فراجا گردشگری

سرابی كه غار علیصدر را تهدید می كند

سرابی كه غار علیصدر را تهدید می كند فراجا: یكی را بزرگترین غار آبی خاورمیانه می نامند و یكی را كم نظیرترین غارهای آبی ایران، اما هیچ كدام نه به صورت كامل حفاظت می شوند و نه همتی برای ساماندهی آن ها و حضور گردشگران و تیم های غارنوردی وجود دارد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، غارهای «سراب» و «علیصدر» در میان ۳۴ غار شناسایی شده در استان همدان را برجسته ترین غارها می دانند به اندازه ای كه «علیصدر» را گاهی بزرگترین غار آبی خاورمیانه می نامند و «سراب» را كم نظیرترین غار آبی ایران كه هر چند هر دو در لیست آثار طبیعی ایران به ثبت رسیده اند، اما حال وروزشان نه تنها بهتر از دیگر غارهای استان نیست بلكه به گواه دوستداران میراث فرهنگی همدان بدتر از آن ها هم هست.
در عرصه غار «علیصدر» هتل ساخته می گردد و در حریم درجه یك غار «سراب» معدن سنگی فعال شده كه به سمت سفره های زیرزمینی غار درحال پیش روی است و با این وجود به نظر می رسد برای حفاظت از آنها كار چندانی صورت نمی گیرد و نه تنها پیگیری های گاه و بیگاه مسئولان جواب نداده، بلكه اعتراض های فعالان مدنی هم تا امروز بی نتیجه مانده است.
حسین زندی، فعال میراث فرهنگی همدان در این زمینه به ایسنا می گوید: با شروع به كار معدن سنگ در حریم درجه یك غار سراب، به مرور سفره های زیرزمینی غار با صدمه مواجه می شوند و از جانب دیگر با ساخت هتل در عرصه غار علیصدر سیماو منظر این غار مخدوش شده و احتمالات برای ثبت جهانی غار از بین می رود.
او با اشاره به اعتراض امیر خجسته، نماینده مردم همدان در مجلس كه مدتی قبل مطرح شده است، می گوید: این نماینده مجلس نسبت به معدن كاوی و ساخت و ساز در عرصه و حریم این دو غار اعتراض كرد و بر حفاظت از آثار طبیعی تصریح كرد و فعالیت معادن سنگ را مانعی برای ثبت جهانی آن ها دانست.
ساخت هتل در عرصه غار علیصدر

1396/11/19
13:32:35
5.0 / 5
5232
تگهای خبر: سفر , گردشگران , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912