فراجا گردشگری
میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

وعده دیگر برای ساماندهی تعطیلات

وعده دیگر برای ساماندهی تعطیلات وعده ای برای ساماندهی تعطیلات و همه زمانی سفرها، تخمین خسارت سیل پس از آواربرداری و اعلام شرایط سرمایه گذاری های گردشگری همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته خبر رسید که قطار گردشگری محرم در راه تهران_ زنجان با عنوان یوم العباس از ۱۵ مرداد بمنظور امکان حضور گردشگران معنوی در حسینیه اعظم زنجان شروع به کار می کند. علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: نظر به این که تسهیل حضور گردشگران در مراسم های عزاداری ماه محرم یکی از اقدامات مهم در دست اجرا از طرف معاونت گردشگری بوده است بدین جهت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و نیز شرکت حمل و نقل ریلی رجا به عنوان دو عضو اصلی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، مبادرت به راه اندازی قطارهای گردشگری محرم بمنظور تسهیل جابه جایی گردشگران در این ایام کرده اند. وی ادامه داد: بر این اساس قطار فوق العاده رجا با عنوان یوم العباس روز شنبه ۱۵ مرداد ماه شروع به کار خواهدنمود تا طبق برنامه ریزی انجام شده ساعت حرکت ۵: ۴۰ بامداد از ایستگاه راه آهن تهران و زمان برگشت، ساعت ۲۰: ۲۰ از ایستگاه راه آهن زنجان امکان تسهیل و جابه جایی گردشگران ایام سوگواری ماه محرم برقرار شود. بنا بگفته رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور راه اندازی سایر قطارهای گردشگری محرم ویژه شهرها و استانهای مختلف نیز در دستور کار قرار دارد و شرایط استفاده از آنها متعاقباً اعلام می شود.
مدیرعامل راه آهن از تهران تا کربلا را با قطار رفت اما پیش از این خبر هم اعلام شده بود که مدیرعامل شرکت راه آهن بمنظور بررسی میدانی خطوط ریلی و ارزیابی شرایط سفر زوار، هفته گذشته با قطار از مسیر ریلی تهران به کربلای معلی سفر کرد. در آستانه ایام ماه محرم سید میعاد صالحی بمنظور بررسی میدانی خطوط ریلی و ارزیابی شرایط سفر زوار، هفته گذشته با قطار از مسیر ریلی تهران به کربلای معلی سفر کرد. وی در حاشیه سفر در پایانه مرزی شلمچه در جمع خبرنگاران حاضر شد و با تشریح برنامه های شرکت راه آهن جهت ارائه خدمات هر چه مطلوب تر ریلی به زوار کربلای معلی، اظهار نمود: بیش از ۳۲ کیلومتر این مسیر فاقد ریل است و تسهیل تردد زائرانی که از سفر ریلی استفاده می نمایند در دستور کار قرار دارد که در مسافرت امروز به عراق تلاش خواهد شد تا تفاهم لازم برای تسهیل از طرف طرف عراقی نیز اعمال شود. معاون وزیر راه افزود: با راه اندازی این خط، زوار عراقی هم می توانند بوسیله راه آهن به مشهد مشرف شوند و با این اقدام علاوه جابه جایی زوار، امکان انتقال بار به عراق نیز فراهم خواهد شد.
وعده ای دیگر برای سامان دهی تعطیلات از طرف معاون گردشگری معاون گردشگری کشور با اشاره به اهمیت موضوع سامان دهی تعطیلات، بر هم افزایی ظرفیت دستگاهها در امتداد توزیع زمانی و مکانی سفر تاکید نمود.
شالبافیان به اهمیت سامان دهی تعطیلات توسط اعضای ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر اشاره نمود و اضافه کرد: توزیع تعطیلات می تواند از ازدحام سفر بکاهد و سبب کاهش سوانح و حوادث شود که اعضای ستاد مرکزی هماهنگی سفر بهترین افراد برای اجرائی شدن این مهم هستند.
او به لطمه شناسی انجام شده درباره تعطیلات کشور در معاونت گردشگری اشاره نمود و تقویم تعطیلات فعلی را دارای چالش هایی دانست که در سامان دهی باید مورد توجه قرار بگیرند.
