فراجا گردشگری
مهر خبر داد؛

کشف سفال و شیشه های اسلامی در محوطه 063 چمشیر

کشف سفال و شیشه های اسلامی در محوطه 063 چمشیر به گزارش فراجا، دیرینه شناس محوطه تاریخی۰۶۳ در محدوده چمشیر از کشف سفال های دوران اسلامی اطلاع داد و اظهار داشت: مطالعات ما در این محدوده تمام شده و آن اطلاعاتی که لازم بود را برداشت کرده و به امین الموال سپردیم.به گزارش فراجا به نقل از مهر، سد چمشیر در شهرستان گچساران استان کهگیلویه و بویر احمد مقرر است بزودی آب گیری شود در نتیجه این آب گیری خیلی از محوطه هایی که باستان شناسان آنها را بررسی نموده اند هم برای صد سال زیر آب می رود. باستان شناسانی که این محدوده ها را بررسی و مطالعه کرده اند می گویند؛ آنچه باید از کاوش در این محوطه ها به دست می آوردیم را مطالعه کرده و آثار کشف شده را به امین اموال استان عرضه کرده ایم. بقیه مواد فرهنگی موجود در محوطه ها ارزش تاریخی چندانی ندارند.
یکی از این افراد میثم نیکزاد دکترای دیرینه شناسی و مسئول کاوش در محوطه ای به نام ۰۶۳ در محدوده سد چمشیر است. وی در بازدیدی که خبرنگاران میراث فرهنگی انجام دادند در رابطه با مطالعات تکمیلی بعد از گمانه زنی های عطایی از باستان شناسان دیگر که در سال ۹۵ انجام داده توضیح داد: در آن سال آقای عطایی آثاری از ساختارهایی در سطح زمین و سنگ چین دیده بود که در ارتباط با زندگی کوچ نشینی بوده است. ما کاوش را انجام داده و ترانشه هایی برای مطالعات تکمیلی زدیم.
وی اظهار داشت: در نتیجه فضاهای معماری به دست آمد که با عنایت به نوع معماری و نهشته هایی که انباشته شده متوجه وجود یک ساختار کوچ نشینی شدیم. در این بخش مواد فرهنگی شبه قبل از تاریخ و دو سفال شاخص هم به دست آمد. تکه هایی از ظروف شیشه ای هم پیدا شده که باید بررسی شوند معمولا این شیشه ها برای عطردان، عفیفه دان، یا روغن دان مورد استفاده قرار می گرفتند.
وی با اشاره به اینکه این محوطه طبق بررسی های متعلق به قرن ۵ و ۷ هجری یا قرون میانه اسلامی است اظهار داشت: ما در اطراف این محوطه تکه سفالهای زیادی را می بینیم. که معمولا دور ریز بوده اند هر دوره فرهنگی سفال خویش را دارد. سفال ها باید گاهنگاری شوند تا سن آنها مشخص شود. آن دسته سفال هایی که امکان دارد به ما اطلاعاتی بدهد را برای مطالعات بعدی جمع آوری کرده ایم.
نیکزاد با اشاره به اینکه این محوطه قبلاً با لودر تسطیح شده بود اظهار داشت: سفال هایی در سطح و کف محوطه هم مشاهده می شد یکی از این سفالهای منقوش خشن دست ساز هستند که ما به آن سفال شبه تاریخ می گوئیم. چون سفال در ارتباط با دوره اسلامی است اما با تکنیک قبل از تاریخ ساخته شده است. چرایی آن برای ما مشخص نمی باشد. ما در میان مجموعه سفال هایی که حدود ۱۵۰ قطعه بوده سفالهای شاخص قرن ۵ تا ۷ هم به دست آوردیم. با این وجود باید این قطعات سفال تاریخ گذاری شوند.
این دیرینه شناس اظهار داشت: با عنایت به نوع معماری به کار رفته و رسوباتی که در اینجا کاوش شده طبیعی است که در یک دوره زمانی اینجا را پر کرده اند. همه این اطلاعات ما را به این نتیجه می رساند که اینجا یک اشکفت فصلی بوده است.
نیکزاد بیان نمود: افرادی که در این محدوده زندگی می کرده اند دامدار بوده و آنها سیاه چادرهای خویش را در این محدوده برپا می کردند و از سطح زمین بالاتر می گذاشتندتا هم رطوبت به آن نفوذ نکند و هم حشرات وارد نشود. ما معماری اینجا را در محدوه ۴۵۰ متری مطالعه کردیم بیشتر از این اطلاعاتی به دست نمی آید.


منبع:

1401/11/01
12:18:09
0.0 / 5
183
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912