فراجا گردشگری
در پی گزارش فراجا مطرح شد

توضیحات میراث فرهنگی درباره ی خانه عارف قزوینی

توضیحات میراث فرهنگی درباره ی خانه عارف قزوینی فراجا: بدنبال انتشار گزارش ایسنا از آخرین وضعیت خانه منسوب به «عارف قزوینی» ـ شاعر ملی ـ که مخروبه ای از آن به جا مانده است، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین درباره ی چالش های این خانه توضیحاتی ارائه داد.


علیرضا خزائلی ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین ـ پس از انتشار گزارشی با عنوان «این ویرانه خانه یک شاعر پرآوازه است؟ »، در تماس با ایسنا درباره ی اقدامات انجام شده از طرف میراث فرهنگی برای این خانه قاجاری، توضیح داد: این خانه در مالکیت خصوصی قرار دارد که مالکان فعلی آن خواهان خروج این خانه از ثبت میراث ملی شده اند. شکایتی هم مقابل میراث فرهنگی ثبت کرده اند و بوسیله مراجع قضایی، مسیر خروج از ثبت خانه را پیگیری می کنند.
او افزود: مسؤول قضایی این پرونده مطابق با قوانین، پیگیر این قضیه است. درباره ی روند قضایی پرونده هم باید بگویم هم اکنون در مرحله طرح شکایت در دادگاهِ تجدید نظر در دیوان عدالت کشور است و ما هم منتظر هستیم که پروسه قانونی آن طی شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین اظهار داشت: همه افراد در وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تلاش می کنند که خانه های ثبت شده حفظ شوند و مطابق با این رویه ما هم مخالف خروج خانه «عارف» از لیست میراث ملی هستیم و امیدواریم دفاعیه ها و لایحه هایی که تنظیم و ارسال می نماییم، سبب حفظِ ثبت این خانه شود.
بیشتر بخوانید:
این ویرانه خانه یک شاعر پرآوازه است؟
خانه ای ویرانه به وسعت دل یک شاعر!
خزائلی افزود: ما با مالکان خانه درحال مذاکره هستیم تا مرمت و احیای این خانه را انجام دهیم و آنها بتوانند از مزایایی که وزارت میراث فرهنگی برای احیای بناهای این چنینی فراهم نموده است، از قبیل مرمت مشارکتی، کمک های فنی و مالی بلاعوض، استفاده از تسهیلات تبصره ۱۸، صندوق توسعه ملی و کاربری های فرهنگی و گردشگری بهره گیرند. در جلسات متعدد، این موضوعات را با مالکان مطرح کردیم تا حدودی هم از نظرشان، این پیشنهاد جذاب بوده است. مشاورینی را هم استخدام کرده اند که با آنها هم جلساتی داشتیم و امیدواریم این خانواده درباره ی موضوع خروج از ثبت، تجدید نظر کنند و وارد فاز مرمت و احیای این خانه شویم.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین در پاسخ یه این پرسش که چرا میراث فرهنگی در طول این سال ها که خانه منتسب به «عارف قزوینی» درحال تخریب و فرسودگی بوده است، اقدامتی برای حفظ آن انجام نداده است، به ایسنا اظهار داشت: مدتی است که با این خانواده درحال مذاکره هستیم و سال هاست که پرونده قضایی این خانه در دیوان عدالت در دست بررسی می باشد.
او درباره ی وعده های شهرداری قزوین در سالهای قبل برای تملک و احیای این خانه نیز بیان کرد: درباره ی اظهارات شهرداری برای تملک این خانه اطلاعاتی ندارم و در این زمینه نمی توانم اظهار نظر کنم.
خزائلی همین طور درباره ی انتساب این خانه به «عارف قزوینی»، شاعر ملی اظهار داشت: درباره ی انتساب این خانه به «عارف قزوینی» در سالهای قبل، چه در مطبوعات و چه در جاهای دیگر صحبت هایی شده است، اما این نکته دلیل اصلی برای ثبتِ این خانه در لیست میراث ملی نبوده است. این خانه منسوب به خانه «عارف قزوینی» است و مانند بسیاری از موارد دیگر در آن شک و شبهه وجود دارد و عده ای مخالف این مساله هستند، اما ثبت ملی این خانه بواسطه انتساب آن به این شخص نیست. این خانه یک بنای تاریخی بوده و مؤلفه های معماری و تاریخی داشته که شورای ثبت کشور آنرا ثبت کرده اند و یکی از شماره های ثبت آثار ملی به آن اختصاص داده شده است. درباره ی انتساب این خانه هم متخصصان دیگری می توانند اظهار نظر کنند و ما هم از این نظرات استفاده خواهیم کرد، اما اساس آن چیزی که این بنا را دارا یا فاقد ارزش می کند، در وهله اول کالبد و ارزش های بناست.
خانه منتسب به «عارف قزوینی» سال هاست وضعیت خوبی ندارد و با وجود وعده های واهی به عنوان یک ویرانه، آخرین نفس هایش را می کشد. این خانه در گذر «صوفیان» شهر قزوین که در حال حاضر به نام «حمدالله مستوفی» شناخته می شود، واقع شده است. این گذر به خیابان های «محمدیه» و «سپه» وصل می شود که در گذشته کوچه بوده و در سالهای اخیر به سبب عقب نشینی و تخریب خانه های قدیمی، تعریض و تبدیل به خیابان شدند. این در حالیست که خانه منتسب به عارف قزوینی به همان شکل در این محله باقی مانده است. با این وجود، از این خانه قدیمی و منتسب به عارف قزوینی خرابه ای بیش باقی نمانده است.
منبع:

1401/11/03
08:16:55
0.0 / 5
319
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912