معاون گردشگری در ادامه بر توزیع مکانی سفر اصرار کرد و اضافه کرد: در نوروز امسال کشور اوج سفر ویژه ای را تجربه نمود که اگر تمهیدات و همکاری اعضای ستاد در سطح ملی و استانی وجود نداشت، با مشکلات جدی مواجه می شدیم. برآورد خسارت سیل به بنای امامزاده داوود پس از آواربرداری در این هفته بعد از سیل مرگبار امامزاده داوود؛ مدیرکل میراث فرهنگی تهران در بازدید میدانی از محل حادثه امام زاده داوود اظهار داشت: اعلام دقیق خسارت به بنای تاریخی امام زاده داوود تا اختتام آواربرداری و لایروبی امکان پذیر نیست. پرهام جانفشان عراقی مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران اظهار داشت: هم اکنون تلاش دستگاه های اجرائی استان همکاری با ستاد مدیریت بحران و دستگاه های امدادی است اما از معاونت میراث فرهنگی استان خواسته شده با تشکیل یک گروه کارشناسی کار مشاوره به تیم های آواربرداری در بنای تاریخی امام زاده صورت گیرد. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران عنوان کرد: پس از اختتام لایروبی به سرعت کار بررسی بخش های لطمه دیده از سیل توسط کارشناسان معاونت میراث فرهنگی استان انجام می شود. وی ادامه داد: تا اعلام شرایط جوی آرام با همکاری فرمانداری های استان از ورود به جاذبه گردشگری که در راه سیلاب قرار دارند جلوگیری می شود.
حسین ساری مدیرعامل صندوق توسعه و احیا شد اما از صندوق احیا نیز خبر رسید که بالاخره مدیرعامل آن تغییر نمود. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، با صدور حکمی، حسین ساری را به سمت مدیرعاملی و رییس هیئت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی منصوب نمود. با حکم سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، حسین ساری به مدت سه سال به سمت مدیرعاملی و رییس هیئت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی منصوب شده است.
هشدار ستاد مرکزی سفر به مسافران مشهد و ۷ شهر دیگر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر درباره سفر به استانهای یزد، فارس، کرمان و نیمه شرقی تهران، کهگیلویه و بویراحمد چهارمحال و بختیاری و شرق خوزستان و مشهد هشدار داد. در ایام اخیر سیل امامزاده داوود خسارت های زیادی را به تهرانی ها وارد کرد و افراد زیادی نیز در این سیل از دنیا رفتند یا گرفتار خسران شدند. از آن طرف در استان یزد نیز خبر رسید که تعدادی از شهرها گرفتار خسارت های فراوان شده است. در شهر شیراز نیز آب گرفتگی گزارش شده و تعدادی از شهرها نیز در ایام اخیر گرفتار خسران شدند. در بعضی از استانها نیز احتمال وقوع سیلاب وجود دارد همچون در شهر مشهد بنابراین باتوجه به در پیش بودن تعطیلات و احتمال سفر مسافران به این شهرها، ستاد هماهنگی خدمات سفر که وظیفه اطلاع رسانی درباره وضعیت سفر هموطنان را نیز دارد بعد از سیلاب های گوناگون در کشور، ساعاتی پیش اعلام نمود که مسافران برای سفر به شهرهای گردشگری از شرایط سفر اطمینان حاصل کنند. در این اطلاعیه آمده است: باتوجه به بارندگی و سیل در بعضی از استانهای کشور و خسارات وارده به بعضی بناها و زیرساخت های گردشگری لازم است مسافران پیش از سفر نسبت به امکان سفر اطمینان و تمهیدات لازم را داشته باشند. باتوجه به پیش بینی سازمان هواشناسی طی روزهای آتی نیز بارندگی ها ادامه می یابد و شدت بارش ها در استانهای یزد، فارس، کرمان و نیمه شرقی تهران بیشتر خواهد بود. احتمال وقوع سیل در استانهای کهگیلویه و بویراحمد چهارمحال و بختیاری و شرق خوزستان وجود دارد. همین طور مسافرانی که قصد عزیمت به مشهد مقدس از محور شمالی را دارند ضمن کسب اطمینان از امکان تردد، از توقف و اتراق در حاشیه رودخانه ها جدا اجتناب کنند. از طرفی وزارت میراث فرهنگی درصدد است تا بعد از پایدار شدن وضعیت جوی، میزان خسارت هایی که به بناهای تاریخی وارد شده را نیز بررسی کند.
