فراجا گردشگری
در كرسی ترویجی مطرح شد؛

بررسی جایگاه مجموعه های آرامگاهی صوفیان در معماری ایران

بررسی جایگاه مجموعه های آرامگاهی صوفیان در معماری ایران فراجا: مجموعه های آرامگاهی صوفیان به سبب خاصیت های طراحی، ساختمانی و تزئیناتی دارای موقعیت رفیعی در معماری ایران هستند و در زمره برجسته ترین آثار به حساب می آیند.به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کرسی ترویجی معماری آرامگاهی صوفیان در ایران ۳۰ مرداد ۱۴۰۱، با حضور علیرضا انیسی معاون پژوهشی پژوهشگاه بعنوان عرضه دهنده، علیرضا قلی نژاد پیر بازاری معاون فناوری و کاربردی سازی پژوهشگاه، مدیر جلسه و محمدحسن طالبیان عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، در جایگاه ناقد به صورت مجازی برگزار گردید.
علیرضا انیسی در این جلسه با نگاهی مختصر به پیدایش تصوف در ایران به بررسی تحولات صوفیه از قرن ۲ تا ۸ قمری پرداخت و با معرفی گونه های اصلی معماری صوفیان شامل خانقاه و آرامگاه و بیان خصوصیت های آنها نمونه های معماری موجود را بررسی کرد.
او اظهار داشت: با عنایت به گسترش تصوف از قرون ۷ تا ۹ قمری، ساخت آرامگاه مشایخ این مسلک با شیوه خاصی در این دوره توسعه یافت.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه مبحث زیارت تاثیر زیادی بر پیدایش مقابر صوفیان داشته است اضافه کرد: بناهای آرامگاهی مشایخ تصوف به صورت مجموعه ای از بناها شکل گرفته اند و تلفیقی از مقبره و سایر فضاهای مورد نیاز زندگی و آداب اجتماعی صوفیان هستند که هسته اولیه این مجموعه های آرامگاهی خانقاه شیخ و یا مراد صوفی بوده است.
به گفته انیسی، مقبره صوفیان در مجموعه های آرامگاهی به دو شکل اصلی فضای بسته و یا سرباز حضیره قرار گرفته اند و ساخت مجموعه های آرامگاهی تابع سنت محلی معماری بودند و هماهنگ با نیازهای صوفیان برپا می شدند.
معاون پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، ایوان و گنبد خانه را دو عنصر اصلی معماری خواند که عموماً در شکل گیری این بناها مؤثر بوده اند و اظهار داشت: مجموعه های آرامگاهی صوفیان به علت خصوصیت های طراحی، ساختمانی و تزئیناتی دارای موقعیت رفیعی در معماری ایران هستند و در زمره برجسته ترین آثار به حساب می آیند.
انیسی ضمن اشاره به این که بناهای آرامگاهی تصوف بعنوان مکانی مقدس و سمبلی از بهشت دارای کیفیت معماری و ساختمانی پرارزش هستند و به نحوه شایسته ای با طرح های تزئینی و کتیبه های متعدد از گچ و کاشی، آرایش شده و از زیبایی بصری برخوردار می باشند خاطرنشان کرد: بانیان این بناها عموماً حکام و یا امرای وقت بودند که به تبعیت از مردم و برای احترام به این شخصیت های محبوب بانی ساخت چنین مجموعه هایی شدند.


منبع:

1401/05/30
23:57:38
0.0 / 5
522
تگهای خبر: بازار , طراحی , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912