فراجا گردشگری
تشریح آخرین وضعیت مرمت آثار تاریخی و خسارت سیل در ایلام

پرونده سیمره برای ثبت در یونسکو آماده شد

پرونده سیمره برای ثبت در یونسکو آماده شد فراجا: معاون میراث فرهنگی استان ایلام از آماده سازی و تکمیل پرونده منظر تاریخی ـ فرهنگی شهر باستانی «سیمره» برای ثبت در میراث جهانی یونسکو آگاهی داد.


رائد ناصری فر در گفت و گو با ایسنا درباره ی پرونده سیمره و دیگر پرونده ها که برای ثبت در لیست میراث جهانی یونسکو در حال آماده سازی است، اظهار نمود: پرونده اولیه ثبت منظر تاریخی ـ فرهنگی شهر سیمره در لیست میراث جهانی آماده شده است که باید در فاز اول کشوری مورد تایید قرار گیرد. همین طور برنامه تهیه پرونده تپه های قبل از تاریخ، همچون دهلران، مهران و هُلیلان را برای ثبت در لیست میراث جهانی یونسکو، در دستور کار داریم.
معاون میراث فرهنگی استان ایلام در ادامه، با تشریح وضعیت مرمت و ثبت آثار تاریخی این استان، درباره ی میزان خسارت سیل اخیر و پایش های انجام شده برای جلوگیری از لطمه های بیشتر، با اشاره به اینکه سیل تابستان اخیر لطمه چندانی به پیکره آثار تاریخی استان ایلام وارد نکرده است، اظهار داشت: در سیل اخیر که جنوب کشور را شدیدتر درگیر کرد، بخش کمی از دیوار قلعه «شیاخ» ایلام لطمه دید که وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم اعتباراتی را برای مرمت آن تخصیص داده است. همین طور صدمه ای به در امامزاده «سید ابراهیم» وارد شده بود که مرمت آن بلافاصله انجام شد.
او افزود: برمبنای وظایف ذاتی، معاونت میراث فرهنگی هر ساله اعتباراتی برای مرمت و حفاظت آثار تاریخی در نظر می گیرد. از سال ۱۳۹۸ که بحث کمیته بحران در وزات میراث فرهنگی شکل گرفت و به تبع آن، این کمیته در استانها تشکیل شد، کوشیدیم اقدامات و پایش هایی را برای جلوگیری از لطمه های وقوع احتمالی سیل داشته باشیم، برای مثال در اطراف برخی آثار تاریخی شاخص استان ایلام مانند قلعه «کنجانچم» سیل بندهایی ایجاد کردیم که زمان وقوع سیل صدمه ای به بدنه اثر تاریخی وارد نشود. این اقدامات همچنان در دستور کار ما قرار دارد و از آن جایی که تعداد آثار تاریخی ایلام زیاد است و بودجه به میزان کافی وجود ندارد، ابتدا درباره ی آثار شاخص این اقدام را انجام دادیم.
ناصری فر اضافه کرد: هم اکنون نیز کمیته بحران میراث فرهنگی فعال است و چند سالی است که بحث نجات بخشی آثار مهم تاریخی که در لیست ملی ثبت شده اند، در دستور کار میراث فرهنگی کل کشور قرار گرفته است.
معاون میراث فرهنگی ایلام سپس درباره ی وضعیت مرمت آثار تاریخی این استان، اظهار نمود: خوشبختانه امسال برای مرمت و ساماندهی آثار تاریخی و طبیعی که در لیست آثار ملی ثبت شده اند، اعتبارات خوبی گرفتیم و وضعیت بهتری از نظر تخصیص بودجه داشتیم. اعتباراتی برای مرمت حیاط پایینی قلعه «والی» دریافت شده که طراحی آن نیز انجام و به مشاور سپرده شده است. در برنامه مرمتی این بنا مقرر است کف، در، دیوارها، نرده ها و فضای سبز با روش های جدید، اما مطابق با اصول تاریخی مرمت شوند.
او افزود: برای رونمایی از «موزه دیرینه شناسی دره شهر» نیز اعتباراتی گرفته شده، طراحی های آن انجام و به شرکت مشاور تحویل داده شده است. همین طور در آثار تاریخی ـ طبیعی، جاده های دسترسی، پله ها و رمپ ها در دست مرمت قرار گرفته اند و پیمانکاران آن نیز مشخص شده اند. در قلعه «شیخ مکان» نیز برای رفت وآمد گردشگران درحال ساخت رمپ گردشگری هستیم.
ناصری فر درباره ی وضعیت ثبت آثار ایلام در لیست آثار ملی نیز اظهار داشت: در ایلام ۷۶۲ اثر تاریخی ثبت شده در لیست آثار ملی داریم و باتوجه به جغرافیا و تمدن استان ایلام تلاش شده که اطلس میراث فرهنگی و دیرینه شناسی استان ایلام تدوین شود. همین طور در سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ سه اثر طبیعی در این استان را در لیست آثار طبیعی به ثبت رساندیم. در لیست میراث ناملموس نیز ۶۶ اثر ناملموس از استان ایلام را ثبت کردیم و ۱۷ اثر منقول هم از ایلام به ثبت رسیده است. در یادمان ها، مکان ها رویدادهای مذهبی، ملی و دفاع مقدس نیز هشت اثر ثبت شده داریم.
منبع:

1401/06/05
10:03:20
0.0 / 5
508
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912