فراجا گردشگری

تنها کالایی که صادراتش، تعهد ارزی ندارد!

تنها کالایی که صادراتش، تعهد ارزی ندارد! به گزارش فراجا، بر مبنای آنچه که در لایحه بودجه ۱۴۰۲ آمده، دولت یک گروه کالایی را از پیمان سپاری ارزی صادراتی مستثنی کرده است.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، از بهار سال ۱۳۹۷ و همزمان با از سرگیری تحریم های اقتصادی ترامپ ضد ایران، دولت قاعده ای را برای مدیریت بازار ارز وضع کرد. در این چارچوب بنا شد، واردات بیشتر از ۲۰۰۰ قلم کالا به ایران ممنوع شود و در مقابل دولت برای واردات کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی را با نرخ ثابت در نظر بگیرد. برای واردات سایر کالاها هم صادرکنندگان غیرنفتی موظف شدند که با بازگرداندن ارز حاصل از صادرات خود بر اساس روش هایی که دولت اعلام نموده، تأمین ارز واردکنندگان را بر عهده بگیرند.
در ماه های گذشته با برخی اصلاحات انجام شده از جانب دولت سیزدهم، ارز ۴۲۰۰ تومانی که مورد انتقاد خیلی از فعالان اقتصادی قرار گرفته بود حذف شد و دولت برای سامانه نیما که ارز صادرکنندگان در آن عرضه می شود قیمت ثابت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی را در نظر گرفته که البته در ارتباط با این تصمیم هم نکاتی از جانب فعالان اقتصادی مطرح گردیده است.
علیرغم این تغییرات اما همچنان پیمان سپاری ارزی و تعهد صادرکنندگان به بازگشت ارز حاصل از صادراتشان ادامه دارد و به نظر می آید که این برنامه در سال ۱۴۰۲ هم تغییر چندانی را تجربه نخواهد کرد. با این وجود دولت در لایحه بودجه برای کالاهای صادراتی یک استثنا در نظر گرفته است.
بر مبنای آنچه که در تبصره ۹ بودجه و در ذیل بخش آموزش، پژوهش و فرهنگ آمده، دولت پیشنهاد کرده است که در صورت تصویب این لایحه، دریافت هرگونه تعرفه و عوارض صادراتی و اجبار به پیمان سپاری ارزی و تعهد بازگشت ارز حاصل از صادرات در مورد صادرات صنایع دستی ممنوع شود و بدین سان فعالان این حوزه بتوانند با تسهیلاتی ویژه نسبت به صادرات در این عرصه اقدام نمایند.
البته دولت در این بند، فرش را استثنا کرده و پیشنهاد خویش را به سایر صنایع دستی محدود کرده است. به جز آن، میزان ارزش مواد اولیه مصرف شده در صنایع دستی هم باید محاسبه شده و تحت تعهد قرار بگیرند.
منبع:

1401/10/24
14:51:07
0.0 / 5
130
تگهای خبر: آموزش , بازار , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912