فراجا گردشگری
در گفت وگو با رئیس میراث فرهنگی نایین مطرح شد؛

تبدیل نایین به قطب گردشگری کشور تا هفت سال آینده

تبدیل نایین به قطب گردشگری کشور تا هفت سال آینده به گزارش فراجا، اصفهان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نائین اظهار داشت: ریل گذاری در بخش سرمایه گذاری خصوصی این شهرستان را در هفت سال آینده به قطب گردشگری کشور تبدیل خواهد نمود.شهرستان نایین با قرار گرفتن در راه شاهراه مواصلاتی کشور و مرکز ایران از موقعیت استراتژیک و ویژه ای برخوردار است، به صورتی که روزانه به صورت متوسط ۵ تا ۱۰ هزار دستگاه خودرو از آن عبور می کنند که این مقدار در مناسبت ها و رویدادهای رسمی به ۱۵ هزار دستگاه می رسد.

وجود بیشتر از ۱۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده در این شهرستان، که بعضی از آنها تاریخ و تمدن نایین به جامانده از دوران قبل از اسلام است مسافران داخلی و توریستهای خارجی را به سمت خود جلب می کند.

این شهرستان در ادوار گذشته به علت نبود زیرساخت های لازم همواره بعنوان یک شهر عبوری از آن یاد می شد و این در حالی بود که آژانس های مسافرتی برای عرضه خدمات به مسافران داخلی و خارجی تنها یک تا دو ساعت در این شهرستان حضور داشتند و صرفا بازدیدها به بنای تاریخی مسجد جامع و موزه پیرنیا محدود می شد.

برای بررسی بیشتر این مورد و پرداختن به ابعاد چگونگی زمینه سازی برای حضور بیشتر مسافران و توریستهای خارجی با محمود مدنیان، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نایین به گفت و گو پرداختیم که در ادامه می خوانید:

تبدیل یک تهدید به فرصت

مدنیان ضمن اشاره به روند افزایشی توسعه گردشگری در این شهرستان اظهار داشت: یکی از مهم ترین ضعف های گردشگری شهرستان نایین نبود مراکز اقامتی برای اسکان گردشگران بود که بنابراین بیشتر برای گردشگران محل عبور بود.

وی با اشاره به اینکه بافت های تاریخی نایین همواره مکانی برای افراد معتاد و تهدیدی برای ساکنان این منطقه ها بود، اضافه کرد: از مهم ترین علل تقویت شهرستان در حوزه گردشگری ریل گذاری صحیح و ایجاد انگیزه در سرمایه گذاران به وسیله برگزاری رویدادهایی چون احیای مراسم سنتی و جشنواره های نوروزی بود که مسافران داخلی و توریستهای خارجی زیادی از این برنامه ها استقبال می کردند و این انگیزه ای شد تا سرمایه گذاران بومی نسبت به ساخت واحدهای بومگردی و هم اقامتگاه های گردشگری اقدام نمایند که در کمتر از یک دهه اخیر انقلابی در نایین رخ داد و آن سرمایه گذاری در بافت تاریخی این شهرستان بود.مدنیان افزود: تابحال تعداد واحدهای اقامتی دارای پروانه بهره برداری در شهرستان به ۲۲ مورد همچون هتل، میهمان پذیر، خانه مسافر و بومگردی افزایش پیدا کرده که تعداد ۱۶ مورد آن در بخش بوم گردی سرمایه گذاری شده است و این می تواند نایین را در هفت سال آینده به قطب گردشگری تبدیل کند.

وی اظهار داشت: با گسترش و رونق گرفتن گردشگری در بیست سال قبل شهرستان های نایین و خور و بیابانک ۵ اثر در لیست آثار ملی ایران به ثبت رساندند و امروز ۹۵ مورد که در آینده به ۳۰۰ مورد افزوده می شود.

بهره برداری از کاروان سرا و کمپ گردشگری در نایین

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری نایین خاطرنشان کرد: بعد از سرمایه گذاری در بخش اقامتگاه ها و بومگردی ها، بعضی از سرمایه گذاران بخش خصوصی به فکر ایجاد تشکل مردم نهاد و ثبت تعاونی گردشگری افتادند و وقتی این دو در کنار هم قرار بگیرد مهم ترین عامل برای جذب توریست خواهند بود.وی ضمن اشاره به استقبال خوب سرمایه گذاران در گردشگری خبر افتتاح و بهره برداری پروژه های کاروان سرای تاریخی بلاباد، کاروانسرا و مجموعه گردشگری مشجری و هم دو پروژه مجتمع و کمپ گردشگری تا آخر سال را داد.

