فراجا گردشگری
گزارش فراجا نتیجه داد:

مشارکت اوقاف و میراث فرهنگی در مرمت بنای امامزاده سیدابورضا(ع) ساوه

مشارکت اوقاف و میراث فرهنگی در مرمت بنای امامزاده سیدابورضا(ع) ساوه فراجا: مرکزی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار داشت: با تصویب طرح پیشنهادی در شورای فنی، مرمت بنای امامزاده سیدابورضا(ع) ساوه با مشارکت اداره اوقاف و میراث فرهنگی بزودی شروع می شود.مصطفی مرزبان در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به اجرای ۶۲ پروژه فعال درحال ساخت حوزه گردشگری در استان مرکزی اظهار نمود: مجتمع های گردشگری در چارچوب تاسیسات ۱۶ گانه گردشگری تحت نظارت اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان درحال راه اندازی هستند که به طور میانگین تا حالا افزون بر ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

وی ضمن اشاره به حمایت اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری از راه اندازی مجتمع ها و تاسیسات گردشگری توسط سرمایه گذاران اظهار داشت: اعتبارات ملی و استانی خوبی برای سرمایه گذاری در این عرصه تخصیص می یابد و متقاضیان می توانند با معرفی به بانک از تسهیلات با نرخ بانکی ۱۲ درصد از محل اعتبارات تبصره ۱۸ قانون بودجه دریافت نمایند.

او بیان نمود: پارسال و امسال سه برابر ظرفیت مصوب اعتبارات از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه در استان به بانک معرفی شده که طبق روند اجرائی بانک با طی تشریفات اداری تسهیلات دریافت نمایند.

مرزبان اظهار داشت: طی یکسال گذشته در حوزه صنایع دستی استان از ۱۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب استانی، افزون بر ۱۲ میلیارد تومان تسهیلات برای متقاضیان به بانک معرفی شده اند که تا حالا چهار میلیارد تومان پرداخت شده و مابقی نیز به مرور اعطاء خواهد شد.

وی بیان نمود: در حوزه سرمایه گذاری برای راه اندازی تاسیسات گردشگری نیز افزون بر ۱۱۵ میلیارد تومان اعتبار از محل تبصره ۱۸ به بانک معرفی شده که به علت آنکه تسهیلات در چارچوب سرمایه ثابت هستند بیشتر در مرحله تکمیل پرونده قرار دارند تا بعد از اتمام پروسه اداری، تسهیلات مربوطه را دریافت نمایند.

وی از تخصیص اعتبارات ملی وزارت میراث فرهنگی برای تکمیل پروژه های استانی اطلاع داد و اظهار داشت: مرمت ابنیه تاریخی شهرهای استان نیز در چارچوب دو ردیف اعتباری شامل پروژه های برنامه ریزی شهرستان و نیز پروژه های با اعتبار ملی تامین می شوند.

مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان مرکزی از انجام مرمت کاروانسرای باغ شیخ ساوه اطلاع داد و اظهار داشت: پارسال مرمت و رفع خطر این بنای پرارزش تاریخی جهت تکمیل پرونده برای ثبت جهانی انجام شده است و بخش دیگری از عملیات مرمت امسال با تخصیص اعتبار لازم انجام می شود تا پرونده این بنای تاریخی برای ارسال به ثبت جهانی یونسکو بسته شود.

وی در مورد تخریب بخشی از بنای تاریخی بقعه امامزاده سیدابورضا (ع) ساوه نیز اظهار داشت: این بنای تاریخی مشکلاتی در اجرای پروژه داشت که در مرحله اول با تامین اعتباری پارسال رفع خطر شد و پیگیر تخصیص مابقی اعتبار برای مرمت و بازسازی این بقعه متبرکه هستیم.

مرزبان ضمن اشاره به ارائه طرحی از طرف اداره اوقاف برای اجرای عملیات مرمت و بازسازی اظهار داشت: تلاش خواهیم کرد عملیات مرمت این بقعه با مشارکت اداره اوقاف و هیات امناء امامزاده امسال به سرانجام برسد.

وی اضافه کرد: طرح اولیه ای که اداره اوقاف برای مرمت این بنای تاریخی ارائه کرد بدلیل آنکه بخش اعظمی از بنا تخریب شده بود مورد موافقت قرار نگرفت و باردیگر جلسه شورای فنی تشکیل و طرح دیگری ارائه شد و به تصویب رسید که با نظارت اداره میراث فرهنگی توسط اداره اوقاف و هیات امنای امامزاده، اجرائی و عملیاتی خواهد شد.

گفتنی است که ایسنا در ۱۳ تیرماه ۱۴۰۱ با انتشار گزارش "خطر ریزش کامل در کمین یادگار دوره صفوی در ساوه" به بیان دلیلهای تخریب بقعه این امامزاده اشاره نمود و در گفتگو با مسؤلان اداره اوقاف، میراث فرهنگی و هیات امنای امامزاده به راهکارهای قانونی مرمت و بازسازی آن پرداخت.

همچنین خبرگزاری ایسنا، در سوم آذرماه ۱۳۹۴ با انتشار گزارشی با عنوان "سید ابورضا، لرزان از هیاهوی شهر" نسبت به تهدیداتی که متوجه این بنای تاریخی پرارزش مستقر در مرکز شهر ساوه بود، هشدار داد.

نکته ای که بیانش خالی از لطف نیست این است که این بنای دینی به علت استقرار در مرکز شهر می تواند بعنوان یک جاذبه تاریخی فرهنگی مورد استفاده گردشگران قرار گیرد، اما این ظرفیت بزرگ در شهر تاریخی ساوه آن طور که باید و شاید در جذب گردشگر و مسافران نقشی نداشته است، در حالیکه میتوان از فضای فیزیکی مازاد آن با راه اندازی مراکز اقامتی و زائرسرا و نیز تامین زیرساخت ها و تقویت جاذبه های گردشگری در جهت تحقق این مهم بهره برد.

بنای تاریخی بقعه سید ابورضا(ع) از نوادگان امام موسی کاظم(ع) از یک صحن نسبتا وسیع و ساختمان بقعه ای که در مرکز آن تشکیل شده از آثار دوره صفوی است و در ضلع شرقی و ابتدای بازار تاریخی شهر ساوه قرار دارد و به نام امامزاده سید ابورضا(ع) شناخته می شود.

منبع:

1401/05/06
15:17:43
0.0 / 5
181
تگهای خبر: اقامت , بازار , جاذبه , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912