فراجا گردشگری

رونمایی از قدیمی ترین علم عزاداری ایران در کاخ گلستان

رونمایی از قدیمی ترین علم عزاداری ایران در کاخ گلستان به گزارش فراجا، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان خبر داد: همزمان با برگزاری نمایشگاه «خورشید شب» یکی از قدیمی ترین عَلم های عزاداری ایران، در ارتباط با دوره صفوی رونمایی می شود.


به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، آفرین امامی توضیح داد: در ادامه برگزاری ویژه برنامه های محرم در کاخ گلستان نمایشگاه «خورشید شب» که منتخبی از آثار آیینی و مذهبی در کاخ گلستان به حساب می آید، ۲۲ مرداد افتتاح خواهد شد و تا اختتام ماه صفر ادامه خواهد داشت.
بگفته او، ۶۰ اثر که برخی نیز کمتر دیده شده اند برای نمایش در عمارت چادرخانه کاخ گلستان گلچین شده اند.
امامی اضافه کرد: این آثار شامل دو تابلو از کمال الملک درباره ی تکیه دولت و کربلای معلی، هفت ماسک تعزیه و سر شهدا مورد استفاده در تکیه دولت، ۱۹ سند تک برگی، دو تابلوی قهوه خانه ای، سه نقاشی پشت شیشه، زیارت نامه، دو آلبوم از تکیه دولت، کتیبه های پارچه قلمکار مزین به اشعار محتشم کاشانی، وسایل تعزیه تکیه دولت، چهار نسخه خطی نفیس همچون یک نسخه خطی ناخونی و یک نسخه طوماری و چند جلد قرآن نفیس همچون یک قرآن منتسب به امام زین العابدین (ع) است.
مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان همین طور اظهار داشت: در نمایشگاه «خورشید شب» یک عَلم عزاداری برای دوره صفوی نیز به معرض نمایش گذاشته می شود که یکی از قدیمی ترین عَلم های عزاداری در ایران است.
امامی با اشاره به اینکه نمایشگاه «خورشید شب» دو برنامه جانبی نیز دارد که شامل کرونا نوازی مازندرانی و دمام نوازی بوشهری است، تصریح کرد: به سبب وجود تکیه دولت تهران در کاخ گلستان، بیشترین آثار آیینی و مذهبی عاشورا در این مجموعه جهانی وجود دارد.
منبع:

1401/05/22
10:11:04
0.0 / 5
151
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912