فراجا گردشگری

مصوبه یارانه ای شدن سوخت شناورهای مسافری ابطال شد

مصوبه یارانه ای شدن سوخت شناورهای مسافری ابطال شد فراجا: هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس مصوبه هیئت دولت درباب اختصاص سوخت یارانه ای به شناورهای مسافری و تفریحی را باطل نمود.به گزارش فراجا به نقل از مهر در ۱۱ خرداد امسال هیئت دولت در مصوبه ای محاسبه نرخ سوخت کشتی ها یا شناورهای مسافری به قیمت یارانه ای را به وزرای نفت و گردشگری ابلاغ نمود.
بر این اساس، وزارت نفت مکلف است سوخت یارانه ای به کشتی ها یا شناورهای مسافری یا تفریحی دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اختصاص دهد.
این مصوبه برای همه شناورهای مسافری مسیرهای داخلی و اخارجی شامل مبادی بنادر ایران یا به مقصد بنادر کشورمان و بدون در نظر گرفتن پرچم آن شناور قابل اجراست.
بر این اساس، ۸۰ درصد قیمت سوخت مصرفی شناورهای مسافری یارانه ای و ۲۰ درصد آن به نرخ بانکرینگ خواهد بود.


رئیس مجلس: مصوبه نرخ سوخت یارانه ای شناورهای مسافری مغایر قانون است
این در حالی است که محمد باقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در نامه ای به حجت الاسلام رئیسی رییس جمهور مصوبه فوق در ۱۱ خرداد امسال هیئت دولت را مغایر قانون دانسته است.
بر اساس نامه رییس مجلس به رییس جمهور، هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس، مصوبه فوق الذکر از دو جهت مغایر قانون است:
- نخست آنکه کلمه بانکرینگ، واژه بیگانه بوده و طبق قانون منع به کارگیری اسامی و اصطلاحات بیگانه، می بایست کلمه معادل فارسی برای بانکرینگ به کار گرفته شود که از این لحاظ با قانون مغایر است
- دوم آنکه در بند «ب» ماده ۴۸ قانون برنامه ششم از کشتیرانی در دریای عمان و خلیج فارس حمایت شده حال آنکه در مصوبه دولت، این حمایت به همه دریاهای کشور اطلاق شده که این اطلاق مغایر قانون است

تفاهم ایران و قطر برای جابه جایی دریایی گردشگران جام جهانی در هاله ای از ابهام
گفتنی است وزرای راه ایران و حمل و نقل قطر در اردیبهشت امسال برای جابه جایی دریایی گردشگران و مسافران جام جهانی قطر و اسکان آنها در جزایر یا شهرهای ساحلی کشورمان در طول برگزاری یک ماهه مسابقات تفاهم نامه ای امضا کرده بودند.
با تصویب یارانه ای شدن سوخت شناورهای مسافری در دولت، احتمال اجرائی شدن این تفاهم نامه بالا رفته بود که با ابطال آن از طرف هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس، اجرای این تفاهم نامه در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.
معاون سازمان بنادر: ۴۰ درصد هزینه شناورهای بزرگ، هزینه سوخت است
مجید علی نازی عضو هیئت عامل و معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اواخر خرداد امسال با اشاره به تصویب یارانه ای شدن سوخت شناورهای مسافری در هیئت دولت اظهار داشته بود: بیش از ۴۰ درصد از هزینه های مترتب بر عملیات کشتی ها، مربوط به سوخت است.
وی افزود: با توجه به این که شناورهای بزرگ مصرف سوخت بالایی دارند، این مسأله سبب می شود هزینه های سوخت بسیار زیاد باشد و مشکلات عدیده ای در اقتصادی شدن صنعت حمل و نقل دریایی، بوجود آورد.
علی نازی اضافه کرد: پیگیری های انجام شده از طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزارت راه و شهرسازی و خصوصاً سازمان بنادر و دریانوردی سبب شد تا شاهد تصویب یارانه ای شدن ۸۰ درصد سوخت مصرفی شناورهای مسافری که در مسیرهای بین المللی فعالیت می نمایند در هیئت وزیران باشیم.
مصوبه یارانه ای شدن سوخت شناورهای مسافری، اقتصاد گردشگری دریایی را رونق می دهد
وی بیان کرد: یارانه ای شدن ۸۰ درصد سوخت مصرفی شناورهای مسافری، در کنار تسهیلات و تخفیفات ارائه شده به این شناورها از طرف سازمان بنادر و دریانوردی در هزینه های دریایی و بندری که بیش از ۹۰ درصد است، هزینه های عملیاتی این ناوگان مسافری را با کاهش چشم گیر روبه رو می کند و سبب می شود، شاهد صرفه اقتصادی در صنعت حمل و نقل دریایی باشیم.
مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر: با مصوبه دولت هزینه هر لیتر سوخت کشتی مسافری از ۲۳ هزار به ۳۰۰ تومان کاهش می یابد
حسین عباس نژاد مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی نیز ۳۱ خرداد امسال در حاشیه تقدیر از دریانوردان نمونه در جمع خبرنگاران درباره تأثیر یارانه ای شدن نرخ سوخت شناورهای مسافری با اعلان اینکه ۴۰ تا ۴۵ درصد هزینه یک کشتی مربوط به سوخت است، اظهار داشت: بدون اعمال یارانه، قیمت سوخت ۲۳ هزار تومان در هر لیتر است که قیمت سوخت یارانه ای ۳۰۰ تومان می شود. در صورت عدم اجرای مصوبه سوخت یارانه ای هزینه سفر از بوشهر به دوحه با کشتی مسافربری از هزینه هواپیما در این راه بیشتر خواهد شد. وی بیان کرد: برمبنای مصوبه دولت به این شناورها ۸۰ درصد سوخت یارانه ای و ۲۰ درصد برمبنای قیمت بازار بانکرینگ تحویل می شود. دستورالعمل سوخت یارانه ای شناورهای مسافری آماده شده بود عباس نژاد توضیح داد: همین امروز (۳۱ خرداد) همکاران ما در سازمان بنادر با وزارت میراث فرهنگی درحال تهیه دستورالعمل مربوط به عرصه سوخت یارانه ای به شناورها هستند. این دستورالعمل امروز یا فردا به شرکت پخش فرآورده های نفتی ارسال می شود. مقام مسئول در سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: شرکت پخش نیز موارد موردنظر خودش را به دستورالعمل اضافه خواهدنمود. امیدواریم ظرف یک تا ۲ هفته آتی سوخت یارانه ای در اختیار شناورها قرار گیرد.


منبع:

1401/04/27
13:42:29
0.0 / 5
221
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912