فراجا گردشگری
مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی:

وضعیت آثار تاریخی در دمای منفی 18 خراسان شمالی

وضعیت آثار تاریخی در دمای منفی 18 خراسان شمالی فراجا: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی بدنبال افت شدید دما، از تعطیلی کارگاه های مرمتی در این استان آگاهی داد.


باتوجه به شدت گرفتن سرما و هشدارهای هواشناسی درباره ی شرایط آب وهوا در شماری از استانهای کشور، پایش و صیانت از آثار تاریخی در این شرایط مطرح است. استان خرسان شمالی نیز در ایام اخیر با کاهش شدید دمای هوا و برف و مه همراه بوده است، بدین جهت علی مستوفیان در گفت و گو با ایسنا درباره ی وضعیت آثار تاریخی این استان در وضعیت جوی موجود، اشاره کرد: تا حالا مشکلی در امنیت و سلامت آثار تاریخی به وجود نیامده و گزارشی هم در این زمینه دریافت نشده است.
او افزود: قبل از این که وارد فصل سرما و توده های بارندگی شویم، برای اقدامات حفاظتی آثار تاریخی برنامه ریزی می نماییم و در جلسات شورای معاونان بصورت مکتوب به معاونان میراث فرهنگی این مساله ابلاغ می شود. همین طور بازدیدها و پایش های دوره ای از این آثار به انجام می رسد. نیروهای یگان ویژه نیز از آثار سرکشی می کنند و اگر موردی باشد گزارش می دهند و کارگاه های مرمت فوری در آنجا مستقر می شوند و مرمت اضطراری را برای آنها انجام می دهند. از دو روز گذشته نیز همکاران ما درحال بازدید و سرکشی بوده اند و هر جایی که احساس کنند به اقدامات حفاظتی نیاز است، خیلی سریع دست به کار می شوند.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی درباره ی وضعیت کاوش و مرمت آثار تاریخی در این شرایط، اظهار داشت: کاوش ها به شکلی برنامه ریزی می شود که تا دو ماه پیش از شروع فصل سرما تمام شود و قسمت هایی که به پوشش حفاظتی نیاز دارند، پوشیده می شوند. محوطه هایی هم که تا حالا کاوش شده اند بطور مستمر بازدید و پایش می شوند. کارگاه های مرمت، اما در طول سال دایر هستند که در این چند روز با شدت گرفتن سرما و کاهش دما تا منفی ۱۸ درجه سانتی گراد، کارگاه های مرمت مستقر در سطح استان، موقتاً تعطیل شده اند.
مستوفیان همین طور درباره ی وضعیت حمل و نقل و خدمات رسانی به مسافران، اظهار داشت: در استان خراسان شمالی با حمل و نقل زمینی مشکلی نداریم، اما در فرودگاه بجنورد در روزهایی که برفی و مه آلود باشد، احتمال کنسلی پروازها را وجود دارد. از اقامتگاه های استان نیز بازدید شده و مسافران هم مستقر بودند و مشکلی در خدمت رسانی و تامین انرژی برای آنها نداشتیم.
منبع:

1401/10/27
10:29:46
0.0 / 5
325
تگهای خبر: اقامت , پرواز , حفاظ , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912