خسارت به میراث فرهنگی در پی وقوع سیل سیلاب روزهای اخیر در کشور به ویژه شهرهایی که دارای بناهای میراثی ناپایدار هستند، باعث شده تا خسارت های جبران ناپذیری به بناها وارد شود هر چند که هنوز برآورد نهایی این خسارت ها به علت ادامه بارش ها امکان پذیر نیست. بعد از سیل اخیری که در امامزاده داوود تهران رخ داد، خیلی از بناها تخریب شدند اما هنوز معلوم نیست ارزیابی خسارت به بناهای قدیمی این منطقه از تهران چقدر بوده است در اینباره پرهام جانفشان عراقی مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران گفته است: پس از اختتام لایروبی به سرعت کار بررسی بخش های لطمه دیده از سیل توسط کارشناسان معاونت میراث فرهنگی استان انجام می شود. اعلام دقیق خسارت به بنای تاریخی امام زاده داوود تا اختتام آواربرداری و لایروبی امکان پذیر نیست. همین طور تا اعلام شرایط جوی آرام با همکاری فرمانداری های استان از ورود به جاذبه گردشگری که در راه سیلاب قرار دارند جلوگیری می شود. در استان تهران غیر از رودهن، فیروزکوه و امامزاده داوود، خیلی از مناطق نیز لطمه دیده اند که برآورد آن به زمان نیاز دارد. به عنوان مثال شب گذشته بارندگی ها سبب آبگرفتگی زیادی در محل موزه نقاشی پشت شیشه شده است. شرایط پشتیبانی از پروژه های سرمایه گذاری گردشگری اعلام شد مدیرکل سرمایه گذاری گردشگری اظهار داشت: پروژه های سرمایه گذاری با پیشرفت ۷۰ درصد، تامین منابع مالی دو هزار میلیارد تومان، با قابلیت بهره برداری و ایجاد اشتغال برای بیش از ۱۸ هزار نفر، حمایت می شوند. احمد تجری اظهار داشت: نشست معاونین حوزه سرمایه گذاری که در ایام دوشنبه و سه شنبه مورخ ۳ و ۴ مرداد ماه با حضور مدیران ارشد و رؤسای سازمان های مرتبط و اصلی حوزه سرمایه گذاری، رییس کمیسیون اصل نود و معاونین گردشگری و میراث فرهنگی، توسعه مدیریت و مدیران کل زیر مجموعه معاونت های وزارتخانه برگزار شد، دستاوردهای گسترده ای به همراه داشت. وی در تشریح یکی از نتایج شاخص این جلسه اضافه کرد: برمبنای مصوبات مورد توافق، پروژه های سرمایه گذاری با پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد با تامین منابع مالی حدود دو هزار میلیارد تومان و با قابلیت بهره برداری و ایجاد اشتغال برای بیش از ۱۸ هزار نفر در اولویت حمایت های ادارات کل استانی و پیگیری برای تحقق قرار گیرند. تجری با اشاره به این که هدف از برگزاری این گردهمایی شناسایی موانع و مشکلات با بررسی راه حل ها و پیشبرد امور برای توسعه سرمایه گذاری در بخش گردشگری با حضور تعدادی از بالاترین مقامات اجرائی و نظارتی بوده است، تصریح کرد: در نشست برگزار شده دستگاه های مربوطه در قالب قوانین و مقررات با رویکرد تسهیل در امور، نقش و جایگاه حمایتی برای توسعه گردشگری، بر طبق ظرفیت های موجود، قول مساعدت و همکاری دادند که تشکیل کارگروه های همکاری مشترک با حضور نمایندگان منتخب معاونین استانی و احصای مسائل و موارد قابل رفع همچون اهم مصوبات مربوطه بوده است.

1401/05/14
13:52:03
0.0 / 5
242
تگهای خبر: جاذبه , خدمات , دستگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912