فراجا گردشگری
معاون گردشگری:

هشدار سفر به ایران در آستانه جام جهانی داده شد

هشدار سفر به ایران در آستانه جام جهانی داده شد به گزارش فراجا، معاون گردشگری با اشاره به اثر منفی حوادث اخیر کشور بر جذب توریست در آستانه جام جهانی، اظهار داشت: حوادث اخیر بر صنعت گردشگری کشور تاثیر مستقیمی گذاشته است، در آستانه جام جهانی حتی برخی کشورها، سفارش هایی در خصوص عدم سفر به ایران صادر کرده اند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، علی اصغر شالبافیان درباره ی خنثی کردن اثرات این حوادث بر گردشگری، پیشنهاد کرد: با همکاری دولت و مجلس می توان از ظرفیت و مشارکت فعالان اقتصادی برای معرفی چهره واقعی ایران استفاده کرد، همان گونه که مجلس در بودجه ۱۴۰۱ اعتباراتی برای معرفی ظرفیت های گردشگری کشور به زبان های خارجی مختص کرده است.
او همین طور اظهار داشت: امیدواریم در بودجه ۱۴۰۲ ردیف اعتبارات مشخصی برای مقابله با مسأله ایران هراسی مورد توجه نمایندگان مجلس قرار بگیرد. اگر بتوانیم ظرفیت بخش غیردولتی را برای این حوزه فعال نماییم بی شک شاهد نتایج مثبتی در این جهت خواهیم بود.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، اشاره کرد: دولت با پشتیبانی از فعالان گردشگری که در زمینه ورودی توریست فعالیت می نمایند و همیشه به عنوان سفیران خط مقدم مبارزه با ایران هراسی در کشور قلمداد می شوند، می تواند ایران هراسی را خنثی کنند.
شالبافیان اضافه کرد: به همین دلیل طرحی آماده شده که به وزارت صنعت، معدن و تجارت و صندوق ضمانت صادرات ارائه کند تا بتوان بواسطه درآمد حاصل از ورود گردشگران که در حکم صادرات غیرنفتی هستند حمایت های لازم صورت گیرد.
افشار فتح الهی ـ رئیس سازمان منطقه آزاد قشم ـ قبل تر درباره ی از دست رفتن فرصت جام جهانی برای ایران، هشدار داده و اظهار داشته بود: «با وجود اینکه همه سال ها می دانستند که مقرر است جام جهانی در قطر اجرا شود و باید جهت استفاده از ظرفیت های آن برنامه ریزی می شد، اما اساسا فرصت ها را برای جام جهانی را از دست داده ایم. باید به برنامه ریزی ها به سمت ایجاد زیرساخت های ورزشی، اقامتی و حمل و نقل می رفت اما این اتفاق نیفتاده و در فرصت کوتاهی که وجود دارد امکان ایجاد چنین فضایی وجود ندارد.»
مهدی کشاورز، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش نیز بتازگی در اظهاراتی به فرصت از دست رفته ایران در جام جهانی اشاره کرده و اظهار داشته بود: میزبان جام جهانی از هشت سال قبل مشخص می شود و کشورهای اطراف باید خودرا آماده کنند. ایران هفت سال فرصت سوزی کرد و کار عملیاتی جدی انجام نداد. باید از هشت سال قبل به فکر زیرساخت ها می بودیم. از سال قبل که رییس جمهور با کشور قطر صحبت کرد صراحتا اعلام نمود که باید از ظرفیت جام جهانی استفاده نمائیم و در اردیبهشت ماه یک کارگروه در این جهت تشکیل شد. همین طور بین پنج وزارتخانه و چند دستگاه تقسیم کار صورت گرفت تا جزیره های کیش و قشم برای جذب توریست خارجی آماده شوند. حتی به ما ابلاغ گردید همه پروازهای ایران به دوحه از کیش باشد، چونکه آب و هوای کیش و قطر یکسان است، فاصله هوایی بین کیش و قطر تنها ۳۵ دقیقه است و کیش ظرفیت گردشگری دارد. با اینحال ما دیگر نمی توانیم منتظر توریست خارجی باشیم، برای اینکه از این گردشگران هیچ اطلاعاتی نداریم.»
جمشید حمزه زاده ـ رئیس جامعه حرفه ای هتلداران ایران ـ نیز مدتی پیش اظهار داشته بود: «با آن که از شش ماه پیش اعلام کردیم با ۲۰ هزار تخت برای هر نفر شب، آمادگی پذیرش مسافران جام جهانی قطر را داریم، اما تا الان یک نفر هم رزرو نداشته است.»
سوای فرصتی که در جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ سوخت شده و بارها درباره ی آن هشدار داده شده است، سفارش برخی کشورها همزمان با ناآرامی های اخیر درباره ی منع سفر به ایران نیز بازار گردشگری کشور را ملتهب کرده است. اکبر غمخوار، عضو جامعه تورگردانان ایران بتازگی در جمعی که برخی از نمایندگان مجلس حضور داشتند، گفته است: «به علت تبلیغات منفی مقابل ایران دست کم ۷۰ درصد تورها کامل لغو شده اند. توریستهای خارجی به ایران نمی آیند، چون خیلی از کشورها هشدار سفر به ایران داده اند و متقابلا شرکت های بیمه، سفر به ایران را ضمانت نمی کنند. باید حرکت اساسی برای مقابله با ایران هراسی صورت گیرد.»1401/08/18
08:01:58
0.0 / 5
186
تگهای خبر: اقامت , بازار , بیمه , پرواز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912