فراجا گردشگری
گزارش مهر؛

کاروانسرای کوزه گران زیر پای پارکینگ طبقاتی ترک خورد

کاروانسرای کوزه گران زیر پای پارکینگ طبقاتی ترک خورد فراجا: تذکرهای متوالی رسانه ها به مسئولان میراث فرهنگی درباب وضعیت کاروانسرای منحصر به فرد کوزه گران به جایی نرسید و این بنا درحال ریزش است.


خبرگزاری مهر - گروه استان ها: راسته بازار کرمان که بعنوان یکی از بلند ترین راسته بازارهای ایران به حساب می آید و مجموعه ای از بناهای عرصه های مختلف تاریخی است و گرد هسته مرکزی این بازار شکل گرفته است یکی گنجینه های معماری کشور به حساب می آید. این بازار که چند سال قبل با پیگیری استاندار وقت و شهرداری کرمان در بخش هایی مرمت شد از آن پس به حال خود رها شده است اما نکته نگران کننده در مورد این بازار ساخت و سازهای نا مأنوس است در اطراف بازار است که بارها خبرگزاری مهر در این خصوص ورود کرده است و بخصوص در زمینه راه اندازی پارکینگ طبقاتی دقیقاً در کنار این کاروانسرا تذکر داده شده است. وجود معتادان در این کاروانسرا و رها شدن بناهای زیادی اطراف این کاروانسرا و تجمع شهروندان بیگانه و اراذل و اوباش این مکان را ناامن کرده و عملاً بنا درحال تخریب است. به صورتی که بعضی از بناهای اطراف کاروانسرا به محل استعمال مواد مخدر تبدیل گشته است.
هر چند در نهایت با پیگیری های انجام شده سقف این بخش از بازار مرمت شد اما بدنه این بنا درحال فرو ریختن است. کاروانسرای کوزه گران یکی از مجموعه کاروانسراهای بازار کرمان و در امتداد بازار قلعه محمود است و باوجود بی مهری یکی از زیباترین بناهای موجود در استان کرمان به حساب می آید. کاروانسرای کوزه گران یکی از مجموعه کاروانسراهای بازار کرمان و در امتداد بازار قلعه محمود است و باوجود بی مهری یکی از زیباترین بناهای موجود در استان کرمان به حساب می آید یکی از دلیلهای عدم مرمت این بنا مالکیت بخش خصوصی و البته یکی از ادارات کرمان است و بنابراین نیز هر گاه صحبت از مرمت و بهسازی و احیای بنا می شود اولین گزینه میراث فرهنگی تغییر کاربری و عدم همکاری مالکان است. هزینه بالای مرمت بنا سبب شد این اقدام انجام نشود و متأسفانه طی ماه های اخیر بخش هایی از این کاروانسرا دقیقاً در پشت پارکینگ طبقانی گرفتار ریزش شده است و با وجود رسانه ای شدن هیچ اقدامی برای مقاوم سازی و مرمت انجام نشده است. چه کسی مجوز ساخت و ساز در حریم بنای تاریخی را داده است؟ در کنار این که چگونه مجوز ساخت پارکینگی طبقاتی با معماری نا هماهنگ با این اثر ثبت ملی داده شده است این مساله مطرح است که چرا اقدام مناسبی برای احیا و مرمت کاروانسرای زیبای کوزه گران انجام نشده است. محمد حسنی یکی از فعالان میراث فرهنگی کرمان به خبرنگار مهر می گوید: این که چه کسی مجوز راه اندازی پارکینگ طبقاتی را دقیقاً دیوار به دیوار بازار کرمان داده است باید پیگیری شود و این امر مخالف قانون است چون پارکینگ دقیقاً در حریم کاروانسرا ساخته شده است. وی اظهار داشت: کاروانسرای کوزه گران به شماره ۳۸۶۲ در اردیبهشت ماه ۱۳۸۰ ثبت ملی شده است اما کاری برای مرمت بنا انجام نشده و متأسفانه هیچ کاربری مناسبی هم برای بنا در نظر نگرفته شده است.
