فراجا گردشگری
در نشست افق تحول بیان شد؛

گلایه مدیران پایگاه های میراث فرهنگی از شرایط موجود

گلایه مدیران پایگاه های میراث فرهنگی از شرایط موجود به گزارش فراجا، پایگاه های میراث فرهنگی در نشستی از وضع موجود این پایگاه ها گلایه کرده و گفتند که برخی تصمیمات ناگهانی باعث از بین رفتن تلاش پایگاه ها می شود.به گزارش فراجا به نقل از مهر، پنجمین نشست سراسری افق تحول یا حضور مدیران پایگاه های میراث ملی و جهانی کشور قبل از ظهر امروز در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی برگزار گردید.
جواد حسین زاده مدیر پایگاه ملی سیلک و ویگل در این جلسه اظهار داشت: به علت نبود ساختار مشخص در چارت وزارت میراث فرهنگی مقرر است بخشی از مسئولیت اداره پایگاه ها به عهده استان ها واگذار شود اما این مورد مشکلاتی را هم به همراه دارد مشکل مدیریتی بعضی از آثار زمانی آغاز شد که ما آثار نخبه داشتیم اما پس از اتمام فعالیتهای باستانی؛ این محوطه ها تنها نگهبانی می شدند و مطالعه و توسعه ای در آنها انجام نمی گرفت.
وی اظهار داشت: اگر قرار باشد که پایگاه ها زیر نظر اداره های میراث فرهنگی قرار گیرند که قبلاً هم بودند در بیست سال گذشته پایگاه ها از ۶۰ به ۱۵۰ پایگاه رسیدند. در شهری مانند کاشان پایگاه های نیاسر سیلک و باغ فین را داریم پایگاه های کاشان و بازار هم هستند این دو پایگاه زیر نظر شهرستان و بناهای دیگر زیر نظر اداره پایگاه های میراث فرهنگی قرار دارند وضعیت آنها را با همدیگر مقایسه کنید بازار درحال از بین رفتن است و محوطه سیلک تلاش می کند زنده بماند.
در ادامه این نشست حسین اسمعیلی سنگری مدیر پایگاه جهانی بازار تبریز بیان نمود: در بعضی از سفرهای استانی می بینیم که مدیران از پایگاه های جهانی اصلاً دیدن نمی کنند این در شرایطی است که قبلاً مدیران اول به پایگاه ها می رفتند ولی هم اکنون شاید حتی بعضی از مدیران استانی مدیران پایگاه ها را هم نشناسند این موضوعات صدمه شناسی شده است.
وی اضافه کرد: پایگاه های میراث فرهنگی چون حمایت نشده اند از نیروی متخصص خالی می شوند متأسفانه دوستانی که تبدیل وضعیت شده اند به سازمان های دیگر می روند ما در زمینه استخدام نیرو مشکل زیادی داریم عدم وجود چارت سازمانی و بلاتکلیفی پرسنل شاغل یکی از اشکالات پایگاه هاست. در اینباره در دوران مختلف با مدیران جلسه گذاشتیم اما به نتیجه نرسیدیم. هنوز نمی دانیم آیا بالاخره وجود پایگاه ها ضروری هست یا نه. پرسنل پایگاه ها حقوق پنج میلیون تومانی را هر ۳ ماه می گیرند تکلیف آنها چیست؟ عدم ردیف بودجه مستقل و تخصیص اعتبار از مشکلات دیگر این پایگاه هاست همینطور امکان جذب نیروی کارآمد جدید به جای نیروهای قبلی وجود ندارد اینها گوشه ای از مشکلات پایگاه هاست.
وی در ادامه بیان نمود: تصمیم های غیر منتظره در استان ها زیاد گرفته می شود. گاهی یک نماینده تام الاختیار به استان می آید که فعالیتهای چندساله پایگاه ها را به هم می ریزد و یک دستور می دهد که امکان دارد کل اعتباراتی که در چند سال سعی شده گرفته شود برای کار دیگری هزینه می شود.

1401/05/24
08:59:44
0.0 / 5
523
تگهای خبر: بازار , سفر , شهر , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912