فراجا گردشگری
رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران پاسخ داد

چرا صنایع دستی از زندگی خانواده ایرانی حذف شده است؟

چرا صنایع دستی از زندگی خانواده ایرانی حذف شده است؟ خراسان رضوی رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران اظهار داشت: یک از علل حذف صنایع دستی از زندگی خانواده ایرانی این است که بخشی از این صنایع بعنوان کالاهای لوکس شناخته می شود و اغلب خانوار ایرانی توان تهیه آنرا ندارند.فرید جواهرزاده در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که چرا صنایع دستی از زیست مردم حذف شده، اشاره کرد: یک از علل آن فاخر بودن صنایع دستی است. باتوجه به مشکلات اقتصادی جامعه نه تنها صنایع دستی بلکه گردشگری هم در سبد خانوار ایرانی جایی ندارد. موضوع هایی مانند خوراک، تحصیل، سلامتی و معیشت به اولویت های زندگی خانوارهای ایرانی تبدیل گشته است. با این شرایط نمی توان توقع داشت که صنایع دستی میان خانوار ایرانی جایگاه بالایی داشته باشد و در اولویت آنان قرار بگیرد.

وی در مورد نقش برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در رونق این صنعت اظهار نمود: فلسفه برگزاری نمایشگاه معرفی، اطلاع رسانی و بازاریابی محصولات صنایع دستی است. هم اکنون صنایع دستی بخش مغفول مانده از معرفی جاذبه های گردشگریست که بی توجهی های زیادی به آن انجام شده است.

جواهرزاده اضافه کرد: اگر بتوانیم از صنایع دستی فاخری که در نقاط مختلف ایران تولید می شود بعنوان نماد سوغات یا جهت استفاده خانواده ها در فرآیند روزمره زندگی شان استفاده نمائیم، در رونق این صنعت مساعدت کرده ایم.

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران خاطرنشان کرد: بخشی از صنایع دستی ما عامه پسند نیست یا معرفی عامه پسندی ندارد. همینطور به وجه کاربردی آن توجه نشده است. گردشگری و توریسم ۶ رکن اصلی دارد که یک بخش آن به هدایا و سوغات سفر مربوط می شود. در واقع اگر توریست به خرید و تهیه سوغات مبادرت نکند، سفرش به سرانجام نرسیده است. اگر این موضوعات را در کنار یکدیگر قرار دهیم صنایع دستی ما می تواند از جایگاه بالاتری برخوردار باشد.

جواهرزاده تصریح کرد: نمایشگاه صنایع دستی باید چند هدف اصلی را دنبال کند. ۲ سال شرابط کرونایی کسب و کارهای مختلف شامل صنایع دستی و گردشگری را با تعطیلی مواجه کرده است. در این ۲ سال مشکلاتی برای بخشی از کسب وکارها به وجود آمده که صنایع دستی هم از این وضعیت ضرر و زیان زیادی دیده است. یکی از اهداف برگزاری این نمایشگاه می توانست بازگشت مجدد صنایع دستی به جریان رونق اقتصادی باشد.

وی افزود: همینطور یکسری هنرهای صنایع دستی کشور در بخشی از شهرها و استان ها کمتر شناخته شده و احتیاج به معرفی بیشتری دارد. این نمایشگاه فرصتی برای عرض اندام همین صنایع کمتر شناخته شده است.

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران اظهار داشت: همینطور نمایشگاه صنایع دستی فرصت مغتنمی برای پر کردن اوقات فراغت زائرین و گردشگران ایجاد کرد. هم اکنون مشهد در پیک سفر و ورود زائرین به سر می برد. خیلی اوقات انتقاد می شود که مشهد برای پر کردن اوقات فراغت زائرین برنامه ای ندارد؛ در حالیکه نمایشگاه صنایع دستی می توانست یکی از این برنامه ها برای زائرین باشد.

جواهرزاده عنوان کرد: شهرداری و مدیریت شهری مشهد باید در این خصوص تبلیغات لازم را در شهر انجام می دادند. باتوجه به بودجه های محدود اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی انتظار نمی رود این سازمان نسبت به نصب بنرهای تبلیغاتی در سطح شهر اقدام نماید. معاونت صنایع دستی استان در حد توان خود در مورد برگزاری نمایشگاه اطلاع رسانی خوبی داشته اما با تک صدایی نمی توان این اتفاق را رقم زد. شهرداری مشهد، صداوسیمای استان و سایر مراکز اثرگذار باید به مبحث ورود کنند و دست به دست یکدیگر دهند تا در برگزاری چنین برنامه هایی اطلاع رسانی لازم صورت گیرد.

نگاه ها به صنایع دستی باید حمایت گر باشد

جواهرزاده افزود: صنایع دستی نباید به فراموشی سپرده شود. نگاه به این بخش باید همراه با حمایت گری باشد. آئین نامه ها و ضوابطی در این خصوص تدوین شده که باید به آن پرداخته شود. بعنوان مثال در گذشته دستگاه های اجرایی ملزم شده بودند برای تهیه هدایا از صنایع دستی استفاده کنند. اگر می خواهیم برای خانواده و فرزندان خود هدیه ای برای تولد و یا تقدیر از آنان بگیریم، چه اشکالی دارد از صنایع دستی استفاده نمائیم. یک زمانی به جهت اینکه فرهنگ کتاب خوانی در ایران باب شود، از کتاب برای هدیه و تقدیر استفاده می شد که نتیجه خوبی هم به دنبال داشت. این رویه در صنایع دستی هم باید فرهنگ سازی شود تا صنایع دستی به زندگی خانوار ایرانی بازگردد.
1401/05/08
13:15:22
0.0 / 5
218
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912