فراجا گردشگری
مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سمنان خبر داد

رطوبت زدگی در مسجد جامع سمنان

رطوبت زدگی در مسجد جامع سمنان به گزارش فراجا، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان با وجود شرایط آثار تاریخی در استان، در ایام اخیر خوب بوده است، اظهار داشت: هم اکنون کارگاه های مرمت این استان و «مسجد جامع» که در اثر بارش های گذشته رطوبت زده است، منتظر ابلاغ بودجه هستند.


امیر کرم زاده به دنبال اخطار هواشناسی و اعلام شرایط نامساعد جوی در استان سمنان در رابطه با آخرین وضعیت آثار تاریخی و پایش آنها، به ایسنا اظهار داشت: در این چند روز آثار تاریخی دائما پایش و سرکشی شده اند، خوشبختانه گزارشی از صدمه دیدگی در این چند روز نداشتیم و معاونت های میراث شهرستان ها هم در صورت صدمه دیدگی کارهای مرمت را انجام می دهند. این در حالیست که آثار و بناهای تاریخی سمنان به سبب اینکه بیشتر از گِل و خشت هستند، همیشه در معرض صدمه های ناشی از بارش باران و برف قرار دارند، اما این روزها در سمنان بارش جدی نداشتیم و فقط با افزایش سرما و برودت هوا روبرو بودیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان در رابطه با وضعیت اثر یا بنای تاریخی که در اثر بارش های گذشته صدمه دیده اند، توضیح داد: هرسال تلاش می نماییم صدمه های ناشی از بارش ها را مرمت نماییم، البته که مشکلات زیاد است. هم اکنون هم یک سری از بناهای تاریخی رطوبت دارند و نیازمند مرمت هستند که منتظر تأمین اعتبارات هستیم تا مرمت آنها را انجا دهیم، برای مثال «مسجد جامع سمنان» بر اثر بارش گرفتار رطوبت زدگی شده است یا بناهایی در سطح استان داریم که ناودانی هایشان تخریب شده است. این بناها، قدیمی و سالخورده هستند و باید مرتب رسیدگی شوند. میراث فرهنگی هم بر مبنای برنامه ریزی و اولویت بندی، آنها را مرمت می کند. در عین حال، خیلی از بناهای تاریخی هم متولی و یا سرمایه گذاری همچون اوقاف و نهادهای دیگر دارند، این متولیان وظیفه دارند بناهای تاریخی خودشان را رصد کنند و اگر صدمه دیده باشند، آنها را مرمت کنند.
کرم زاده در رابطه با ادامه و یا توقف کاوش ها و مرمت آثار تاریخی با افزایش سرما و نامساعد شدن شرایط جوی، اظهار نمود: هم اکنون کاوش و مرمتِ اساسی در استان سمنان صورت نمی گیرد. آخرین کاوشی که در سمنان انجام دادیم در ارتباط با منطقه «فینِسک» است که به سبب آبگیری سد در چندین فصل انجام شد. برنامه هایی برای کاوش در «تپه حصار» و منطقه «دلازیان» داریم که منتظر تأمین اعتبار آن هستیم.
او اضافه کرد: در حال حاضر کارگاه های مرمت فعال نیستند و اعتبارات تخصیص شده را تا ۳۰ شهریورماه ۱۴۰۱ هزینه کرده ایم و برای نیمه دوم سال هنوز بودجه ای به ما داده نشده است. منتظریم باقی مانده اعتبارات ۱۴۰۱ ابلاغ شود تا باردیگر اقدامات مرمتی را از سر بگیریم.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان افزود: به تناسب آنچه که شورای توسعه و برنامه ریزی شهرستان ها اولویت بندی کرده است، مرمت ها در سطح استان به انجام می رسد، مثلاً در دورترین نقطه سمنان که «میامی» است، مقبره «ابن یمین» برای ما خیلی مهم می باشد و مرمت اضطراری نیاز دارد. در «شهمیرزاد» و «مُلا دِه» هم بناهایی داریم که به مرمت اضطراری نیاز دارند، اما این مرمت ها با عنایت به اولویت بندی ها به انجام می رسد.
او افزود: البته یکی از سیاست های جدید ما برای حفظ بناها، قبل از آن که نوبت مرمتشان برسد اینست که بنای تاریخی را مستندنگاری و مستندسازی می نماییم که اگر تا قبل از مرمت تخریب شد، بتوانیم عین به عین آنرا مرمت نماییم. یکی دیگر از اولویت های ما برای مرمت، بناهایی هستند که بیشتر مورد استفاده مردم قرار دارند. البته مرمت های جزیی در حال انجام می باشد و بعضی از مرمت ها برای بهره برداری انجام می شوند، برای مثال مقبره «شیخ بسطام» درحال مرمت است و تا عید بهره برداری می شود. برای کاروانسرای شاه عباسی هم با سرمایه گذار قرارداد بسته ایم و منتظریم به ما تحویل دهند تا مرمت آنرا شروع نماییم.
کرم زاده اظهار نمود: از آغاز سال جاری تابحال ۱۲۰ قرارداد مطالعاتی و مرمت داشته ایم و ۱۱ بافت تاریخی در شهرهای مختلف استان مطالعه شده اند و تا ۲۲ بهمن از این مطالعات رونمایی می شود تا سندی برای شهرداران داشته باشیم که طبق آن، برنامه های توسعه شهرهایشان را انجام دهند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان در رابطه با وضعیت سفر و اقامتگاه ها در این استان با توجه شرایط نامساعد جوی، اظهار داشت: با تدابیر استانداری، مشکل قطعی و افت فشار گاز در اقامتگاه های استان نداشته ایم و اقامتگاه ها با تمام ظرفیت در خدمت مسافران هستند.1401/10/29
16:30:58
0.0 / 5
255
تگهای خبر: اقامت , بافت تاریخی , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912