فراجا گردشگری
یك ری شناس:

تعارف درباره ی کارخانه سیمان را کنار بگذارید!

تعارف درباره ی کارخانه سیمان را کنار بگذارید! به گزارش فراجا، یک ری شناس اظهار داشت: میراث فرهنگی باید درباره ی فعالیت کارخانه سیمان تعارفات را کنار بگذارد و به فکر میراث بی بی شهربانو باشد؛ چونکه ممکنست بر اثر برداشت بی رویه از کوه های اطراف، این بنا به زودی فرو بریزد.


احمد ابوحمزه ـ ری شناس و مدرس دانشگاه ـ در گفت و گو با ایسنا از وضعیت بقعه بی بی شهربانو انتقاد نمود و اضافه کرد: بیش از یک ماه است تصاویری از تَرک های بقعه بی بی شهربانو انتشار یافته است. در اسفند سال قبل نیز در بازدید کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران از این بقعه، اعلام گردید که بقعه بی بی شهربانو درحال تخریب است و هشدارهایی درباره ی آن داده شد، اما هنوز هیچ گزارش و اقدامی برای نجات و حفاظت این بقعه انجام نشده است. باید نتایج گزارش های کارشناسان اعلام گردد تا هر چه سریع تر اقداماتی برای بقعه صورت گیرد. از فرمانداری ری هم تقاضا دارم به این مسأله ورود کند؛ چونکه این اثر ملی هزار ساله که برای همه ایران است، در حال از بین رفت است.
او اظهار داشت: بی بی شهربانو به عنوان یک بقعه تاریخی که حدود هزار سال قدمت دارد، در سال ۱۳۱۵ و ۱۳۵۶ ثبت ملی شده است، وقتی بنایی ثبت ملی شده و پرونده ثبتی برای آن تشکیل می شود، میراث فرهنگی موظف می شود از آن محافظت کند تا خدشه ای به آن وارد نشود. حتی اگر این بنا زیر نظر اداره یا سازمان دیگری، مانند سازمان اوقاف مدیریت شود.
این پژوهشگر اشاره کرد: میراث فرهنگی طبق قانون موظف است از بنای بی بی شهربانو حراست کند. بناهای ثبت شده در لیست آثار ملی برای تمام مردم است، مانند بناهای ثبت جهانی که برای تمام جهانیان است و یونسکو برای حفاظت و مراقبت از آن تلاش می کند. بی بی شهربانو هم یک اثر ملی است که باید درباره ی آن اقدامات محفاظتی صورت گیرد.
ابوحمزه همین طور با اشاره به اینکه اطراف کوه بقعه بی بی شهربانو را به شکلی خالی کرده اند که ممکنست تا چند وقت دیگر فرو بریزد، اظهار داشت: میراث فرهنگی نباید اجازه چنین اقداماتی را بدهد. اصلا نباید اجازه انفجاری در اطراف آنرا بدهد. این اقدامی است که میراث فرهنگی می تواند انجام دهد، اما چرا انجام نمی دهد؟ یکی از دلیلهای این است که فرض می کنند با تعطیلی کارخانه سیمان کارگران آن بیکار می شوند، در صورتیکه این تصور اشتباهی است. در سال ۱۳۶۳ با نظارت دولت کارخانه سیمان ری را به سبب آلودگی که ایجاد می کرد، تعطیل کردند و آنرا به مکان دیگری منتقل کردند. درباره ی کارخانه سیمان تهران هم تعطیلی بمنظور انتقال و جابجایی آنست.
این پژوهشگر ری اضافه کرد: درباره ی معادن کارخانه سیمان هم درست است که وزارت صمت مجوز آنرا صادر کرده، اما این مجوز به مفهوم آن نیست که در کنار بقعه و آثار تاریخی، اقدامات مربوطه صورت گیرد. در پرونده ثبتی سال ۱۳۵۶ بقعه بی بی شهربانو مشخصا آمده است «هیچ گونه انفجاری اطراف این بقعه انجام نشود»، اما به این نکته توجهی نشده و برداشت های انجام شده تا زیر بقعه انجام شده است.
او افزود: به غیر از بقعه بی بی شهربانو بناهای دیگری مانند مقبره اینانج، برج نقاره خانه و قلعه حمزه در این محوطه قرار گرفته اند. به خاطر این مجموعه بناهای تاریخی، باید میراث فرهنگی درباره ی فعالیت کارخانه سیمان تصمیم گیری کند، اما میراث فرهنگی یا تعارف می کند و یا نمی خواهد وارد این قضیه شود.
