فراجا گردشگری
گزارش فراجا؛

نقش مهم آیت الله مصطفوی در حفظ کاخ نیاوران

نقش مهم آیت الله مصطفوی در حفظ کاخ نیاوران به گزارش فراجا، آیت الله سعادت مصطفوی نخستین رئیس کاخ نیاوران بود که به حکم امام خمینی (ره) مسئولیت نگهداری از این کاخ را در اوایل انقلاب به عهده گرفت. او ششم شهریور در سن ۸۶ سالگی دارفانی را وداع گفت.


به گزارش فراجا به نقل از مهر، آیت الله سیدحسن سعادت مصطفوی ریاست دانشکده الهیات، معارف اسلامی و ارشاد دانشگاه امام صادق (ع) را برعهده داشت و چهار سال هم رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران بود. همینطور مدیریت گروه فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه امام صادق (ع) را بر عهده داشت و سال ها امام جماعت مسجد جامع نیاوران بود. اهالی منطقه نیاوران او را به خوبی می شناختند. کسی که سالهای ابتدایی انقلاب، شش سال حراست کاخ نیاوران تهران را برعهده داشت.
در دوران انقلاب اسلامی، کاخ نیاوران به دست صاحبان اصلی آن یعنی مردم افتاد. مصطفوی به فرمان امام خمینی (ره) حکم سرپرستی کاخ را به عهده گرفت. این درحالی بود که کاخ های دیگر به علت هجوم مردم خالی از اثر شده بودند اما کسی به اموال کاخ نیاوران به علت حضور او دست نزد. این سخت گیری برای او و همراهی مردم نیاوران زیاد بود تا جایی که توانست اموال این کاخ همچون سه خروار طلای خالص را به بانک مرکزی تحویل دهد.
آیت الله مصطفوی در آن دوره که طلاهای زیادی در کاخ وجود داشت را به بانک مرکزی تحویل داد همچون کشتی معروف طلا که در دفتر شاه بود و ۶۰۰ سال قدمت داشت یا کلکسیون سکه های فرح از هزاره اول و دوم پیش از میلاد. همه اینها در جای امنی نگه داشته می شدند.
آیت الله مصطفوی در رابطه با آن روزها اظهار داشته بود: کاخ نیاوران را جوانان نیاوران فتح کردند این جوانان هم مؤدب و موقر بودند ازاین رو آن دوره معترض بودند که کاخ را آنها فتح کردند اما کسی دیگر عهده دار آن شده است، انوری هم از این سروصدا ترسیده بود و خواهان آمدن من شده بود. خلاصه من که رسیدم دو سمت نیروهای هوایی و بچه های نیاوران تیراندازی می کردند و خواهان ریاست من در کاخ بودند. آقای انوری هم گفتند که اینها فقط شما را قبول دارند، این سِمت را بپذیرید. خلاصه شبانه حکم ریاست کاخ به فرمان امام و دفتر نخست وزیری تاجر صادر شد و من هم از فردا صبحش در کاخ حضور پیدا کردم. یکی از سیاست های من در کاخ این بود که کسی را برای بازدید راه نمی دادم، هر کس می آمد می گفتم یا باید مجوز بنیاد مستضعفان داشته باشند یا دولت. شش سال سرپرستی کاخ را بر عهده داشتم یک مرتبه که آقای اشراقی از سوی امام به کاخ آمد متوجه شد که همه چیز سالم مانده است بسیاری از شخصیت ها چون آیت الله محمدی گیلانی، شهید مفتح، آقای خلخالی، شهید مطهری، شهید قدوسی و … به آنجا می آمدند طوری من کاخ را سالم نگه داشته بودم که عده ای به من می گفتند آقای مصطفوی شما کاخ را برای شاه نگه داشتید که هیچکس را به داخل راه نمی دهید! آیت الله مصطفوی سرانجام در ششم شهریور ماه بعد از تحمل یک دوره بیماری دارفانی را وداع گفت.


منبع:

1401/06/07
23:57:41
0.0 / 5
193
تگهای خبر: شهر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912