فراجا گردشگری
در اثر برداشت های بی رویه خاك؛

گنبد بقعه بی بی شهربانو ترک خورد

گنبد بقعه بی بی شهربانو ترک خورد فراجا: به گزارش فراجا، یک استاد دانشگاه اظهار داشت: فعالیتهای کارخانه سیمان ری، انفجارها و خاک برداری های مداوم سبب شده تا گنبد بقعه منسوب به بی بی شهربانو ترک بردارد.



احمد ابوحمزه عضو هیأت علمی دانشگاه و ری پژوه در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با صدمه های وارده به مقبره بی بی شهربانوی شهرری اظهار داشت: متأسفانه بخش گنبد قاجاری مقبره هزار ساله منسوب به بی بی شهربانو در شهرری و دیواره های گنبد که به سمت کوه قرار دارد شکاف برداشته است.
وی افزود: این اتفاق در اثر فعالیت کارخانه سیمان شهرری رخ داده که کوه های اطراف را منفجر کرده و خاک آنرا به کارخانه می برند.

ابوحمزه بیان نمود: در اسفند سال ۱۴۰۰ بازدیدی از کوه بی بی شهربانو به همراه ریاست کمیته شورای شهر داشتیم آن زمان گنبد رویی شکاف نداشت. در این زمان با نهادهایی همچون حج و اوقاف و میراث فرهنگی صحبت کردیم.
وی افزود: اما در ایام اخیر تصاویری از گنبد گرفته شده که نشان داده است دیواره های سنگی که به کوه وصل هستند شکافته شده اند ازاین رو باید به سرعت مرمت آنها انجام و تیم مرمتی تشکیل گردد. از طرفی باید حفاری های این اطراف جمع می شد.

این ری پژوه اظهار داشت: در پرونده ثبتی این بنا هم آمده که انفجارهای کوه ری که توسط کارخانه سیمان در آن زمان انجام می شده هم خطرآفرین ذکر شده بود. هم اکنون هم باز این هشدارها وجود دارد و می گوئیم که برداشت ها از کوه ری باعث تخریب مقبره می شود.

وی اظهار داشت: آرامگاه بی بی شهربانو در سال ۵۶ مرمت و بازسازی شده است. مقبره ای از دوره آل بویه که گنبد سنگی دارد شاید بتوان گفت تنها گنبد سنگی تهران است و در کنارش الحاقات دوره قاجار را داریم. کالبد بنا مانند آتشکده ری حفظ شده است. شاید هم معماران از آن بنا الهام گرفته اند. این بنا در سال ۱۳۱۵ ثبت ملی شده است. پیش از این احمد علوی رئیس کمیته گردشگری شورای شهر تهران اظهار داشته بود: از آن کوه با عظمت تنها اسمش و تپه ای در مجاورت مقبره بی بی شهربانو باقی مانده است. از همین جا اعلام می کنم که شهروندان آخرین تصاویر خویش را با کوه و مقبره بی بی شهربانو بیندازند چون با ادامه روند فعلی در آینده نزدیک دیگر اثری از کوه باقی نمی ماند.
رئیس کمیته گردشگری شورای شهر تهران تصریح کرد: برداشت بی رویه کارخانه سیمان از این کوه، آنرا به تپه ای میان دره های عظیم ناشی از برداشت بی رویه تبدیل نموده است؛ در صورتیکه کوه بی بی شهربانو دارای خصوصیت فرهنگی و طبیعی است و میتوان آنرا بازتابی از منظر فرهنگی دانست. متأسفانه انفجارهایی که برای برداشت سیمان از کوه صورت می گیرد باعث ریزش کوه در اطراف مقبره بی بی شهربانو شده و این مقبره را به شدت تهدید می کند؛ هیچ بعید نیست با انفجار بعدی آثار به جامانده از کوه روی مقبره سقوط کند و آنرا هم نابود کند.


منبع:

1401/06/15
22:00:17
0.0 / 5
164
تگهای خبر: حفاری , شهر , گردشگری , مرمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912