فراجا گردشگری
بر اساس برآورد آمارها؛

۵۷ میلیون نفر سال قبل با ۱۴ هزار اتوبوس بین شهری مسافرت کردند

۵۷ میلیون نفر سال قبل با ۱۴ هزار اتوبوس بین شهری مسافرت کردند به گزارش فراجا بر مبنای آمار منتشره سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، سال قبل ۱۰۳ میلیون و ۳۶۴ هزار نفر با حمل و نقل عمومی در جاده ها تردد کردند که بیشتر از نیمی از آنها با اتوبوس مسافرت کرده اند.به گزارش فراجا به نقل از مهر، اطلاعات آماری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای نشان داده است که در سال ۱۴۰۰ تعداد مسافرانی که با حمل و نقل عمومی در جاده ها تردد داشته اند، ۱۰۳ میلیون و ۳۶۴ هزار نفر بوده که سهم اتوبوس ها با ۵۶ میلیون و ۴۵۳ هزار نفر معادل ۵۷ درصد کل مسافران جاده ای که با خودروی شخصی سفر نکرده اند، است.
همچنین ۲۴ میلیون و ۳۰۲ هزار نفر معادل ۲۴ درصد مسافران جاده ای که با حمل و نقل عمومی پارسال سفر کرده اند، با مینی بوس و ۲۱ میلیون و ۶۰۸ هزار نفر معادل ۲۱ درصد هم با سواری کرایه جابه جا شده اند.
۵۵ درصد مسافران برای سفرهای درون استانی پارسال اقدام نموده اند که متوسط پیمایش هر مسافر در سفرهای استانی، ۱۱۰ کیلومتر بوده است. ۴۵ درصد هم سهم سفرهای برون استانی با حمل و نقل عمومی جاده ای بوده که متوسط پیمایش هر مسافر برون استانی، ۴۰۴ کیلومتر بوده است. به صورت کلی متوسط پیمایش هر مسافر در کشور که با اتوبوس، مینی بوس یا سواری کرایه جابه جا شده اند، ۲۳۰ کیلومتر بوده است.
این در حالی است که میزان مصرف سوخت در سفرهای استانی بیشتر از سهمیه تعداد مسافران و معادل ۵۹ درصد و بوده و مصرف سوخت در سفرهای بین استانی تنها ۴۱ درصد بوده است.
۱۷ درصد مسافران جاده ای را شرکتهای تعاونی و ۸۳ درصد را شرکتهای خصوصی جابه جا کرده اند.
تعداد ناوگان فعال در حمل و نقل جاده ای مسافر ۶۸ هزار و ۶۵۹ دستگاه است که حدود ۱۴.۵ هزار دستگاه (۱۴ هزار و ۴۹۷ دستگاه) اتوبوس، حدود ۲۴ هزار دستگاه (۲۳ هزار و ۹۹۹ دستگاه) مینی بوس و ۳۰ هزار و ۱۶۳ دستگاه هم سواری کرایه است. ۲۱.۱ درصد ناوگان جاده ای مسافری در اختیار اتوبوس ها، ۳۵ درصد در اختیار مینی بوس ها و ۴۳.۹ درصد هم در اختیار سواری های کرایه است.
متوسط عمر ناوگان اتوبوس های بین شهری کشور ۱۲.۴۲ سال، مینی بوس ها ۲۵.۱ سال و سواری های کرایه ۱۱.۳ سال است. هیچ اتوبوس بالای ۴۰ سال در جاده ها تردد ندارند ولی ۸۲ دستگاه اتوبوس بالای ۳۰ سال در جاده ها تردد می کنند.


منبع:

1401/05/01
11:53:40
0.0 / 5
240
تگهای خبر: خودرو , دستگاه , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912