کاروانسرای کوزه گران در مقابل چشم مسئولان فراموش شده است وی اظهار داشت: گو دبرداری ها و ساخت سازهای غیر مأنوس در کنار این بنا سوال برانگیز است و که در نهایت منجر به لطمه جدی به بخشهایی از این بنا شده است ظاهراً کاروانسرا کالا فراموش شده و کسی هم قصد رسیدگی به بنا را ندارند، تنها عکس العمل در مورد لطمه به این بنا تذکری بوده که به مالک خصوصی داده شده است اما سوال اینست آیا به مسئولانی که سبب ساخت و ساز نا مأنوس شده اند نیز تذکر داده شده است؟ حسنی اضافه کرد: استان کرمان بخشی از جاده ادویه است و به علت حضور گسترده کاروان هایی از هند و چین و پاکستان در کرمان کاروانسراهای زیادی در شهر کرمان ساخته شده که بیشتر آنها در بازار قرار دارد که می توان به کاروانسرای هندوها که وضعیت مناسبی ندارد و همین کاروانسرای کوزه گران اشاره نمود و کاروانسرای جر نیز که به کلی نابود شده است. پروژه پیاده راه شدن میدان ارگ تاریخی شد وی اظهار داشت: چگونه دقیقاً در کنار اثر ثبت ملی این بنای آهنی بنا شده است و البته حتی سرمایه گذار نتوانسته این ساخت و ساز را تمام کند و نیمه کاره است. قرار بود این پارکینگ طبقاتی مشکل نبود جای پارک را در مرکز بافت تاریخی بخصوص بازار را رفع کند اما هیچ استقبالی از طرف مردم برای پارک در فاز اول این پارکینگ نشده است. همزمان قرار بود میدان ارگ کرمان به پیاده راه تبدیل گردد و در کنار خیابان تجلی به مرکز گردشگری کرمان تبدیل گردد اما اجرای این طرح نیز به کندی پیش می رود و همه توپ را در زمین هم می اندازند. وی اظهار داشت: میدان ارگ نیز کار عمرانی شروع شده اما نیمه کاره رها شده و هر روز فقط چند کارگر درحال جابجایی خاک در این میدان هستند و معلوم نیست چرا کسی کاری انجام نمی دهد.
تغییر کاربری به نفع معتادان وی ادامه داد: در ۵۰ حجره کاروانسرای کوزه گران نیز مملو از وسایل استعمال مواد مخدر است. به هر روی صدای رسانه و دوستداران میراث فرهنگی برای حراست از کاروانسرای کوزه گران به جایی نرسید تا بخشی از این کاروانسرا فرو ریخت اما هم اکنون و با گذشت یک ماه از این حادثه هیچ اقدامی برای مرمت اضطراری و نجات این کاروانسرا انجام نشده است و کسی هم پاسخگوی ریزش بخشی از این بنا نیست. اگر مرمت این بنای منحصر به فرد انجام نشود بزودی شاهد ریزش بخشهای دیگر بنا خواهیم بود و یکی از زیباترین بناهای تاریخی درست در قلب شهر تاریخی کرمان از بین خواهد رفت. اگر مرمت این بنای منحصر به فرد انجام نشود بزودی شاهد ریزش بخش های دیگر بنا خواهیم بود و یکی از زیباترین بناهای تاریخی درست در قلب شهر تاریخی کرمان از بین خواهد رفت گفته می شود مالکین این بنا بین بخش خصوصی و یکی از ادارات کرمان به صورت مشترک است و هیچیک هم علاقه ای برای مرمت این بنا ندارند در این میان میراث فرهنگی نیز با کمبود بودجه روبرو شده است و مجموعه مدیریت استان نیز تا کنون برای رفع این مشکل پا پیش نگذاشته است. کاروانسرای کوزه گران بعنوان بخشی از هویت شهر تاریخی کرمان درحال تخریب است و در صورتی که اقدامی انجام نشود بزودی با مشکلات بیشتری نیز مواجه خواهد شد. الان نیز این کاروانسرا به محل تجمع معتادان تبدیل گشته است. حالا مسئولان کرمان در حالی در کوشش برای ثبت جهانی کاروانسرای گنجعلیخان هستند که درست در چند قدیمی آن کاروانسرای هندوها و کوزه گران درحال تخریب هستند و حداقل در مورد کاروانسرای کوزه گران شاید در آینده نزدیک فقط تلی از خاک از آن باقی بماند و آنچه در مورد کاروانسرای جر رفت احتمالا سرنوشت این بنای نیز خواهد شد.


منبع:

1401/07/12
09:32:47
0.0 / 5
153
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912