مدنیان اظهار نمود: با روند افزایش رونق و توسعه گردشگری بیشتر از ۹۵ اثر تاریخی این شهرستان در لیست آثار ملی به ثبت رسیده که این مقدار در آینده به ۳۰۰ اثر افزایش خواهد یافت.

اگر میراث فرهنگی نبود بازار تاریخی به کل از بین رفته بود

از رئیس میراث فرهنگی و گردشگری نایین در مورد این که مرمت هایی که در بناهای تاریخی شهرستان صورت گرفته، آیا می تواند پاسخگوی نیاز گردشگران و مسافران باشد؟ می پرسیم که در پاسخ اظهار داشت: در زمینه مرمت و احیای بافت فرسوده کارهای بسیار زیادی صورت گرفته و نایین یکی از محدود شهرستان های کشور است که اقدامات دولتی در آن از سالهای گذشته در بحث مرمت انجام شده است. در خود شهرستان استادکاران بومی حضور داشتند که برای مرمت سایر بناهای تاریخی استان هم رجوع می کردند و امروز مهم ترین بنای تاریخی شهرستان بازار تاریخی آن بعنوان قلب بافت تاریخی نایین است که مرمت پشت بام به صورت ایزوله و سپس آجر فرش و به صورت سنگ فرش، کف آن مرمت و تعمیر شد و اگر میراث فرهنگی نبود بازار تاریخی به کل از بین رفته بود.وی از دیگر بناهای مرمت شده را نارنج قلعه، خانه تاریخی پیرنیا، خانه تاریخی فاطمی، خانه تاریخی امامی، مساجد جامع نایین، حسینیه های شهرستان، آب انبارها، یخچال های سنتی بافران و محمدیه، زورخانه فریدون، آسیاب ریگاره، خانه تاریخی امامی و مصلی نایین عنوان نمود.

پتانسیل و ظرفیت میزبانی از گردشگران در چهار فصل سال

مدنیان اضافه کرد: از جاذبه های طبیعی متنوع که به صورت هر چهار فصل توریست می تواند از زیبایی این نواحی بهره ببرد مناطق کوهستانی و جاذبه های ریگ جن در کویر است.از ۳۰۰ فعال صنایع دستی تا صدور ۱۷۰ مجوز برای توسعه مشاغل خانگی

او در ادامه از گسترش صنایع دستی در این شهرستان اطلاع داد و اظهار داشت: صنایع دستی شهرستان نایین هم همواره زبانزد خاص و عام مردم بوده به نحوی که فرش نایینی تا عبای محمدیه به شهره جهانی هم رسیده اند و امروز با دارا بودن ۳۰۰ فعال صنایع دستی کارگاهی و انفرادی و صدور ۱۷۰ مجوز مشاغل خانگی می توانیم در بازارهای داخلی و خارجی هم حرف هایی برای گفتن داشته باشیم.

برگزاری دوره های آموزشی راهی برای تقویت حوزه گردشگری

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری نایین ضمن اشاره به رشد ۱۰۰ درصدی فعالان صنایع دستی در این شهرستان از روند عرضه تسهیلات برای پشتیبانی از مشاغل و صنایع دستی اطلاع داد.

مدنیان در مورد تحقق شعار سال اظهار داشت: امسال با تهیه کردن بانک اطلاعات گردشگری، توانستیم بسته های سرمایه گذاری را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهیم و از سویی در نظر داریم با به روز کردن علم گردشگری و تعامل با دانشگاه ها در بخش دانش بنیان هم اقدامات خوبی انجام دهیم.

وی تصریح کرد: با به روز کردن علم و دانش گردشگری در شهرستان نایین و صنایع دستی و استفاده از اساتید مختلف دانشگاه، می توانیم حوزه گردشگری را که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری است رونق دهیم.

منبع:

1401/06/13
10:14:47
0.0 / 5
485
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912