فراجا گردشگری
مدیركل امور مجلس وزارت میراث فرهنگی خبر داد

تشکیل شورای بازبینی قوانین و مقررات در وزارتخانه میراث فرهنگی

تشکیل شورای بازبینی قوانین و مقررات در وزارتخانه میراث فرهنگی به گزارش فراجا مدیرکل امور مجلس وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: بازبینی و بروزرسانی قوانین و مقررات در زمینه میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی موضوعی لازم است که با تشکیل شورایی با این مساله در دست اقدام است.


به گزارش فراجا به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمد کریمی با اشاره به این که از زمان تصویب تعدادی از قوانین موجود دراین زمینه سالیان زیادی می گذرد، اظهار داشت: تعدادی از قوانین موجود کارآیی و اثر بخشی خودرا از دست داده اند و مقتضی است تا مطابق با نیازهای روز ویرایش و اصلاح شوند. مدیرکل امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: در زمینه های میراث فرهنگی و گردشگری قوانین خوبی وجود دارد، اما بعضاً نیاز به اصلاح و بروزرسانی دارد، همین طور در زمینه صنایع دستی با توجه به این که کار بین دستگاهی است به قوانینی با هدف گذاری هم افزا و انسجام بخش نیاز داریم. او اشاره کرد: پیشنهادهای ارائه شده از طرف معاونت های تخصصی وزارتخانه و مدیران کل استانی با توجه به این که آنها به شکل ملموس و عملیاتی در رابطه با اجرای قوانین موجود درحال فعالیت هستند، می تواند کمک خوبی به ویرایش و کارآمدسازی قوانین و مقررات کند. مدیرکل امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در آخر اشاره کرد: پیش گیری از وقوع جرایم مقابل میراث فرهنگی مقوله بسیار مهمی است که در سیاستگذاری وزارتخانه مورد تاکید بوده و در بحث بازبینی قوانین هم مؤلفه های پیشگیرانه لحاظ خواهد شد. در ادامه عباسعلی نوبخت با اعلان اینکه با توسعه پایدار در تمامی زمینه ها موافق هستیم، اضافه کرد: در بعضی موارد به دلیلی بخشی نگری امنیت زیستی به خطر می افتد.
رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به خطر بخشی نگری اشاره کرد: ۱۳۷ میلیون هکتار اراضی کشور متعلق به سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری است که کاربری تمامی این اراضی برای ما حائز اهمیت می باشد و نسبت به تخریب نشدن آنها دغدغه داریم.
او با تاکید بر توسعه گردشگری با حفظ داشته ها و رعایت قوانین افزود: چهار پایلوت را در جنگل های شمال کشور که دارای ۲، ۵ تا ۶۰ میلیون سال قدمت دارند، اجرا کرده ایم. این جنگلها میراث طبیعی است که همه باید برای حفظ این میراث به یکدیگر کمک نماییم.
نوبخت با تاکید بر این که برای تحقق اهدافمان باید یکدست شویم و دغدغه هایمان مشترک باشد، اضافه کرد: مردم باید با حداقل خسارت به طبیعت از آن بهره مند شوند و حفظ سایر کارکردهایی که تضمین کننده امنیت زیستی مردم باشد، هدف اصلی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری است.
او با اشاره به طبقه بندی پارک های جنگلی، بیان کرد: در موضوع پارک های جنگلی در موارد مربوط به حوزه گردشگری که با اصول علمی هم راستا باشد، همکاری می نماییم.
رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری به همکاری با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصرار کرد و افرود: استفاده از طبیعت حق مردم است. انتظار داریم که همکاران وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نماینده سازمان منابع طبیعی در استان باشند و این امر از طرف ما نیز رعایت می شود.
در ادامه این جلسه نمایندگان ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استانهای گیلان، مازندران، لرستان، زنجان، چهارمحال و بختیاری، بوشهر و یزد به طرح چالش های مربوط به سرمایه گذاری در امور مربوط به منابع طبیعی استانهای مرتبط پرداختند.
بیش از ۲۰ مورد از عوارض تغییر کاربری معاف شده اند رییس سازمان امور اراضی کشور از معافیت بیش از ۲۰ مورد از عوارض تغییر کاربری در زمینه گردشگری آگاهی داد.

صفدر نیازی با اشاره به این که در زمینه گردشگری بیش از ۲۰ مورد از عوارض تغییر کاربری معاف شده اند، اظهار داشت: ۵۱۷ طرح و زمین در زمینه گردشگری و ۶۵۰۰ هکتار اراضی در کل کشور واگذار شده است و تنها ۱۶ درصد به بهره برداری رسیده است. همین طور در زمینه مستثنیات نیز ۱۸۹۷ مجوز برای ۳۰۵۳ هکتار صادر کرده ایم.
رئیس سازمان امور اراضی کشور با اشاره به تاکید دو ماده قانونی در نظارت بر مجوزها و موافقت های اصولی صادر شده از طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اشاره کرد: نظارت حداقل شش ماهه بر پیشرفت طرح ها و مجوزها موضوع مهمی است که باید پیگیری شود و موضوع اهلیت فنی و اعتباری مورد توجه قرار گیرد.
سرمایه گذار برای تحویل پروژه در یک بازه زمانی مشخص تعهد دهد
علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور نیز در ادامه این جلسه با اشاره به صیانت و پشتیبانی از وجهه گردشگری و سرمایه گذاران دارای اهلیت، اضافه کرد: آنچه از طرف ما اهمیت دارد تشخیص سره از ناسره است و این که سرمایه گذار برای تحویل پروژه در یک بازه زمانی مشخص تعهد دهد.
در ادامه نمایندگان ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استانهای مازندران، قزوین، گلستان، کردستان به ارائه موضوعات و چالش های سرمایه گذاری استان خود در امور مربوط به امور اراضی پرداختند.


منبع:

1401/05/04
22:17:08
0.0 / 5
143
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912