فراجا گردشگری

اتفاق تازه در سنگ قبر ناصرالدین شاه

اتفاق تازه در سنگ قبر ناصرالدین شاه فراجا: سنگ مزار ناصرالدین شاه که در کاخ گلستان در محفظه شیشه ای نگهداری می شود با اتفاقی قابل تأمل روبه رو شده است.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، سنگ قبر ناصرالدین شاه که پیکره ای از او را به نقش کشیده است، در گوشه ای از کاخ گلستان، معروف به «خلوت کریمخانی» نگهداری می شود. این سنگ در محفظه ای شیشه ای قرار داده شده که درون آن نیز اسکناس هایی انداخته شده است؛ صحنه ای که البته چندان ناآشنا به نظر نمی آید، اما نه در کاخ گلستان و در تابوت شیشه ای که از یک سنگ قبر با ارزش های هنری و تاریخی محافظت می کند.
بگفته نگهبانان کاخ، این پول ها بطور معمول توسط بازدیدکنندگان به داخل محفظه شیشه ای انداخته می شود. برای برخی راهنمایان گردشگری که این روزها در کاخ گلستان تردد دارند این صحنه جدید است، بعضی هایشان می گویند تا حالا ندیده بودند کسی داخل این محفظه پولی بیندازد. هرچند راهنمایانی هم هستند که همزمان با بازدید گردشگران متوجه شده اند برخی گردشگر های خارجی نیز به تاثیر از ایرانیها به داخل محفظه سنگ قبر، پول انداخته اند.
انداختن پول در مزار شخصیت ها، رسمی است که پایه مستندی ندارد و بطور معمول با نیت و بر طبق باورهای شخصی، مبلغی اهدا می شود.
آرامگاه ناصرالدین شاه قاجار در حرم عبدالعظیم در شهر تهران قرار دارد، ولی سنگ مزار وی در جریان تخریب قبر رضاشاه پهلوی در اوایل انقلاب، جابه جا شده است. مهدی حجت ـ موسس سازمان میراث فرهنگی ـ یک سال پیش در برنامه تلویزیونی «دستخط» درباره ی این سنگ قبر، که همزمان با تخریب قبر رضاشاه از طرف صادق خلخالی و دیگران، متوجه آن شده بودند و قصد تخریب آن نیز مطرح شده بود، چنین روایتی داشته است: «سنگی که روی قبر ناصرالدین شاه بود، دو متر طول و ۸۰ سانتیمتر عرض و حدود ۶۰ سانتیمتر ارتفاع داشت، یک سنگ مرمر سبز بسیار نفیس. روی آن به قدری خطوط مختلف کنده کاری شده و تصویر ناصرالدین شاه بود، بسیار آنرا ویژه کرده است. وقتی این ها می خواهند قبر رضاشاه را خراب کنند به سر قبر ناصرالدین شاه می رسند تا آنرا خراب کنند، سه نفر از باستان شناسان ما هم که الان هم حضور دارند آنجا رفته بودند که ببینند چه خبر است، دیده بودند که آنها می گویند چکش بیاورید سنگ آنها را هم خراب نماییم که مال مردم را خورده اند. این باستان شناسان دیده بودند این سنگ نفیس است و اثر تاریخی است، یکی گفت الان اذان و سر ظهر است، نماز را اول بخوانیم و بعد ترتیب این کار را بدهیم. قبول کردند و حاج آقا برای نماز خواندن رفتند و جمعیت هم دنبال آنها رفتند و ما زیر سنگ را خالی کردیم و سنگ را پشت وانت گذاشتیم و به کاخ گلستان بردیم.»
از سنگ قبر ناصرالدین شاه تا دهه هفتاد خبری نبود، با گشایش کاخ گلستان به روی مردم، این سنگ بعد از ۱۷ سال (طبق مستندات کاخ) به معرض نمایش گذاشته شد.
سنگ مزار ناصرالدین شاه دارای ابعادی معادل ۲۴۹ در ۱۳۱ سانتی متر بوده که پیکره و چهره ناصرالدین شاه، ظاهرا در اندازه ای طبیعی با شمشیری در دست، حجاری شده است. حاشیه این سنگ قبر نیز با ظرافت تراشیده شده و به اشعاری در مدح شاه قاجار مزین شده است. در زیر پای چپ شاه قاجار حک شده «عمل استاد عباسقلی حجار»، اما در منابع تاریخی نام علی اکبر حجار را به عنوان هنرمند سنگ تراش آورده اند.

محمدعلی فروغی ـ ذکاءالملک ـ در یادداشت های روزانه خود به تاریخ شنبه ۲۷ شوال ۱۳۲۱ هجری قمری اشاره ای به این سنگ داشته و نوشته است: «برای سنگ قبر ناصرالدین شاه مذکور، صورت ناصرالدین شاه را ساخته اند. حجار آن «میرزا علی اکبر» نامی است. می گویند در این صنعت مهارت دارد. از قراری که شنیدم مباشر سنگ است. نمی دانم کیست. صورت شاه را از کارهای کمال الملک گرفته و دور آن طبقات رجال ناصرالدین شاه را می سازند. می گویند، تابحال سی هزار تومان خرج آن شده است.»
گفته شده که استاد حجارباشی برای ساخت سنگ قبر حدود چهارسال زمان گذاشته و آنرا از سنگ یک تکه مرمر سبز پدید آورده است.
این سنگ قبر که این روزها به گونه ای متفاوت مورد توجه بازدیدکنندگان کاخ گلستان قرار گرفته است، در گوشه شمال غربی محوطه کاخ گلستان، چسبیده به تالار «سلام» که «خلوت کریمخانی» یا «جلوخان» نام دارد، قرار داده شده است. این نام از دو نظر تعیین شده؛ نخست آن که اساس بنای آن در زمان کریمخان نهاده شده و دیگر به سبب آن که آغامحمد خان قاجار به سبب خصوت با خاندان زند فرمان داده بود استخوان های کریمخان را از عمارت کلاه فرنگی فارس به این محل انتقال دهند، جایی که محل عبور و مرور روزانه او بود و بدین سان استخوان های کریمخان متوالی لگدکوب می شد. این محل بعدها خلوتکده ناصرالدین شاه شد. در زمان رضاشاه پهلوی، پله های سمت راست جلوخان که در زیر آن استخوان های پوسیده کریمخان قرار داشت، شکافته شد و آنچه باقی مانده بود به قم و در مزاری که آماده شده بود، انتقال داده شد.
منبع:

1401/07/16
21:59:01
0.0 / 5
388
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912