فراجا گردشگری
در گفتگو با خبرنگار مهر مطرح شد؛

بیمه راهنمایان گردشگری قطع شد

بیمه راهنمایان گردشگری قطع شد به گزارش فراجا رییس جامعه انجمن های راهنمایان گردشگری با اعلان اینکه حمایت بیمه ای از راهنمایان حذف گردیده است، اظهار داشت: وزیر گردشگری با نامه نگاری به معاون اول رییس جمهور بر بازبینی این شاخصه تاکید داشته است.محسن حاجی سعید درباره بیمه راهنمایان گردشگری به خبرنگار مهر اظهار داشت: حمایت بیمه ای از سفرای فرهنگی کشور که در مجلس و دولت قبل پایه گذاری کرد، در دولت جدید درحال حذف شدن است. راهنمایان گردشگری از وزارت میراث فرهنگی انتظار دارند به قولی که در روز جهانی راهنمایان داده شده عمل کرده و نسبت به توقف بخشنامه نحوه معافیت بیمه شدگان بدون کارفرما واکنش نشان دهد.
وی اظهار داشت: در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ با حمایت نمایندگان مجلس و بوسیله کمیسیون تلفیق، تعداد کمی از راهنمایان گردشگری به عنوان سفرای فرهنگی در خط مقدم مبارزه با ایران هراسی و اسلام هراسی در فهرست اقشار خاص مورد حمایت بیمه قرار گرفتند. در این جهت دولت مکلف شد تا سقف ۲۰۰۰ نفر را تحت حمایت بیمه تامین اجتماعی قرار دهد. این حمایت موجی از امید را از سال قبل در میان این قشر بسیار لطمه دیده از بحران های اجتماعی، منطقه ای و بهداشتی ایجاد کرد. اما با اضافه شدن بند «ز» به تبصره ۱۷ قانون بودجه ۱۴۰۱ و لزوم آزمون وسع برای بهره مندی اقشار خاص، دل نگرانی بابت چگونگی تشخیص وسع این قشر عنوان شد و با تصویب بخشنامه نحوه معافیت بیمه شدگان بدون کارفرما در تامین، ناامیدی و دلسردی جایگزین امید و همدلی شد.
حاجی سعید با اعلان اینکه از اول تیر ماه حمایت بیمه ای دولت از راهنمایان به عنوان یکی از اقشار خاص قطع شده است اضافه کرد: به رغم پیگیری مستمر تشکل ملی راهنمایان و مخالفت وزارت میراث فرهنگی در تبیین ناکارآمدی شاخصه های وزارت کار برای دهک بندی این قشر، همچنان ملاک بهره مندی روش اشتباه پیشنهادی وزارت کار است. دلیلهای ناکارآمدی شاخصه های وزارت تعاون (سفر خارج از کشور، تراکنش بانکی، خودرو گرانقیمت و سرپرست خانوار) در دهک بندی این قشر به این شرح است ۱. تراکنش حساب بانکی آنها بواسطه واریز تنخواه تور، ممکنست بالا تشخیص داده شود.۲. سفر خارج از کشور، ماموریت شغلی آنها شمرده می شود. ۳. برخی که راهنما_راننده هستند، خودرو مناسب برای ترانسفر تورها خریداری نموده اند تا ارائه خدمات بهتری به گردشگران دهند. ۴. تعدادی از راهنمایان مجرد، سرپرست موقت خانوار هستند و این افراد مستقل زندگی می کنند، درحالیکه برمبنای دهک بندی وزارت کار، سرپرست خانوار ولدشان شمرده می شود.
این راهنمای گردشگری اظهار داشت: با شاخصه های فعلی وزارت کار، حدودا ۷۰ درصد راهنمایان مشمول حذف می شوند. این یعنی تضییع حقوق مشمولین بواسطه خطای دولت در اجرائی کردن بند «ز» تبصره ۱۷ قانون بودجه ۱۴۰۱ کشور. آنچه برای ما ایجاد ابهام کرده، نحوه دفاع وزارت گردشگری در جلسات فرعی و اصلی کمیسیون امور عمومی دولت می باشد. جامعه انجمن های حرفه ای با وجود اطلاع از نحوه دهک بندی مشمولین و خطاهای گوناگون در دهک بندی راهنمایان گردشگری، بلافاصله نسبت به باخبر کردن وزارت گردشگری اقدام نمود. تا جایی که اطلاع داریم، هم معاون گردشگری و هم وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با نامه نگاری به کمیسیون های مربوطه و معاون اول رییس جمهور بر بازبینی این شاخصه ها برای این قشر را تاکید داشته اند.
رئیس هیئت مدیره جامعه انجمن های حرفه ای راهنمایان گردشگری ایران بیان کرد: کانون انجمن های صنفی و جامعه انجمن های حرفه ای راهنمایان گردشگری ایران نامه نگاری خودرا برای مطالبه این حق ضایع شده برای راهنمایان به مراجع عالی کشور آغاز نموده و همین طور درخواست جلسه با وزیر گردشگری دارد تا راهکارهای اصولی برای این مشکل در دستور کار قرار گیرد.


منبع:

1401/05/19
22:48:12
0.0 / 5
244
تگهای خبر: بیمه , خدمات , خودرو , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912