود دارد که یک آهنگر نروژیِ با استعداد این شمشیر را با الهام از سلاح های فرانک ها ساخته باشد.
از بین حدود ۳۰۰۰ شمشیر وایکینگی که تا حالا در نروژ کشف شده است فقط ۲۰ مورد از آنها با این شمشیر مشابهت دارند. هویت مالک این شمشیر نیز هنوز مشخص نیست.
روی تیغه بیشتر شمشیرهای متعلق به این دوره از تاریخ نام صاحب آنها حکاکی شده است، اما باتوجه به اینکه تیغه این شمشیر هنوز کشف نشده است، باستان شناسان برای تعیین هویت آن باید از سرنخ های دیگری استفاده کنند.
در سال ۱۸۸۳ نیز قبر متعلق به یک ملکه ثروتمند وایکینگ در فاصله نه چندان دورتر از محل کشف این شمشیر پیدا شده بود.
منبع:

1401/03/22
09:48:37
0.0 / 5
107
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912