ابوحمزه به مشکلات زیست محیطی که بر اثر فعالیت کارخانه سیمان در محمدوده کوه بی بی شهربانو رخ داده است، اشاره نمود و اظهار داشت: علاوه بر لطمه های میراث فرهنگی، انفجارهای معادن و کارخانه، آلودگی های زیست محیطی نیز ایجاد کرده است. در این محوطه، پرندگان شکاری همچون عقاب و قرقی می زیستند که چند سالی است اثری از آنها نیست. همین طور این فعالیت ها سبب ایجاد گرد و غبارهای زیادی در این منطقه شده است که موجب مشکلات تنفسی و ریوی برای مردم ساکن در این محدوده شده است.
این ری شناس بیان کرد: اینکه کارخانه ای باید فعالیت داشته باشد و صنعت درحال رشد باشد، کاملا درست و منطقی است، اما این فعالیت نباید به ضرر مردم، میراث فرهنگی و محیط زیست باشد. در یکی از مقالات مهدی دانشیار ـ استاد دانشگاه ـ به مضرات دیگر کوه خواری های ری اشاره شده و این فرضیه را مطرح کرده است که اگر کوه بی بی شهربانو و کوه های اطراف آن بر اثر برداشت های بی رویه از بین بروند، سبب زمین لرزه در تهران می شود.
این کارشناس تاریخ همین طور به وضعیت ثبت حریم منظری بی بی شهربانو انتقاد نمود و اظهار داشت: ثبت حریم منظری برای خیلی از بناها و آثار تاریخی خیلی راحت به انجام می رسد، اما نمی دانم چرا حریم کوه و بقعه بی بی شهربانو تا امروز ثبت نشده است؟ تعیین حریم برای این محوطه می تواند جلوی فعالیت معادن و کارخانه را در اطراف آن بگیرد و از چنین وضعیتی که امروز به وجود آمده، جلوگیری می کرد. باید هرچه سریعتر این حریم مشخص شود و جلوی کارهای کارخانه سیمان را در اطراف این بقعه بگیرند. محیط زیست هم باید دراین زمینه اقداماتی انجام دهد. باید درباره ی این مساله حساسیت نشان دهند و مدام درباره ی آن تذکر داده شود تا بلکه اقدامی صورت گیرد.
بیش از یک ماه پیش تصاویری از گنبد بی بی شهربانو در شهرری منتشر گردید که نشان می داد ترک های عمیقی روی این گنبد به وجود آمده است. فعالیت کارخانه سیمان و انفجارهای متوالی در کوه بی بی شهربانو را دلیل این اتفاق دانسته اند. در پی این اتفاق خیلی از میراث دوستان بر این عقیده بودند کارهای کارخانه سیمان باید در این محوطه تاریخی متوقف شود تا بیش از این خسارتی به کوه و گنبد بی بی شهربانو وارد نشود.
احمد علوی ـ رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران ـ قبل از این نیز به ایسنا اظهار داشته بود: راه حل جلوگیری از ادامه فعالیت کارخانه سیمان در کوه بی بی شهربانو ثبت منظر فرهنگی آنست و این اقدام می تواند به وضع موجود خاتمه دهد، اما متأسفانه مدت هاست این مساله در وزارت میراث به نتیجه نرسیده است.
طبق آخرین اظهارات نوروز تقی پور ـ مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری ری ـ مقرر است گنبد بی بی شهربانو باتوجه به تخریب هایی که داشته، با مشارکت سازمان اوقاف، اداره میراث فرهنگی ری و کارخانه سیمان مرمت و ساماندهی گردد و این در حالیست که او درباره ی ادامه فعالیت کارخانه سیمان به ایسنا اظهار داشته بود: کارخانه با مجوزی که به آن داده اند، درحال فعالیت است. برای ادامه فعالیت آن باید مسؤولان رده های بالاتر ورود کنند و همه ابعاد را برای ادامه فعالیت این کارخانه در نظر بگیرند. ما به این کارخانه مجوز ندادیم و با این مجوز موافقت هم نکرده بودیم که تصمیم گیرنده باشیم. هر سازمانی که به آن مجوز داده باید برای کارهای این کارخانه تصمیم بگیرد و یا باید و نبایدهایی برای آن تعریف کند.
منبع:

1401/07/21
13:20:35
0.0 / 5
149
تگهای خبر: حفاظ , شهر , گردشگری , مرمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912